Sportnytt
5 oktober 19:00

Här finns veckans tävlingar

Här hittar du länkar till start- och resultatlistor inför veckans tävlingar på nationell- och elitnivå samt internationella tävlingar med svenska deltagare.

Här finns veckans tävlingar
Förra veckan gjorde Stina Lillje succé i Lier med GP-seger. Den här veckan fortsätter hon tävla i Belgien (arkivbild).

HOPPNING

4-8 oktober Birmingham, Storbritannien CSI3*, internationell hoppning
Svensk ryttare: Angelie von Essen
Start- och resultatlistor 
Livesändning 

4-8 oktober Moorsele, Belgien CSI3*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Petronella Andersson, Jonna Ekberg, Stephanie Holmén, Fredrik Jönsson, Stina Lillje, Elin Uppling
Start- och resultatlistor 

2-8 oktober Vilamoura, Portugal CSI3*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Alexander Zetterman, Cornelia Bordier, Erica Lickhammer, Irma Karlsson, Anna Eleonora Lindberg, Arvid Tenfält
Start- och resultatlistor 
Livesändning 

5-8 oktober Tetouan, Marocko CSI3*, internationell hoppning
Svensk ryttare: Linda Heed
Start- och resultatlistor 

4-8 oktober Cagnes-sur-Mer, Frankrike CSI2*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Malin Baryard Johnsson, Helena Lundbäck
Start- och resultatlistor 

5-8 oktober Mariënheem, Nederländerna CSI2*/CSI1*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Rolf-Göran Bengtsson, Ida Svensson, Stephanie Nordh
Start- och resultatlistor 
Livesändning 

3-8 oktober Oliva, Spanien CSI2*, internationell hoppning
Svensk ryttare: Mathilda Karlsson
Start- och resultatlistor
Livesändning 

5-8 oktober Opglabbeek, Belgien CSI2*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Tina Andersson, Annika Axelsson, Hanna Carlsson, Mikaela Gustaphson, Henrik Lannér, Fredrik Spetz, Erika Wenderyd
Start- och resultatlistor 
Livesändning 

6-8 oktober Pattaya, Thailand CSI1*, internationell hoppning
Svensk ryttare: Helena Gabrielsson

2-8 oktober Breeders Trophy i hoppning, Swede Horse, Flyinge
Livesändning 2-6 oktober
Livesändning 5-8 oktober 

DRESSYR

6-8 oktober Tallinn, Estland CDI-W, internationell dressyr
Svenska ryttare: Gunilla Byström, Angelica Byström, Per Duvefelt, Charlotte Esping, Liane Wachtmeister, Charlotte Haid Bondergaard 
Start- och resultatlistor 

2-8 oktober Breeders Trophy i dressyr, Swede Horse, Flyinge
Livesändning 2-6 oktober
Livesändning 5-8 oktober 

8 oktober Örebro Fältrittklubb, nationell paradressyr

8 oktober Stockholms Dressyrklubb, nationell dressyr

FÄLTTÄVLAN

5-8 oktober Boekelo, Nederländerna CCIO3*-NC, internationell fälttävlan med FEI Nations Cup
Svenska ryttare: Ludwig Svennerstål, Anna Hilton, Christoffer Forsberg
Start och resultatlistor
Livesändning 

2-8 oktober Breeders Trophy i fälttävlan, Swede Horse, Flyinge
Livesändning 2-6 oktober
Livesändning 5-8 oktober 

 

Förra veckans tävlingsresultat:

HOPPNING

28 september-1 oktober Barcelona, Spanien CSIO5*, Longines FEI Nations Cup Final
Svenska ryttare: Peder Fredricson, Rolf-Göran Bengtsson, Douglas Lindelöw, Henrik von Eckermann, Evelina Tovek
Start- och resultatlistor 

25 september – 1 oktober Vilamoura, Portugal CSI3*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Alexander Zetterman, Erica Lickhammer, Irma Karlsson, Arvid Tenfält, Jacob Hellström
Start- och resultatlistor 

28 september – 1 oktober Gorla Minore, Italien CSI2*, internationell hoppning
Svensk ryttare: Erica Swartz 
Start- och resultatlistor 

28 september – 1 oktober Lier, Belgien CSI2*/CSI1*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Wilma Hellström, Petronella Andersson, Jonna Ekberg, Stina Lillje, Martina Riesel, Elin Uppling
Start- och resultatlistor 

27 september – 1 oktober Flyinge Hästsportklubb, Flyinge Indoor i samarbete med SAAB, Elit och nationell hoppning med Krafft Young Rider Cup

29 september – 1 oktober Karlstads Ridklubb, Carlstad Horse Show, Nationell hoppning

29 september – 1 oktober Södertälje Ridklubb, Nationell hoppning för häst och ponny med semifinal i Prins Carl Philips Pris 

29 september – 1 oktober Umeå Ryttarförening, Hippologum, Nationell hoppning

29 september – 1 oktober Halmstads Fältrittklubb, Nationell hoppning

DRESSYR

28 september – 1 oktober Janow Podlaski, Polen CDI3*/CDIY, internationell dressyr
Svenska ryttare: Per Duvefelt, Elin Gustafsson
Start- och resultatlistor

30 september – 1 oktober Skellefteå Ridklubb, Nationell dressyr med final div 2 för häst och ponny

30 september – 1 oktober Ljungby Ridklubb, Nationell dressyr

30 september Susedalens Kör&Ridklubb, Regional ponnydressyr med elitserien omgång 2 zon väst

1 oktober Malmö Ridklubb, Regional ponnydressyr med elitserien omgång 2 zon syd

1 oktober Ryttarsällskapet Grums, Regional ponnydressyr med elitserien omgång 1 zon mitt

FÄTTÄVLAN

28 september – 1 oktober Baborowko, Polen CIC1*, internationell fälttävlan
Svensk ryttare: Ebba Christensson
Start- och resultatlistor 

30 september – 1 oktober Bad Segeberg, Tyskland CIC1*, internationell fälttävlan
Svenska ryttare: Malin Petersen, Alice Andersen, Jon Andersen, Anna Hassö
Start- och resultatlistor

Hingstar Online

Just nu 124 hingstar i vår databas

Visa alla hingstar