Rose Mathisen tävlar i Frankrike i helgen med landslagskollegor.
Rose Mathisen tävlar i Frankrike i helgen med landslagskollegor.
Foto: Lottapictures

Här finns veckans tävlingar

Sportnytt  Här hittar du länkar till start- och resultatlistor till veckans elit- och nationella, elitserien samt internationella tävlingar med svenska deltagare.

HOPPNING
26-30 april Lummen, Belgien CSIO5*-NC/CSI2*, internationell hoppning med FEI Nations Cup Jumping Europe Division 1
Svenska ryttare: Jonna Ekberg, Angelie von Essen, Helena Persson, Petronella Andersson, Peder Fredricson
Start- och resultatlistor

28-30 april Shanghai, Kina CSI5*, internationell hoppning med Longines Global Champions Tour
Svenska ryttare: Henrik von Eckermann, Evelina Tovek
Start- och resultatlistor

26 april - 1 maj Hagen, Tyskland CSI4, internationell hoppning och dressyr
Svenska hoppryttare: Rolf-Göran Bengtsson, Douglas Lindelöw
Start- och resultatlistor

25-30 april Drammen, Norge CSI3*/CSIJ/Ch/P, internationell hoppning och ponnyhoppning
Svenskt deltagande
Start- och resultatlistor

27-30 april Busto Arsizio, Italien CSI2*/CSI1*, internationell hoppning
Svensk ryttare: Helena Lundbäck, Denise Pfenninger
Start- och resultatlistor

27 april – 1 maj Sundbyholm Horse Center Ryttarförening, Elit/nationell hoppning för häst och ponny med SM i inverkansridning, ponny, omgång 7
Start- och resultatlistor


29 april – 1 maj Älmhult Linnebygdens Ridklubb, Nationell hoppning, häst
Start- och resultatlistor

DRESSYR
26 april - 1 maj Hagen, Tyskland CDI4*, internationell hoppning och dressyr
Svenska dressyrryttare: Tinne Vilhelmson Silfvén, Patrik Kittel, Rose Mathisen, Paulinda Friberg
Start- och resultatlistor

26-30 april Saumur, Frankrike CDI2*/CDIU25/Y/J/P/CDIOJ/CDIOP, internationell dressyr och ungdomsdressyr
Svenska ryttare: Linda Swande, Cecilia Bergåkra Berglund, Vendela Eriksdotter Rubin, Linnéa Williamsson, Wynja Eriksdotter Rubin, Ellen Hidgård, Linnéa Holmgren, Amanda Lindholm, Moa Sundelöf, Louise Brantefjord
Start- och resultatlistor

29 april – 1 maj Storvik Ovansjö Ridklubb, Nationell dressyr
Start- och resultatlistor


29 april – 1 maj Hammarö Ryttarförening, Nationell dressyr
Start- och resultatlistor

29 april – 1 maj Willands Ryttarförening, Nationell dressyr för häst och ponny
Start- och resultatlistor

FÄLTTÄVLAN
28-30 april Sopot, Polen CCI3*/CCI2*/CIC2*/CCI1*/CIC1*, internationell fälttävlan
Svenska ryttare: Louise Svensson Jähde, Niklas Lindbäck, Sara Algotsson Ostholt, Anna Freskgård Anna Hassö, Carin Clemensson, Mathias Gustafsson, Niklas Jonsson, Anna Bredberg, Jennifer Hallsenius, Pontus Hugosson, Isabella Lidbrandt, Cecilia Pehrson, Elvira Rosenberg, William Nilsson Fryer, Therese Olsson, Nathalie Blomquist, Selma Hammarström, Stina Arosenius, Anna Kallings Larsson
Start- och resultatlistor

30 april Luhmühlen, Tyskland CIC1*, internationell fälttävlan
Svenska ryttare: Moa Berrek, Malin Petersen, Maria Näsström-Petersen

DISTANSRITT
29-30 april Kristinehamn, Sverige CEI1* 80km, internationell distansritt
Svenskt deltagande

29-30 april Föreningen Värmlands Distansryttare, A9-ritten med SM i distansritt för seniorer och unga ryttare

Förra veckans tävlingsresultat:

HOPPNING

19-22 april Antwerpen, Belgien CSI5*/CSI2*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Rolf-Göran Bengtsson, Henrik von Eckermann, Peder Fredricson, Jonna Ekberg, Angelica Augustsson Zanotelli, Petronella Andersson, Antonia Andersson, Annika Axelsson
Start- och resultatlistor 
Livesändning

20-23 april Eschweiler, Tyskland CSI3*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Maria Andersson, Magnus Jacobson, Sofia Farman
Start- och resultatlistor 

20-23 april Opglabbeek, Belgien CSI2*/CSI1*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Josefine Bjur, Renèe Johansson, Nicole Persson, Manda Rautenberg, Sofia Westborg, Nathalie Wickström Bozic, Cecilia Holmquist
Start- och resultatlistor

18-23 april Oliva, Spanien CSI2*/CSI1*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Hannah Åkerblom, Maria Östman, Roine Carlsson, Sofia Fast
Start- och resultatlistor 
Livesändning

21-23 april Kalmar Hästsportklubb, Nationell hoppning för häst och ponny med SM inverkansridning omgång 6 

21-23 april Eksjöortens Ryttarförening, Nationell hoppning 


DRESSYR

21-23 april Waregem, Belgien CPEDI3*, internationell paradressyr
Svenska ryttare: Anita Johnsson, Kerstin Larsson Englund, Eva Lundqvist, Felicia Grimmenhag, Lena Malmström, Kristina Alderheim
Resultat 
Livesändning 

21-23 april Lidköpings Ridklubb, Nationell dressyr med Lövsta Future Challenge 
Livesändning

22-23 april Gripens Ryttarförening, Nationell dressyr för häst och ponny

22-23 april Luleå Ridklubb, Nationell dressyr för häst och ponny med kval till SIHS Ponny Kür 

22-23 april Åstorpsortens Ryttarförening, Nationell ponnydressyr med Ungponnykval samt kval till SIHS Ponny Kür 

FÄLTTÄVLAN

21-23 april Sopot, Polen CIC3*/CIC2*/CIC1*, internationell fälttävlan
Svenska ryttare: Niklas Lindbäck, Anna Nilsson, Therese Viklund, Hanna Berg, Christoffer Forsberg, Anna Freskgård, Anna Hassö, Henrik Adnervik, Ebba Adnervik, Sara Algotsson Ostholt, Malin Josefsson, Philippa Magnusson, William Nilsson Fryer, Therese Olsson, Stina Arosenius, Ulrika Bladh, Nathalie Blomquist, Selma Hammarström, Klara Lidén Kiraly
Start- och resultatlistor

21-23 april Ballindenisk, Irland CCI3*/CIC3*/CCI2*/CIC2*/CCI1*, internationell fälttävlan
Svenska ryttare: Ludwig Svennerstål, Ellen Svennerstål

KÖRNING

20-23 april Horst, Nederländerna CAI3*-H4/H2/H1, internationell körning för fyrspann, par och enbet
Svenska kuskar: Johan Dengg, Axel Olin, Fredrik Persson, Yngve Käll, Jana Thorén, Karin Bondeson, Lena Elander, Camilla Lind