Avelsnyheter
20 augusti 2017 14:56
Ridsportplus

Norsk dominans vid Welsh-riks

(uppdaterad med söndagens resultat) Det blev idel norskt i topp när SWF arrangerade riksutställning i Lerum och även BIS-titeln gick till grannlandet. Bäst av alla ansågs Aberlogin Welsh Model vara. Här är resultatlista med alla klassvinnare, guldponnyer och champions - både utställningsklasser och ridklasser.

Norsk dominans vid Welsh-riks
Ägaren Theresa Hammer och domarna Mr Elgan Evans och Mrs Tracy Hook med BIS-vinnande cobstoet Aberlogin Welsh Model.

Hej, den här artikeln tillhör Ridsport Plus - vårt låsta material.

För att snabbt läsa vidare har du två möjligheter:

Redan prenumerant?

Prenumerera på Ridsport

67 hästar och ponnyer ur welshrasens alla sektioner deltog vid Svenska Welshponny & Cobföreningens utställningsklasser vid riksutställningen i Lerum. Domarna var båda från Storbritannien. I sektion A, B och Welsh Partbred dömde Mrs Tracy Hook, Kemysfawr Stud, och sektion C och D dömdes av Mr Elgan Evans, Eglwysfach Stud.

Utställningen genomfördes i de flesta tänkbara väder: strålande sol, blåst, hagel, åska och spöregn. Deltagarna från Norge hade stora framgångar och tog hem flera av champion-titlarna. Inte minst BIS-titeln, som togs av det 7-åriga stoet Aberlogin Welsh Model, ägd av Theresa Hammer & Dag Ivar Løkkemyhr. I nästa nummer av Ridsports papperstidning kan du läsa ett längre reportage om Aberlogin Welsh Model. Reserv BIS gick till welshhingsten Särkens Spirit KWB 193.

Under söndagen fick tävlingen på grund av det blöta vädret flytta in i ridhuset. Det gjordes 29 starter i Engelska ridklasser, vilka dömdes av Mrs Tracy Hook. Ridden Champion blev Cilla Johansson på welsh cob-stoet Burhults Red Sioned KWD 177 och Reserv Ridden Champion blev Saga Gustafsson på welshstoet Gwithian Annabel.

Charmade både publik och domare rejält gjorde den 3-åriga Majken Karlsson som vann Lead Rein-klassen på Burhults Dreamdropp RWM 444. Det blev många skratt när hon skulle uppge hur gammal hon var och hon då skarvade till rejält – Majken uppgav att hon var tio år gammal.

Resultat Svenska Welshponny & Cobföreningens riksutställning i Lerum 19-20 augusti 2017:

Guldhästar, klassvinnare och champions

Welsh Mountain – Sektion A

Valacker födda 2013 eller tidigare (2):

1 Micks Triton f-13 e Forlan Honey Supreme u Brighty Tara e Penmaes Owen, uppf Sara & Michael Strömberg, äg Anneli Alfredsson. Guld, Reserv Valack Champion.
2 Stensötans Simba f-13 e Linhagens Crazy to Love u Stensötans Saffran e Ekbäckens Sponken, uppf Veronica Larsson, äg Viveka Audemard Lilja. Guld. 

Ston födda 2015 (3):

1 I’m 2 Royal 4U e Harvest Royal U-Two u Steinsrud Sandra e Brierdena Toryn, uppf/äg Siv-Anett Nyland, Norge. Guld, Junior Champion, BIR.
2 Lyckås Maria e Pentyrch Tom Sawyer u Lyckås Marianne e Dyfrdwy Seren Y Glyn, uppf/äg Stuteri Lyckås. Guld.

Hingstar och valacker födda 2014 (1):
1 Penboeth Artist hingst e Penboeth Bantam u Criccieth Actores e Criccieth Arwr, uppf Mr & Mrs F.M. Goggin, äg Pia Andersson. Silver.

Ston födda 2016 (3):
1 Ponnyhaugens Springtime e Cilmery the Boss u Eugrad Sheba e Penwisg Pirate, uppf/äg Vigdis & Stein Klungland, Norge. Guld.

Ston födda 2013-2006 som ej fölar 2017 (3):

1 Burhults Miss Marple KWA 737 f-11 e Burhults Toy u Verdrefawr Melody e Derwen Cantona, uppf/äg Gunn Johansson. Guld, Senior Champion, Res BIR.
2 Burhults Shutterfly KWA 693 f-08 e Burhults Toy u Aston Welsh Sunburst e Coed Coch Reg, uppf/äg Gunn Johansson. Guld. 

