Hoppning
24 maj 2013 20:29

Elin bäst i andra GP-kvalet

Det blev Elin Jansson överst i prislistan i det andra GP-kvalet vid helgens elithoppningar på Ņby arena i Norrköping.

Bommarna låg på 1,50-höjder och klassen var en tidshoppning. Det krävdes inte felfritt för att nå prislistan, där de tre i botten hade fyra fel vardera.

Elin Jansson såg dock till att det blev både felfritt och snabbt med den belgiska Duchesse Van De Zuuthoeve (sto f -03 e Thunder Van De Zuuthoeve-General I, som var nästan två sekunder för Marcus Westergren. Med tredje plats på Miebello var även torsdagens 1,45-tvåa Johan Lundh högt upp i fredagskvalet.

Fullständiga resultat
Läs mer

Så arbetar Ridsport

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.

Hingstar Online

Godkända hingstar i flera kategorier med bilder och fakta

Visa alla hingstar
Tipsa Ridsport Besök vår tipssida - du kan vara helt anonym