Hopphingsten Landor S har dött efter att ha skadat sig i hagen. Han har själv varit framgångsrik på tävlingsbanorna och lämnat flera godkända hingstar och svårklass-hästar.
Avelsnyheter
1 november 2015 14:39
Landor S har dött
Landor S (OLDBG e Landadel-Godehard uppf/äg Gerd Sosath) har 130 avkommor i svår klass. En av de mest kända är Blue Loyd som tillsammans med Irlands Cian O’Connor tog brons på OS i London. Han är också far till 40 godkända söner och flera hästar som är registrerade som SWB.
Hans avkommer hade tillsammans tjänat nästan 1,7 miljoner euro, ungefär 16 miljoner kronor, i slutet av 2014.
Nu berättar hingstens ägare att Landor S dog hemma hos sin uppfödare/ägare efter att ha skadat sig ute i hagen. Landor S blev 24 år gammal.
Så arbetar Ridsport
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.
Följ Ridsport på