Ston födda 2005 eller tidigare som ej fölar 2017 (1):
1 Rohlos Columbine f-05 e Lanners Blackberry u Bengad Coral Flower e Bengad Dicksonia, uppf Anne Karlsson, äg Karin Andersson. Silver.

Ston födda 2013-2006 med föl vid sidan (2):
1 Ekbäckens Summertime KWA 739 f-11 e Heniarth Mr Milligan u Ekbäckens Sunshine e Twyford My Man, uppf/äg Inger & Johan Becker. Guld.
2 Skimmra f-06 e Heniarth Yarra-Glen u Ekbäckens Sötnos e Twyford My Man, uppf Mikaela & Tove Nyström, äg Jeanette Örtendahl. Guld.

Ston födda 2005 eller tidigare med föl vid sidan (2):
1 Lyckås Marianne RWM 549 f-97 e Dyfrdwy Seren Y Glyn u Lyckås Guardianne e Granville Guardsman, uppf/äg Stuteri Lyckås. Guld.

Sto- och hingstföl födda 2017 efter licensierad hingst (4):

1 Ekbäckens Signatur hingst e Ekbäckens Sponken u Ekbäckens Summertie e Heniarth Mr Milligan, uppf Inger & Johan Becker. Guld, Reserv Junior Champion, Föl Champion.

Licensierade hingstar födda 2010-2006 (1):
1 Forlan Honey Supreme 36-0123 f-06 e Forlan Caradog u Forlan Honey Bubbles e Twyford Sprig, uppf Mrs Elizabeth French, äg Sara & Michael Strömberg. Guld.

Licensierade hingstar födda 2005 eller tidigare (3):

1 Salstas Masterpiece KWA 141 f-09 e Burhults Toy u Salstas Madonna e Salstas Splendid, uppf Elisabeth Rudbeck, äg Gunn Johansson. Guld, Reserv Senior Champion.

Welshponny – Sektion B

Valacker födda 2013 eller tidigare (1):

1 Menai Rolled Gold f-11 e Newtonhill Naughty Boy Charlie u Cloigen Rosie e Cilcennin Geraint, uppf P & A Jones, äg Anna Abrahamsson. Guld, Valack Champion.

Hingstar och valacker födda 2015 (2):

1 Arhults Amazon hingst e Stougjeshoeve Escudo u Cottrell Arian e Rotherwood State Occasion, uppf Agnetha Hjortsparre, äg Ellen Goiting. Guld, Junior Champion.

Ston födda 2014 (1):
1 Kampstorps Parisienne e Simberg Hobnob u Simberg Spirulina e Walero, uppf Camilla Berthage, äg Erica Nordöen. Silver.

Ston födda 2016 (2):

1 Perenn Omaha e Adagio de l’Aurore u Brynoffa Julianna e Cottrell Artiste, uppf/äg Camilla Johansson. Guld, Reserv Junior Champion.

Ston födda 2013-2006 som ej fölar 2017 (3):

1 Sarken Wilja KWB 1444 f-11 e Carrywood Redwing u Cottrell Wild Rose e Cwrtycadno Cadfridog, uppf/äg Annelie Andersson. Guld, Reserv Senior Champion, Reserv Bäst i Rasen.
2 Linners Siwgr f-12 e Stoak Tuscany u Stings Symphony e Simberg Hobnob, uppf Tess Lindh, äg Carina Winkler. Guld. 

Licensierade hingstar födda 2013-2011 (1):

1 Särkens Spirit KWB 193 f-13 e Breeton Dai u Eyarth Sophia e Cottrell Artiste, uppf Annelie Andersson, äg Camilla Johansson. Guld, Senior Champion, Bäst i Rasen, Reserv Best in Show.

Welshponny av Cobtyp – Sektion C

Ston födda 2015 (3):
1 Goodwill’s Brown Sugar e Colnevalley Rasgall u Dynamite Balina e Synod Grouse, uppf Tina Larsson, äg Anneli Alfredsson. Guld.

Ston födda 2014 (1):

1 Goodwill’s Belle Époque e Coedenerin Reflect u Dynamite Balina e Synod Grouse, uppf Tina Larsson, äg Johanna Andersson. Guld, Reserv Junior Champion.

Hingstar och valacker födda 2016 (1):

1 Gnist Gladiator hingst e Fjordglimt Grand Canyon u Synod Greeting e Synod Gold Smith, uppf Gry Winnæss & Stein Langørgen, äg Siv Anett Hyland, Norge. Guld, Junior Champion, Bäst i Rasen.

