Sportnytt
14 maj 15:00

Här finns veckans tävlingar

VECKA 20Här hittar du länkar till start- och resultatlistor till veckans tävlingar på nationell- och elitnivå samt internationella tävlingar med svenska deltagare.

Här finns veckans tävlingar
Catarina Hjärpe och Cerina E är en av många svenska dressyrryttare i danska Aalborg denna vecka (arkivbild). Foto: Roland Thunholm

HOPPNING

17-19 maj Madrid, Spanien CSI5*, internationell hoppning med Global Champions Tour
Svenska ryttare: Peder Fredricson, Evelina Tovek, Henrik von Eckermann
Start- och resultatlistor
Livesändning

16-19 maj Drammen, Norge CSIO3*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Emma Emanuelsson, Jacob Hellström, Stephanie Holmén, Magnus Jacobson, Fredrik Spetz, Daniel Svensson, Hedda Wallin, Marcus Westergren, Sofia Kroon
Start- och resultatlistor

17-19 maj Nörten-Hardenberg, Tyskland CSI3*, internationell hoppning
Svensk ryttare: Petronella Andersson
Start- och resultatlistor
Livesändning

13-15 maj Valkenswaard, Nederländerna CSI2*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Antonia Andersson, Annika Axelsson, Sofie Svensson
Start- och resultatlistor
Livesändning

16-19 maj Lamprechtshausen, Österrike CSIOP/CSIOJ/CSIOY/CSIU25, internationell ungdomshoppning
Svenska ryttare: Thea Gånehed, Anna Hästbacka, Elin Jörenius, Svea Tegnestedt, Alice Borglund, Nellie Danielsson, Cajsa-Stina Jönsson, Cornelia Wallenborg, Michelle Cranning, Stina Efraimsson, Julia Hallberg, Ingemar Hammarström, Cora Hirn, Rasmus Nilsson, Klara Bostam Edin, Mikaela Gustaphson, Selma Hammarström, Emelie Hugoson-Feldt, Ottilia Lundgren, Wilma Marklund, Klara Mattsson, Alice Tapper
Start- och resultatlistor
Livesändning

15-19 maj Skyrup Country Club, nationell hoppning

16-19 maj Åby Ridklubb, nationell hoppning Norrköping Horse Show
Livesändning

17-19 maj Värnamobygdens Ryttarförening, nationell hoppning

17-19 maj Vännäs Ryttarförening, nationell ponnyhoppning med Folksam ponny Cup/SM Inverkansridning och Folksam Ponnyallsvenska omgång 3 Zon Polar

18-19 maj, Föreningen Runsten Equestrian, nationell ponnyhoppning med Folksam Ponnyallsvenska omgång 3 Zon Central

18-19 maj, Jump Club Ridsportförening, nationell ponnyhoppning med Folksam Ponnyallsvenska omgång 3 Zon Nord

18-19 maj, Västerviksortens Ryttarförening, nationell ponnyhoppning med Folksam Ponnyallsvenska omgång 3 Zon Öst

18-19 maj Kållereds Ryttarförening, regional ponnyhoppning med Folksam Ponnyallsvenska omgång 3 Zon Väst

18-19 maj Fjälkestads Ridklubb, regional ponnyhoppning med Folksam Ponnyallsvenska omgång 3 Zon Syd

DRESSYR

16-19 maj Compiegne, Frankrike CDIO5*-NC/CDI3*/CDI2*, internationell dressyr
Svenska ryttare: Patrik Kittel, Antonia Ramel, Juliette Ramel, Mads Hendeliowitz, Malin Nilsson
Start- och resultatlistor

16-19 maj Aalborg, Danmark CDI3*/CDIU25/CDIYR/CDIJ/CDIP, internationell dressyr
Svenska ryttare: Gunilla Byström, Catarina Hjärpe, Johanna Due Boje, Terese Klintström, Denise Ljungkvist, Louise Sättermann., Angelica Byström, Stefan Jansson, Alva Lander, Beata Söderberg, Elise Lindeblad, Filippa Norrman, Hannah Rosendal, Klara Svanberg, Elin Mattsson, Matilda Illerfelt, Linnéa Holmgren, Matilda Jakobsson, Maxime Kjellvertz, Elise Lindeblad, Amanda Lindholm, Emelie Svanström, Anton Tairi, Viktoria Wåhlin, Maja Svensson, Nicole Crona, Saga Larsson, Tilde Larsson, Ebba Odén, Hannah Regosa, Filippa Wallqvist, Emmie Wallin
Start- och resultatlistor
Livesändning

17-19 maj Grevagårdens Ryttarförening, nationell dressyr

17-19 maj Björbäcks Ryttarförening, nationell dressyr

19 maj Örebro Ryttarteam, nationell dressyr

FÄLTTÄVLAN

17-19 maj Rockingham, Storbritannien CCI3*/2*-S, internationell fälttävlan
Svensk ryttare: Pontus Hugosson

18-19 maj Hornsmühlen, Tyskland CCI2*, internationell fälttävlan
Svensk ryttare: Malin Petersen

