Sport
20 november 2015 09:39

Samtliga deltagare till SIHS

Med en knapp vecka kvar till Sweden International Horse Show är deltagarlistorna klara. Sist in är Niklas Arvidsson och Evelina Tovek som fixade sina platser till de internationella hoppklasserna via Volkswagen Grand Prix-finalen på Flyinge.

Samtliga deltagare till SIHS

Deltagarlistor Sweden International Horse Show 26-29 november 2015

Reem Acra FEI World Cup™ Dressage
Australien: Lyndal Oatley – Sandro Boy
Belgien: Claudia Dorpmans – Tin Tin
Danmark: Daniel Bachmann – Blue Hors Loxana, Agnete Kirk Thinggaard – Jojo Az, Helene Melsen – Aston Martin
Estland: Dina Ellermann – Landy S Akvarel
Tyskland: Fabienne Lütkemeier – Qui Vincit Dynamis
Holland: Adelinde Cornelissen – Jerich Parzival N.O.P., Hans Peter Minderhoud – Glock’s Flirt, Thamar Zweistra – Hexagons Banderas
Norge: Cathrine Rasmussen – Fernandez
Portugal: Daniel Pinto – Santurion de Massa
Sverige: Paulinda Friberg, Eslöv, di Lapponia T, Charlotte Haid Bondergaard, Hörby, Triviant, Mads Hendeliowitz, Bålsta, Jimmie Choo Seq, Patrik Kittel, Nottuln Tyskland, Watermill Scandic H.B.C, Jennie Larsson, Ösmo, Zircoon Spring Flower, Emilie Nyreröd, Skultuna, Miata, Tinne Vilhelmson Silfvén, Upplands Väsby, Paridon Magi
Ukraina: Inna Logutenkova – Don Gregorius

FEI World Cup™ Driving
Tyskland: Michael Brauchle, Georg von Stein
Holland: Ijsbrand Chardon
Ungern: József Dobrovitz, József Dobrovitz Jr.
Sverige: Axel Olin, Kristianstad

CSI4* internationell hoppning
Belgien: Nicola Philippaerts, Olivier Philippaerts
Brasilien: Marlon Modolo Zanotelli
Irland: Bertram Allen
Tyskland: Meredith Michaels-Beerbaum
Holland: Jur Vrieling
Norge: Geir Gulliksen
Storbritannien: Ben Maher, John Whitaker
Sverige: Niklas Arvidsson, Klippan, Malin Baryard Johnsson, Norrköping, Jonna Ekberg, Wolvertem Belgien, Peder Fredricson, Vitaby, Douglas Lindelöw, Hörby, Charlotte Mordasini, Viry Frankrike, Helena Persson, Västerhaninge, Evelina Tovek, Ätran, Angelie von Essen, Dinmore England

Inomhusfälttävlan
Australien: Bill Levett, Paul Tapner
Nya Zeeland: Jesse Cambell, Daniel Jocelyn
Storbritannien: Laura Collett , Emily Llewellyn, Gemma Tattersall, Wills Oakden
Sverige: Linda Algotsson, Läckeby, Sandra Gustafsson, Kullavik, Niklas Lindbäck, Munka-Ljungby, Ludwig Svennerstål, Badgerstown England
Tyskland: Ingrid Klimke, Nicolai Aldinger, Hanna Knüppel, Anna Siemer

Champion of the Youngsters – hoppning
H&M Second Chanse – Ryttare: Malin Baryard Johnsson, Norrköping
Isibel d’O – Ryttare: Jonna Ekberg, Wolvertem Belgien
Lady Gaga – Ryttare: Peter Eriksson, Flyinge
H&M Carat Desire – Ryttare: Peder Fredricson, Vitaby
Carlo – Ryttare: Stephanie Holmén, Vitaby
Hansson WL – Ryttare: Robin Ingvarsson, Varberg
Ida van de Bisschop – Ryttare: Douglas Lindelöw, Hörby
West Side River – Ryttare: Elin Sjögren, Bjärnum

Champion of the Winners – dressyr
Sankt Erik II 1265 – Ryttare: Caroline Darcourt, Upplands Väsby
Springbank VH – Ryttare: Jenna Högberg, Bålsta
Zidney – Ryttare: Stefan Jansson, Varberg
Samson – Ryttare: Karin Öljemark, Enköping
Quarton – Ryttare: Yvonne Österholm, Tyringe
Barland I.M. – Ryttare: Minna Telde, Veberöd

Lövsta Future Challenge
Unga hästar:
Roberto Des Frettes – Ryttare: Charlotte Haid Bondergaard, Hörby
Vectra – Ryttare: Gunilla Byström, Enköping
Final Cut – Ryttare: Per Sandgaard, Eskilstuna
Midt-West Casino – Ryttare: Emma Karlsson, Drottningholm
Unga ryttare:
Mathilde Hannell – Deela Mae, Falkenberg
Ida Kristoffersson – Rolex TP, Hasslarp
Tove Melin – Dawson, Blentarp
Lina Andersson – Sargon, Vellinge

Prins Carl Philips Pris
Kategori C:
Tuva Eriksson – April is full of Surprises, Edsbruk
Michelle Cranning Hillgren – Woodfield Night Light, Dala-Järna
Ronja Frans – Frosty Rebel, Valbo
Linus Herzig – Elgin Joy, Lerdala
Kategori D:
Janelle Larsson – Wizard VIII, Helsingborg
Julia Hallberg – Rhystyd Olivia, Jonstorp
Cora Hirn – Munsboro Mourinho, Danderyd
Josefin Nykvist – Why Not Equus, Västerås

SIHS Ponny Kür
Cecilia Bergåkra Berglund – Ängsgårdens Izzy RNF 174, Vallsta
Ebba Nilsson – Roman, Listerby
Evelina Söderström – Okidoki, Värmdö
Ella Viebke – Drink Pink, Bromma

International Icelandic 5-gate Competition
Sverige: Jessica Rydin, Lidingö, Jórik från Lönneberga, Gudmundur Einarsson, Nälden, Döggvi frá Ytri Baegisa, Magnús Skúlason, Brösarp, Hraunar frá Efri-Raudalaek, Josefin Birkebro, Brösarp, Simon frá Efri-Raudaleak, Vignir Jónason, Eskilstuna, Mozart från Sundbyberg
Norge: Bernt Severinsen – Sálmur frá Pulu
Danmark: Julie Christiansen
Tyskland: Lisa Schürger – Bassi frá Efri-Fitjum

Hingstar Online

Just nu 124 hingstar i vår databas

Visa alla hingstar