Sara Algotsson Ostholt och Reality var ute i terrängen under onsdagen.
Sara Algotsson Ostholt och Reality var ute i terrängen under onsdagen.
Foto: Lottapictures

Här finns veckans tävlingar

Sportnytt  Här hittar du länkar till start- och resultatlistor till veckans elit- och nationella, elitserien samt internationella tävlingar med svenska deltagare.

HOPPNING
27 mars-2 april Omaha, USA Världscupfinal.
Svensk ryttare: Henrik von Eckermann

Start-och resultatlistor

27 mars-2 april Arezzo, Italien CSI3*/CSI1*, internationell hoppning 
Svenska ryttare: Peder Fredricson, Erika Lickhammer, Linn Backman, Vendela Lindestam, John Österdahl, Lotta Strömbeck, Sofie Svensson, Erica Swartz

Start-och resultatlistor

27 mars-2 april San Giovanni in Marignano, Italien CSI3*/CSI1*, internationell hoppning 

Svenska ryttare: Alexander Zetterman, Ebba Falkenklev, Robin Ingvarsson, Irma Karlsson, Alexandra Eriksson, Marlene Lindblad, Jacob Hellström, Julia Nyberg, Douglas Lindelöw, Karin Martinsen

Start-och resultatlistor

27 mars-2 april Vilamoura, Portugal CSI3*, internationell hoppning 

Svensk ryttare: My Lagerberg

Start-och resultatlistor

28 mars-2 april Oliva, Spanien CSI3*/CSI1*, internationell hoppning 

Svenska ryttare: Rolf-Göran Bengtsson, Isabell Bengtsson, Jennie Juhlin, Camille Kolgjini, Malin Trollnäs Turesson, Ulrika Sanny, Moa Eckerlöv, Carin Elg, Ellen Hedman, Wilma Liljeqvist, Maria Östman, Augusta Speiser, Arvid Tenfält, Linnea Thuresson

Start-och resultatlistor

30 mars-2 april Kronenberg, Nederländerna CSI2*/CSI1*, internationell hoppning 

Svenska ryttare: Andrea Falk, Emma Falk, Alva Häger, Emelie Hugoson-Feldt, Karolina Kielbasa Borgström, Anna Persson, Stella Röhlcke, Fredrik Spetz, Emelie Starrin, Siri Swärd, Sofia Westborg

Start-och resultatlistor

30 mars-2 april Bonheiden, Belgien CSI2*/CSI1*, internationell hoppning 

Svenska ryttare: Angelica Augustsson Zanotelli, Elin Uppling


31 mars-2 april Båstads Ridklubb, nationell hoppning
Start-och resultatlistor
Start-och resultatlistor

31 mars-2 april Umeå Ryttarförening, nationell hoppning med Folksam Elitallsvenska, norra gruppen omgång 1
Start-och resultatlistor

31 mars-2 april Grevagårdens Ryttarförening, nationell hoppning med Folksam Elitallsvenska, västra gruppen omgång 1
Start-och resultatlistor

31 mars-2 april Halmstads Fältrittklubb, nationell hoppning
Start-och resultatlistor

1-2 april Lunds Civila Ryttarförening, nationell hoppning med Folksam Elitallsvenska, södra gruppen omgång 1
Start-och resultatlistor

1-2 april Södertälje Ridklubb, nationell hoppning med Folksam Elitallsvenska, östra gruppen omgång 1
Start-och resultatlistor

1-2 april Mantorpsryttarna, Folksam Elitallsvenska, mellersta gruppen omgång 1
Start-och resultatlistor

DRESSYR
27 mars-2 april Omaha, USA Världscupfinal.
Start-och resultatlistor

29 mars-2 april Strömsholms Ridsportförening, nationell dressyr med Unghästkval, Lövsta Future Challenge, Dressyrringen Int I Kür och Grand Prix 
Start-och resultatlistor 


1-2 april Sydslättens Ryttarförening, nationell dressyr
Start-och resultatlistor


1 april Susedalens Kör- och ridklubb, nationell dressyr
Start-och resultatlistor

FÄLTTÄVLAN
31 mars-2 april Belton, Storbritannien CIC3*, internationell fälttävlan 
Svensk ryttare: Dag Albert
Start-och resultatlistor


29 mars Luhmühlen, Tyskland
CIC2*, internationell fälttävlan 

Svenska ryttare: Sara Algotsson Ostholt, Ebba Adnervik, Henrik Adnervik, Hanna Berg, Christoffer Forsberg, Anna Hassö, Malin Josefsson, Louise Svensson Jähde, Therese Viklund

Start-och resultatlistor

KÖRNING

30 mars-2 april Exloo, Nederländerna CAI2*-H1/P2/P1, internationell körning
Svenska kuskar: Annette Jönsson, Thomas Sjöberg, Karin Söderqvist, Markus Clasén, Linnea Kristiansen, Johanna Nilsson, Anna Racking, Maria Johansson, Ewa Nowen


2 april Eskilstunaortens Ryttarförening, nationell körning med dressyr och precision