Ston födda 2013-2006 som ej fölar 2017 (3):

1 Hagaby Briallen f-09 e Pasadena Dun’Oh u Hagaby Brenda e Croniarth Texas Storm, uppf Maria Carlsson, äg Gunn Johansson. Guld, Reserv Senior Champion.
2 Linsa Vanessa KWC 82 f-13 e Menai Christopher u Glenmead Virginia e Ceibach Bonheddwr, uppf/äg Gunilla Olesjö. Guld. 

Licensierade hingstar födda 2010-2006 (1):

1 Moelwyn Paolo f-10 e Gwenllan Bossy u Moelwyn Bet Parry e Twyford Poseidon, uppf Miss H.W Davies, äg Anneli Stigsdotter. Guld, Senior Champion, Reserv Bäst i Rasen.

Welsh Cob – Sektion D

Valacker födda 2013 eller tidigare (3):
1 Derwen Tiger Eye f-09 e Derwen Quartz u Derwen Tegi e Derwen Requiem, uppf I.J.R. Lloyd, äg Gunn Johansson. Guld. 

Ston födda 2015 (2):

1 Linner Golden Gem e Swalesmoor Brenin Aur u Terackie Golden Pearl e Nebo Thomas, uppf/äg Familjen Lindh, fodervärd Anna Dahlin. Guld, Junior Champion, Reserv Bäst i Rasen.

Ston födda 2013-2006 som ej fölar 2017 (5):

1 Aberlogin Welsh Model NWC 0548 f-10 e Drogeda Stormy Tempest u Aberlogin Rosina e Derwen Desert Express, uppf Bryon Preston, äg Theresa Hammer & Dag Ivar Løkkemyhr. Guld, Senior Champion, Bäst i Rasen, Best in Show.

Ston födda 2005 eller tidigare som ej fölar 2017 (1):
1 Derwen Atgof f-05 e Derwen Revelation u Gwennog Tywysoges e Ceredigion Tywysog, uppf I.J.R. Lloyd, äg Gunn Johansson. Silver.

Ston födda 2013-2006 med föl vid sidan (3):
1 Bron’s Thelma Louise f-11 e Nebo Llewelyn u Magic Treasure e Derwen Tennessee Express, uppf/äg Sara Doverholm. Guld.
2 Bron’s Märta Cecilia RWD 196 f-12 e Mr Majkman u Magic Treasure e Derwen Tennessee Express, uppf/äg Sara Doverholm Guld.
3 Derwen Pride of the Waves f-06 e Derwen Sea Adventure u Derwen Pride of the West e Derwen Prince Charming, uppf I.J. R. Lloyd, äg Gunn Johansson. Guld.

Sto- och hingstföl födda 2017 efter licensierad hingst (3): 

1 Bron’s Cindy Lou sto e Mr Majkman u Bron’s Thelma Louise e Nebo Llewelyn, uppf/äg Sara Doverholm. Guld, Reserv Junior Champion, Reserv Föl Champion.

Licensierade hingstar födda 2013-2011 (1):

1 Caderwen Jager Bomb NWC 0582 f-13 e Cascob Jack Flash u Brynaur Broc e Tireinon Triple Crown, uppf Thomas Andrew, äg Theresa Hammer, Norge. Guld, Reserv Senior Champion.

Welsh Partbred

Valacker födda 2013 eller tidigare (1):

1 Balfour Toreador f-07 e Strinesdale Matador u Balfour Squirrel’s Simone e Thornwood Royalist, uppf Mrs N.J. Gawley, äg Ulf Sundler. Guld, Reserv Senior Champion, Reserv Bäst i Rasen.

Ston födda 2013-2006 som ej fölar 2017 (2):

1 Rubins Pride Magnolia KWPB 9 f-99 e Eficaz u Matilda e Stoatley Pride II, uppf M & C Nord, äg H & H Hagsgård. Guld, Senior Champion, Bäst i Rasen.

Licensierade hingstar födda 2013-2011 (1):
1 Damien f-11 e Risegårds Noir u Bogiflower e Orchard Boginov, uppf/äg Karolina Hafdell. Guld.

Licensierade hingstar födda 2010-2006 (1):
1 Nässlehults Nobelium RP 187 f-10 e De Goede Ree’s Metall u Nässlehults Nice Design e Aydin ox, uppf/äg Anna-Lena Fridh. Guld.

Engelska Ridklasser

First Ridden (5):

1 Saga Gustafsson – Gwithian Annabel (sek B sto f-09 e Paddock Sahara-Ernford Benjamin, uppf Mrs S.F. Clark, äg Camilla Gustafsson). Reserv Ridden Champion.

