Sportnytt
10 oktober 13:00

Här finns veckans tävlingar

VECKA 41Här hittar du länkar till start- och resultatlistor inför veckans tävlingar på nationell- och elitnivå samt internationella tävlingar med svenska deltagare.

Här finns veckans tävlingar
Linn Arvidsson och Eivor är ett av ekipagen som tävlar på Elmia Scandinavian Horse Show denna vecka. Foto: Fredrik Jonsving

HOPPNING

11-14 oktober Oslo, Norge CSI5*-WC, internationell hoppning, Longines FEI World Cup Jumping
Svenska ryttare: Irma Karlsson, Douglas Lindelöw, Fredrik Spetz, Andrea Falk, Emma Falk, Niclas Haking, Amanda Kjellberg, Ellinor Liwing, Sandra Nilsson, Anna Persson, Hedda Wallin
Start- och resultatlistor
Livesändning SVT Play
Livesändning FEI TV

12-14 oktober Beijing Bird´s Nest, Kina CSI4* internationell hoppning
Svenska ryttare: Malin Baryard Johnsson, Henrik von Eckermann
Start- och resultatlistor
Livesändning

8-14 oktober Vilamoura, Portugal CSI3* internationell hoppning
Svenska ryttare: Hannah Åkerblom
Start- och resultatlistor
Livesändning

11-14 oktober Nevers, Frankrike CSI2* internationell hoppning
Svensk ryttare: Charlotte Mcauley

11-14 oktober Opglabbeek, Belgien CSI2* internationell hoppning
Svenska ryttare: Petronella Andersson, Jonna Ekberg, Jacob Hellström, Wilma Hellström, Sara Molvidsson Hellström, Stella Röhlke, Ulrika Sanny, Sofia Westborg
Start- och resultatlistor
Livesändning

12-14 oktober Le Mans, Frankrike CSI2* internationell hoppning
Svensk ryttare: Alexander Zetterman

10-14 oktober Elmia Scandinavian Horse Show, Elit/nationell hoppning för häst och ponny
Livesändning

12-14 oktober Borås Fältrittklubb, nationell hoppning för häst och ponny

12-14 oktober Lidköpings Ridklubb, nationell hoppning

 

DRESSYR

10-14 oktober Elmia Scandinavian Horse Show, nationell dressyr för häst och ponny
Livesändning

13-14 oktober Lunds Civila Ryttarförening, nationell dressyr för häst och ponny med ponnyallsvenskan Elit Zon Syd omg 3

13-14 oktober Kungsbacka Ridklubb, nationell dressyr

 

FÄLTTÄVLAN

11-14 oktober Boekelo, Nederländerna CICO3*-NC, internationell fälttävlan FEI Eventing nations Cup
Svenska ryttare: Hanna Berg, Christoffer Forsberg, Malin Josefsson, Anna Nilsson, Therese Viklund
Start- och resultatlistor

11-14 oktober Strzegom, Polen CCI3*/CCI2*/CCI1*/CIC2* internationell fälttävlan
Svenska ryttare: Linda Algotsson, Sandra Gustafsson, Niklas Jonsson, Philippa Magnusson, Alice Andersen, Amanda Berglund, Ulrika Bladh, Lina Forsberg, Jasmine Nielsen, Jon Andersen, Louise Svensson Jähde, Amanda Andersson, Elsa Carlsson, Judit Engelsson, Sandra Gustafsson, Sofia Sjöborg
Start- och resultatlistor

 

Förra veckans tävlingsresultat:

HOPPNING

5-7 oktober Barcelona, Spanien CSIO5*-NC Final, internationell hoppning med final i Longines FEI Jumping Nations Cup.
Svenska ryttare: Jonna Ekberg, Peder Fredricson, Stephanie Holmén, Irma Karlsson, Erica Swartz
Start- och resultatlistor
Livesändning

1-7 oktober Vilamoura, Portugal CSI3*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Hannah Åkerblom
Start- och resultatlistor

3-7 oktober Birmingham, Storbritannien CSI3*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Angelie von Essen
Start- och resultatlistor

4-7 oktober Riesenbeck, Tyskland CSI2*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Douglas Lindelöw, Nicole Persson
Livesändning

4-7 oktober Opglabbek, Belgien CSI2*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Henrik von Eckermann, Petronella Andersson, Annika Axelsson, Jacob Hellström, Sara Molvidson-Hellström, Evelina Tovek
Start- och resultatlistor
Livesändning

1-7 oktober Swede Horse, nationell tävling i hoppning med Breeders Trophy

5-7 oktober Skogslottens Ryttarförening, nationell ponnyhoppning

6-7 oktober Skabersjöortens Ryttarförening, nationell hoppning

 

DRESSYR

5-7 oktober Tallin, Estland CDI-W/ CSI2*-W, internationell dressyr och hoppning
Svenska ryttare: Gunilla Byström, Charlotte Haid Bondegaard, Natalie Oldfors, Viktor Melin.
Start- och resultatlistor

1-7 oktober Swede Horse, nationell tävling i dressyr med Breeders Trophy

6-7 oktober Vikbolandets Ryttarförening, nationell dressyr

6-7 oktober Hästhusets kusk- och ryttarförening, nationell dressyr

7 oktober Örebro Fältrittklubb, nationell paradressyr

6 oktober Knöppelåsens Ryttarsällskap, regional ponnydressyr med ponnyallsvenskans elitserie omgång 3 Zon Mitt

7 oktober Spekeröds Ridklubb, regional ponnydressyr med ponnyallsvenskans elitserie omgång 3 Zon Väst

7 oktober Gävle Ponnyklubb, regional ponnydressyr med ponnyallsvenskans elitserie omgång 3 Zon Nord

 

KÖRNING

7 oktober Stenkyrkaortens Ridklubb, nationell körning

Så arbetar Ridsport

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.

BESTÄLL NU

Köp Ridsport Komplett från 85 kr i månaden
Hingstar Online

Just nu 133 hingstar i vår databas

Visa alla hingstar

Ridsport digital

Nu från endast 39:-