Sök häst- och rubrikannons

VM i Kentucky 2010

Tipsa Tidningen Ridsport

Ämne: Meddelande: Din epost, om du vill ha svar: Skicka tips!

Ridsport på TV

Kalendern

Det här händer i hästvärlden: Lag-SM i fälttävlanLäs mer

Fråga ridsport

Senaste frågan: Karpaltunnelsyndrom?Läs mer

Tips från bokshopen

Scharmeur 1167 med Malin Rinné toppade 6-åringarnas första omgång.
Foto: Krister Lindh
Scharmeur bäst i 6-årskvalet AVELSCHAMPIONATET: På tisdagen öppnade Flyinge portarna till Craaford-hallen och landets bästa 6-åriga hästar i dressyr. Breeders-veckan har startat och tolv finalister är klara.

Det nya formatet innebär att av dagens 36 startande har tolv gått direkt till final. Övriga 24 rider i morgon eftermiddag den lilla finalen, där ytterligare fyra finalister tas ut.

Det innebär sexton hästar i final under förutsättning att minst tio är Breeders-anslutna – om inte tas fler ut tills finalfältet innehåller tio Breeders-hästar.
 
En ganska stor publik följde kvalet huttrande i den vackert dekorerade men iskalla hallen. För er som planerar ett besök till dressyrklasserna, tag på varma kläder.
 
Malin Rinné och Scharmeur 1167 var enda ekipage över 80 procent med poäng över åtta för trav, skritt och allmänt intryck. Scharmeur har varit i final i unghäst-VM både som 5- och 6-åring.
 
Flera hästar med mycket meriter finns förstås i finalfältet redan som Paridon Magi, årets deltagare på unghäst-VM, liksom reserven FeelGood. Skickligast ändå kanske Åsa Nyström är – med två hästar, Nightshine och Henriett till start och båda i final på första försöket. 

Resultat 

Kim Lundin

Publicerad: 2009-10-13. Senast ändrad: 2009-10-14

 
 
CT_219909