Sportnytt
16 juli 05:30

Här finns veckans tävlingar

VECKA 29Här hittar du länkar till start- och resultatlistor till veckans tävlingar på nationell- och elitnivå samt internationella tävlingar med svenska deltagare.

Här finns veckans tävlingar
Dags för ponny-SM i dressyr. My Sandgren/Twenty Two och Ellen Olsson /Daylight kommer till Björbäck för att försvara sina guldmedaljer. Foto: Jenny Schwieler Staaf

HOPPNING

16-21 juli World Equestrian Festival, CHIO Aachen, Tyskland, internationell hoppning med Rolex Grand Prix
Svenska ryttare: Henrik von Eckermann, Peder Fredricson, Angelie von Essen, Irma Karlsson, Evelina Tovek
Start- och resultatlistor
Livesändning

18-21 juli Ascona, Schweiz CSI5*, internationell hoppning
Svensk ryttare: Douglas Lindelöw
Start- och resultatlistor

19-21 juli La Coruna, Spanien CSI4*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Angelica Augustsson Zanotelli, Alexander Zetterman
Start- och resultatlistor

15-17 juli Valkenswaard, Nederländerna CSI2*, internationell hoppning
Svenskt deltagande
Start- och resultatlistor
Livesändning

15-17 juli Valkenswaard, Nederländerna CSIU25/YJChP, internationell hoppning ungdomsryttare
Svenska ryttare: Sofie Ekestubbe, Alice Borglund, Ebba Danielsson, Mathilda Bohlin
Livesändning

15-17 juli Samorin, Slovakien CSI2*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Helena Lundbäck, Viggo Björklund, Arvid Tenfäldt, Ina Forssén
Start- och resultatlistor

18-21 juli Zuidwolde, Nederländerna CSI2*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Isabell Bengtsson, Kim Krog
Livesändning

19-21 juli Opglabbeek, Belgien CSI2*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Erika Lickhammer- van Helmond, Alice Lindgren, Josefine Bjur
Start- och resultatlistor
Livesändning

15-21 juli Strömstads Ridklubb, nationell hoppning häst och ponny

19-21 juli Göteborg Hästsportklubb, nationell hoppning
Livesändning

19-21 juli Näsets Ryttarsällskap, nationell hoppning

19-21 juli Stensäters Ryttarförening, nationell hoppning

19-21 juli Christinehamns Ridklubb, nationell hoppning

DRESSYR

16-21 juli World Equestrian Festival, CHIO Aachen, Tyskland, internationell dressyr med FEI Nations Cup
Svenska ryttare: Therese Nilshagen, Antonia Ramel, Rose Mathisen, Michelle Hagman Hassink
Start- och resultatlistor
Livesändning

18-21 juli Björbäcks Ryttarförening, elit ponnydressyr, Ponny-SM i dressyr, final SvRF Ungponny, final Mats Mellberg P12
Start- och resultatlistor

19-21 juli Hagfors Uddeholms Ridklubb, nationell dressyr

16-21 juli Lilla Edets Ridklubb, nationell dressyr

FÄLTTÄVLAN

16-21 juli World Equestrian Festival, CHIO Aachen, Tyskland, internationell fälttävlan
Svenska ryttare: Malin Josefsson, Louise Romeike
Start- och resultatlistor
Livesändning

18-21 juli Vinslövs Ryttarförening, elit fälttävlan häst och ponny, Ponny-SM fälttävlan
Start- och resultatlistor

KÖRNING

16-21 juli World Equestrian Festival, CHIO Aachen, Tyskland, internationell sportkörning fyrspann
Svensk kusk: Fredrik Persson
Start- och resultatlistor
Livesändning

 

Förra veckans tävlingsresultat:

HOPPNING

9-14 juli Zuidwolde, Nederländerna CH-EU-YJCh-S, EM i hoppning för young rider, junior, children
Svenska ryttare: Alice Tapper, Emelie Hugoson, Mikaela Gustaphson, Ottilia Lundgren, Wilma Marklund, Michelle Cranning, Stina Efraimsson, Janelle Larsson, Julia Hallberg, Ingemar Hammarström, Alice Borglund, Ellen Johansson, Nellie Danielsson, Ida Selin, Cornelia Wallenborg
Start- och resultatlistor
Livesändning

8-14 juli Falsterbo Horse Show CSIO5*, internationell hoppning med Longines FEI Jumping Nations Cup och Falsterbo Derby
Svenska ryttare: Annika Axelsson, Malin Baryard Johnsson, Rolf-Göran Bengtsson, Peder Fredricson, Linda Heed mfl.
Start- och resultatlistor internationella hoppklasser
Start- och resultatlistor övriga klasser
Livesändning SVT Play
Livesändning FEI TV

11-14 juli Chantilly, Frankrie CSI5*, internationell hoppning med Longines Global Champions Tour
Svensk ryttare: Henrik von Eckermann
Start- och resultatlistor
Livesändning GCT
Livesändning GCL

10-14 juli Knokke, Belgien CSI3*, internationell hoppning
Svensk ryttare: Petronella Andersson
Start- och resultatlistor
Livesändning

10-14 juli Wilkow, Jakubowice, Polen CSI3*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Rebecca Halberg Fischer, Karolina Kilbasa Borgström, Karin Martinsen
Start- och resultatlistor

11-14 juli Drammen, Norge CSI1*/CSIJChP, internationell hoppning med Baltic Cup
Svenskt deltagande
Start- och resultatlistor
Livesändning

DRESSYR

8-14 juli Falsterbo Horse Show CDI3*/CDIU25, internationell dressyr med FEI Dressage Nations Cup
Svenska ryttare: Patrik Kittel, Juliette Ramel, Minna Telde, Malin Wahlkamp-Nilsson, Paulinda Friberg, Charlotte Haid Bondergaard, Ulla Håkanson, Denise Ljungkvist, Ida-Linn Lundholm, Jacob Noerby Sörensen, Jennifer Svensson, Alva Lander, Julia Söderström, Isabella Tovek mfl.
Start- och resultatlistor
Livesändning SVT Play

FÄLTTÄVLAN

11-14 juli Maarsbergen, Nederländerna, CH-EU-YJ-CCI3*/CCI2*, EM i fälttävlan young rider, junior
Svenska ryttare: Sofia Andersson, Sofia Sjöborg, Amanda Berglund, Saga Suovanen, Alice Andersen, Amanda Sternberg Tuva Rosencrantz, Engla Westerberg, Amanda Andersson
Start- och resultatlistor

12-14 juli Sahrendorf, Tyskland CCI3*-S/CCI2*-L-S, internationell fälttävlan
Svenska ryttare: Malin Petersen, Christian Malmgren, Moa Kulle, Niklas Jonsson, Nathalie Mortensen, Therese Lindqvist

12-15 juli Jardy, Frankrike CCIYH2*-S, internationell fälttävlan
Svensk ryttare: Louise Romeike
Start- och resultatlistor

KÖRNING

12-14 juli Salaortens Ryttarförening, nationell sportkörning

12-14 juli Villvattnets Körsällskap, nationell sportkörning

Så arbetar Ridsport

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.

BESTÄLL NU

Köp Ridsport Komplett från 85 kr i månaden
Hingstar Online

Just nu 115 hingstar i vår databas

Visa alla hingstar

Ridsport digital

Nu från endast 39:-