Sportnytt
17 augusti 06:00

Här finns veckans tävlingar

VECKA 33Här hittar du länkar till start- och resultatlistor inför veckans tävlingar på nationell- och elitnivå samt internationella tävlingar med svenska deltagare.

Här finns veckans tävlingar
Den här veckan rids NM i fälttävlan. Wynja Eriksdotter Rubin red nyss ponny-EM i dressyr, nu rider hon ponny-NM i fälttävlan. Foto: Madeleine von Koch

HOPPNING

16-19 augusti Donaueschingen, Tyskland, CSI3*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Fredrik Jönsson, Karin Martinsen.
Start- och resultatlistor
Livesändning

16-19 augusti Deauville, Frankrike CSI3*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Angelie von Essen.
Start-och resultatlistor
Livesändning

15-19 augusti Valence, Frankrike, CSI4* internationell hoppning
Svenska ryttare: Petronella Andersson
Start-och resultatlistor
Livesändning

16-19 augusti Donaueschingen, Tyskland, CSI3*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Fredrik Jönsson, Karin Martinsen.
Start-och resultatlistor
Livesändning

17-19 augusti Lier, Belgien, CSI2* internationell hoppning
Svenska ryttare: Anna Hästbacka, Alexader Zetterman, Antonia Andersson, Rolf-Göran Bengtsson, Wilma Charlotte Hellström, Ida Svensson
Start-och resultatlistor

16-19 augusti Borlänge Ryttarsällskap Rommehoppet, nationell hoppning ponny och ridhäst

17-19 augusti Värnamobygdens Ryttarförening, nationell hoppning med High Tide Meeting direktkval till Rising Star Elmia

17-19 augusti Henriksdals Ryttarförening, nationell hoppning med Late Summershow

16-19 augusti, Brunflo Ryttarförening, nationell hoppning ponny

DRESSYR

13-17 augusti Exloo, Nederländerna, U-25 EM
Svenska ryttare: Alva Lander, Isabella Tovek, Denise Ljungkvist och Marina Mattsson.
Start-och resultatlistor

17-19 augusti Hästhusets kusk-och ryttarförening, nationell dressyr

18-19 augusti Ryttarkamraterna Kumla, nationell dressyr med Sommardressyr

17-19 augusti Märsta Ridklubb, nationell dressyr med Märsta Equestrian Dressage.

FÄLTTÄVLAN

16-19 augusti Ypäjä, Finland CIC2*/1*/CCIP* – internationell fälttävlan ponny och häst, Nordiskt Baltiskt Mästerskap
Svenska ryttare:
(CIC2*) Vendela Eriksdotter Rubin, Anna Fagrell, Madelene Gustafsson, Isabella Lidbrandt, Saga Suovanen, Emma Tingsby.
(CIC1*) Amanda Andersson, Vendela Eriksdotter Rubin, Petronella Skoglund, Amanda Sternberg.
(CCIP1*) Julia Andersson, Wynja Eriksdotter Rubin, Agnes Hansson, Tindra Ingemansson, Klara Johnsson, Elin Lanned, , Julia Lidbeck , Wilma Nyhlén, Filippa Nöjd, Nicole Palm, Nora Skeppstedt, Ellen Skogström, Maria Svane, Alice Westermark
Start- och resultatlistor

17-19 augusti Hambach, Tyskland, CIC2*, internationell fälttävlan
Svenska ryttare: Sara Algotsson Ostholt, Malin Petersen, Louise Svensson Jähde
Start- och resultatlistor

17-19 augusti Somerford Park, Storbritannien, CIC2*, internationell fälttävlan
Svenska ryttare: Erika Sjöström
Start-och resultatlistor

KÖRNING

16-19 augusti Aszár Kisber, Ungern, CH-EU-A-YJCh, EM i sportkörning för young driver/juniorer/children
Start- och resultatlistor

16-19 augusti Ptakowice, Polen, CAI3*-H1, internationell sportkörning
Svensk kusk: Annette Jönsson

DISTANSRITT

17-19 augusti Euston Park, Storbritannien, CIC2*, internationell distansritt
Svenska ryttare: Selina Andersson Kjellberg, Annelie Eriksson, Pia Eriksson, Annette Falk, Caroline Franzen, Sarah Fredriksson, Elin Joelsson, Jessica Holmberg, Anna Lundholm, Hanna Martinsson, Elanor Mowbray Jones, Caroline Pont

