Den spanska OS-ryttaren i dressyr, Morgan Barbanŧon Mestre, hamnade under sin häst och släpades sedan efter den i måndags. Olyckan hände på Mallorca och ryttaren fick brännskador.
OS-ryttare skadad i ridolycka
Det är Eurodressage som berättar om olyckan. Morgan Barbançon Mestre, red stoet Girasol som plötsligt halkade. Ryttaren fick hästen över sig och fastnade sedan med bägge fötterna. Ryttaren släpades sedan efter hästen – som blev rädd och galopperade i väg – i uppskattningsvis 100 meter.
– Jag trodde att jag skulle dö. Jag hade tur att hon inte trampade på mig eller försökte sparka mig, säger Morgan Barbançon Mestre till Eurodressage.
Ryttaren fick snabbt hjälp av läkare på plats och det konstaterades att hon hade fått brännskador av tredje graden.
Så arbetar Ridsport
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.












Följ Ridsport på