Lead Rein (6):

1 Majken Karlsson – Burhults Dreamdropp RWM 444 (sek A sto f-94 e Revel Bali-Sunrising Jester, uppf Gunn Johansson, äg Anna Jutestrand Tollbom)

Novide Welshponny (1):
1 Carina Winkler – Linners Siwgr KWB 1454 (sto f-12 e Stoak Tuscany-Simberg Hobnob, uppf Tess Lindh, äg Carina Winkler)

Novice Welsh Partbred Small (2):
1 Tess Sundler – Hendraws Gwen (sto f-06 e Rosevean Silver Samon Spray-Ffoslas Dafydd, uppf Ms A.P. Davies, äg Gunn Johansson)

Novice Welsh Cob (2):
1 Frida Lindberg – Ridgehill Caramac (val f-09 e Rosecombe Symphony’s Orlando – Oben Tom Boy, uppf Mr S.R. Patch, äg Frida Lindberg)

Open Welsh Partbred Small (2):
1 Maja Sundler Pettersson – Belfour Toreador (val f-07 e Strinesdale Matador-Thornwood Royalist, uppf Mrs N.J. Gawley, äg Ulf Sundler)

Open Welshponny av Cobtyp (1):
1 Josefin Tollbom – Hagaby Briallen (sto f-09 e Pasadena Dun’Oh-Croniarth Texas Storm, uppf Maria Carlsson, äg Gunn Johansson)

Open Welsh Cob (8):

1 Cilla Johansson – Burhults Red Sioned KWD 177 (sto f-10 e Derwen Gladstone-Derwen Tennessee Express, uppf/äg Gunn Johansson). Ridden Champion.

Open Welsh Partbred Large (2):
1 Anna Werinius – Burhults Rolexa (sto f-11 e Bocaccio Arden-okänd, uppf Sture Andersson & Gunn Johansson, äg Gunn Johansson)

Champions

Junior Champion Sektion A: I’m 2 Royal 4U
Reserv Junior Champion Sektion A: Ekbäckens Signatur
Senior Champion Sektion A: Burhults Miss Marple KWA 737
Reserv Senior Champion Sektion A: Salstas Masterpiece KWA 141
Bäst i Rasen Sektion A: I’m 2 Royal 4U
Reserv Bäst i Rasen Sektion A: Burhults Miss Marple KWA 737

Junior Champion Sektion B: Arhults Amazon
Reserv Junior Champion Sektion B: Perenn Omaha
Senior Champion Sektion B: Särkens Spirit KWB 193
Reserv Senior Champion Sektion B: Sarken Wilja KWB 1444
Bäst i Rasen Sektion B: Särkens Spirit KWB 193
Reserv Bäst i Rasen Sektion B: Sarken Wilja KWB 1444

Junior Champion Sektion C: Gnist Gladiator
Reserv Junior Champion Sektion C: Goodwill’s Belle Époque
Senior Champion Sektion C: Moelwyn Paolo
Reserv Senior Champion Sektion C: Hagaby Briallen
Bäst i Rasen Sektion C: Gnist Gladiator
Reserv Bäst i Rasen Sektion C: Moelwyn Paolo

Junior Champion Sektion D: Linner Golden Gem
Reserv Junior Champion Sektion D: Bron’s Cindy Lou
Senior Champion Sektion D: Aberlogin Welsh Model NWC 0548
Reserv Senior Champion Sektion D: Caderwen Jager Bomb NWC 0582
Bäst i Rasen Sektion D: Aberlogin Welsh Model NWC 0548
Reserv Bäst i Rasen Sektion D: Linner Golden Gem 

Senior Champion Welsh Partbred: Rubins Pride Magnolia KWPB 9
Reserv Senior Champion Welsh Partbred: Balfour Toreador
Bäst i Rasen Welsh Partbred: Rubins Pride Magnolia KWPB 9
Reserv Bäst i Rasen Welsh Partbred: Balfour Toreador 

Föl Champion: Ekbäckens Signatur
Reserv Föl Champion: Bron’s Cindy Lou

Valack Champion: Menai Rolled Gold
Reserv Valack Champion: Micks Triton 

Best in Show: Aberlogin Welsh Model NWC 0548
Reserv Best in Show: Särkens Spirit KWB 193 

Ridden Champion: Cilla Johansson – Burhults Red Sioned KWD 177
Reserv Riden Champion: Saga Gustafsson – Gwithian Annabel 

Samtliga foton: Jenny Schwieler Staaf

Så arbetar Ridsport

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.

BESTÄLL NU

Köp Ridsport Komplett från 99 kr i månaden
Hingstar Online

Just nu 120 hingstar i vår databas

Visa alla hingstar

Ridsport digital

69:- i månaden