Förra veckans resultat

HOPPNING

7-12 augusti Bishop Burton, Storbritannien, CH-EU-P-S, Ponny-EM i hoppning
Svenska ryttare: Ingemar Hammarström, Fanny Kullmyr, Anna Hästbacka, Mathilda Bohlin, Sally Wikner
Livesändning

9-12 augusti Valkenswaard, Nederländerna, CSI5*, internationell hoppning, Global Champions Tour
Svenska ryttare: Rolf-Göran Bengtsson, Peder Fredricson, Evelina Tovek, Henrik von Eckerman
Start- och resultatlistor
Livesändning

9-12 augusti Opglabbeek, Belgien, CSI3*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Petronella Andersson, Annika Axelsson, Sofie Ekestubbe, Christine Fältström, Magnus Jacobson, Erika Lickhammer, Sofia Westborg
Start- och resultatlistor
Livesändning

9-12 augusti St Lô, Frankrike, CSI3*, internationell hoppning
Svensk ryttare: Angelie von Essen
Livesändning

9-12 augusti Västervikortens Ryttarförening, Elit/nationell hoppning

9-12 augusti Föreningen Runsten Equestrians, elit/nationell hoppning med Runsten Equestrian Grand Prix, Young Rider Grand Prix, final Swedish 7-Star Tour 1,30, 140
Livesändning

6-11 augusti Malmö Civila Ryttareförening, nationell hoppning för häst och ponny

9-12 augusti Växjöortens Fältrittklubb, nationell hoppning ponny
Livesändning

9-12 augusti Älmhult Linnebygdens Ridklubb, nationell hoppning

10-13 augusti Näsets Ryttarsällskap, nationell hoppning

 

DRESSYR

7-12 augusti Bishop Burton, Storbritannien, CH-EU-P-D, Ponny-EM i dressyr
Svenska ryttre: Meja Karlsson, Ellen Olsson, Wynja Eriksdotter Rubin, My Sandgren
Livesändning

9-12 augusti Cappeln, Tyskland, CDI4*, internationell dressyr
Svenska ryttare: Patrik Kittel, Juliette Ramel, Tinne Vilhelmson Silfvén
Start- och resultatlistor

6-11 augusti Malmö Ridklubb, nationell dressyr för häst och ponny

10-13 augusti Vallentuna Ridklubb, nationell dressyr

10-13 augusti Gripens Ryttarförening, nationell dressyr

11 augusti Susedalens Kör och Ridklubb, nationell dressyr

 

FÄLTTÄVLAN

7-12 augusti Bishop Burton, Storbritannien, CH-EU-P-CCIP**, Ponny-EM i fälttävlan
Svenska ryttare: Engla Westerberg, Elvira Gustafsson, Luana Palmqvist, Alice Westerberg
Start- och resultatlistor
Livesändning

9-14 augusti Le Haras du Pin, Frankrike, CICO3*-NC, CCI2*/1*, CIC2*/1*, internationell fälttävlan, FEI Eventing Nations Cup
Svenska ryttare: Christoffer Forsberg, Malin Josefsson, Jonna Britse, Sandra Gustafsson, Pontus Hugosson, Philippa Magnusson, Louise Svensson Jähde.

9-12 augusti Strzegom, Polen CIC3*/2*/1*, internationell fälttävlan
Svenska ryttare: Linda Algotsson, Anna Nilsson, Sofia Sjöborg, Therese Viklund, Henrik Adnervik, Sara Algotsson Ostholt, Hanna Berg, Niklas Jonsson.
Start- och resultatlistor

9-12 augusti Hartpury, Storbritannien, CIC3*/CCI2*/1*, internationell fälttävlan

 

KÖRNING

9-12 augusti Beekbergen, Nederländerna, CAI3* H2*, internationell sportkörning
Svensk kusk: Eva Ottosson
Start- och resultatlistor

 

DISTANS

11-13 augusti Simlångsdalens Ryttarförening, Simlångsritten CEI3*CEI2* 160 km, 120 km, internationell distansritt samt SM i distansritt för senior och young rider

 

 

 

Hingstar Online

Just nu 133 hingstar i vår databas

Visa alla hingstar