18 maj Botkyrka Ridsällskap, nationell fälttävlan

KÖRNING

17-19 maj Krika Hästsportförening, nationell körning

DISTANS

18 maj Glimma Ryttarförening, Göingeritten CEI2* 120 km/CEI1* 80 km, internationell och nationell distansritt
Start- och resultatlistor

 

Förra veckans tävlingsresultat:

HOPPNING

8-12 maj Windsor, Storbritannien CSI5*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Peder Fredricson, Henrik von Eckermann
Start- och resultatlistor
Livesändning

9-12 maj Gross Viegeln, Tyskland CSI4*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Angelica Augustsson Zanotelli, Fredrik Jönsson, Douglas Lindelöw, Denise Svensson
Start- och resultatlistor
Livesändning

6-8 maj Valkenswaard, Nederländerna CSI2*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Henrik von Eckermann, Nicole Persson, Antonia Andersson, Annika Axelsson, Sofie Svensson, Jannike West Schou
Start- och resultatlistor

9-12 maj Fontainebleau, Frankrike CSI2*, internationell hoppning
Svensk ryttare: Alexander Zetterman
Start- och resultatlistor
Livesändning

9-12 maj Busto Arsizio, Italien CSI2*/CSI1* internationell hoppning
Svenska ryttare: Helena Lundbäck
Start- och resultatlistor

9-12 maj Opgalbbeek, Belgien CSI2*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Stella Röhlcke, Sofia Westborg
Start- och resultatlistor
Livesändning

9-12 maj Drammen, Norge CSI2*/ CSIOJ/CDIOCh/CSIOP, internationell hoppning
Svenskt deltagande
Start- och resultatlistor

9-12 maj Equality Riders, Elit/nationell hoppning för häst och ponny, Wermland Equestrian Games med Swedish 7-Star Spring Tour, Folksam Ponny Cup/SM Inverkansridning
Livesändning

10-12 maj Brunflo Ryttarsällskap, nationell ponnyhoppning med Folksam Ponny Cup/SM Inverkansridning

10-12 maj Ätrabygdens Ridklubb, nationell hoppning

11-12 maj Skyrup Country Club RF, nationell ponnyhoppning

11-12 maj Stensäters Ryttarförening, nationell hoppning

DRESSYR

9-12 maj Kristiansand, Norge CDI3*/ CPEDI3*/CDIY/CDIJ/CDICh-A/CDIP, internationell dressyr
Svenska ryttare: Minna Telde, Charlotte Haid Bondegaard, Anna Österberg, Jacob Nörby Sörensen, Hanna Nilsson, Nina Jenemark, Daniela Knutsson, Maja Svensson, Villiam Grönberg, Moa Hassellund, Zelma Björk, Mary Sophie Haid Bondegaard, Laura Laustsen, Alva Nordfjell, Emelina Sjöblom, Anita Johnsson, Kerstin Larsson Englund, Felicia Grimmenhag, Carolin Rutberg, Katja Stensson, Louise Etzner Jakobsson, Lena Malmström, Kristina Alderheim, Christina Berg Overgaard, Linnéa Gunneflo
Start- och resultatlistor

9-12 maj Segovia, Spanien CDI3*, internationell dressyr
Svensk ryttare: Linda Swande

9-12 maj Mariakalnok, Ungern CDI-W, internationell dressyr
Svenska ryttare: Sanna Nilsson, Michaela Åhman Ricci
Livesändning

10-12 maj Flyinge Hästsportklubb, nationell dressyr med kval till LiveArena&Dressage Power Grand Prix Tour, Lövsta Future Challenge
Livesändning

10-12 maj Hammarö Ryttarförening, nationell dressyr

11-12 maj Klippans Ridklubb, nationell ponnydressyr

11-12 maj Ryttarkamraterna Kumla, nationell ponnydressyr

11-12 maj Roslagens Rid och Körklubb, nationell dressyr

FÄLTTÄVLAN

9-12 maj Marbach, Tyskland CCI4*-S/CCI2*-L, internationell fälttävlan
Svenska ryttare: Ebba Adnervik, Henrik Adnervik, Philippa Magnusson, Malin Petersen
Start- och resultatlistor

11-12 maj Chatsworth, Storbritannien CCI4*-S/CCI2*-S, internationell fälttävlan
Svenska ryttare: Jonna Britse, Malin Josefsson, Pontus Hugosson
Start- och resultatlistor

10-12 maj Floors Castle, Storbritannien CCI3*-S, internationell fälttävlan
Svensk ryttare: Erika Sjöström

10-12 maj Mantorpsryttarna, nationell fälttävlan häst och ponny

KÖRNING

8-12 maj Windsor, Storbritannien CAIO4*-H4, internationell sportkörning
Svensk kusk: Fredrik Persson
Start- och resultatlistor
Livesändning

12 maj Stockholms Körsällskap, nationell sportkörning

DISTANS

10 maj Ermelo, Nederländerna CEI3* 160, internationell distansritt
Svensk ryttare: Emma Svanäng

Så arbetar Ridsport

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.

BESTÄLL NU

Köp Ridsport Komplett från 85 kr i månaden
Hingstar Online

Just nu 115 hingstar i vår databas

Visa alla hingstar

Ridsport digital

Nu från endast 39:-