Ridsport på TV

Här finns tablå över augustis EM-sändningar på SVT

EM I STRZEGOM (fälttävlan)

Lördag 19 augusti
10.30-16.30
SVT1, svtsport.se och SVT Play: Terräng
Kommentator: AnnaMaria Jansson, expert: Gunilla Fredriksson, reporter: Malin Larsson.

Söndag 20 augusti
11.30-12.45
SVT1, svtsport.se och SVT Play: Banhoppning del 1
14.15-15.30 SVT1, svtsport.se och SVT Play: Banhoppning del 2 
Kommentator: AnnaMaria Jansson, expert: Gunilla Fredriksson, reporter: Malin Larsson.

EM I GÖTEBORG

Måndag 21 augusti
18.15-20.00
svtsport.se och SVT Play: Invigning
22.15-23.00 SVT2, svtsport.se och SVT Play: Magasin/sammandrag
Kommentator: AnnaMaria Jansson och Henrik Johnsson

Tisdag 22 augusti 
14.50-22.15
svtsport.se och SVT Play: Dressyr Grand Prix lag del 1
20.00-22.15 SVT24, svtsport.se och SVT Play: Dressyr och Magasin
Kommentator: AnnaMaria Jansson, expert: Gunilla Byström

Onsdag 23 augusti
08.30-13.30
SVT1, svtsport.se och SVT Play: Hoppning, tidshoppning och lag
Kommentaror: AnnaMaria Jansson, expert: Lotta Björe

14.45-23.15 svtsport.se och SVT Play: Dressyr GP del 2 final
19.00-20.00 SVT, svtsport.se och SVT Play: Dressyr GP del 2 final
20.00-23.00 SVT24, svtsport.se och SVT Play: Dressyr GP del 2 final
Kommentator: AnnaMaria Jansson, expert: Gunilla Byström

Torsdag 24 augusti
13.15-18.00
SVT1, svtsport.se och SVT Play: Hoppning lag del 1
18.00-18.30 SVT2, svtsport.se och SVT Play: Hoppning lag del 1
Kommentator: AnnaMaria Jansson, expert: Lotta Björe

Fredag 25 augusti
11.30-18.00
SVT1, svtsport.se och SVT Play: Dressyr GP Special
Kommentator: AnnaMaria Jansson , expert: Gunilla Byström

20.00-21.00 SVT2, svtsport.se och SVT Play: Hoppning lag del 2
21.00-21.45 SVT24, svtsport.se och SVT Play: Hoppning lag del 2
21.45-00.00 SVT2, svtsport.se och SVT Play: Hoppning lag del 2
Kommentator: AnnaMaria Jansson, expert: Lotta Björe

Lördag 26 augusti
09.00-14.15
SVT1, svtsport.se och SVT Play: Körning
Kommentator: Matts Egeholm, expert: Kerstin Björndal
14.15-18.00 SVT1, svtsport.se och SVT Play: Dressyr, Kür final
Kommentator: AnnaMaria Jansson, expert: Gunilla Byström

Söndag 27 augusti
09.00-14.00 SVT1, svtsport.se och SVT Play: Körning koner final
Kommentator: Matts Egeholm, expert: Kerstin Björndal

14.00-16.30 SVT1, svtsport.se och SVT Play: Hoppning indivduell final
Kommentator: AnnaMaria Jansson, expert: Lotta Björe

16.30-17.55 SVT1, svtsport.se och SVT Play: Avslutningen
Kommentator: AnnaMaria Jansson