Sportnytt
10 september 10:40

Här finns veckans tävlingar

VECKA 37Här hittar du länkar till start- och resultatlistor till veckans tävlingar på nationell- och elitnivå samt internationella tävlingar med svenska deltagare.

Här finns veckans tävlingar
Peder Fredricson, på bilden tillsammans med H&M All In, kommer till start i St Tropez i helgen. Foto: Roland Thunholm

Peder Fredricson är tillbaka på tävlingsbanan, och startar i Global Champions Tour i St Tropez, Frankrike i helgen. På den nationella fronten står dressyren i fokus denna helg, samt lag-SM i distans som arrangeras i Mariannelund i Småland.

HOPPNING

12-15 september St Tropez, Frankrike CSI5* GCT
Internationell hoppning med Global Champions Tour
Svenska ryttare: Peder Fredricson, Evelina Tovek, Henrik von Eckermann
Startlistor och resultat

12-15 september Macon Chaintré, Frankrike CSI3* Internationell hoppning
Svensk ryttare: Alexander Zetterman
Arrangörens hemsida

12-15 september Bonheiden, Belgien CSI3*/CSI2* Internationell hoppning
Svenska ryttare: Angelica Augustsson Zanotelli, Annika Axelsson, Emma Emanuelsson m fl
Arrangörens hemsida
Resultat

12-15 september Kronenberg, Tyskland CSI2* Internationell hoppning
Svenskt deltagande
Arrangörens hemsida
Resultat

12-15 september Paderborn, Tyskland CSI3* Internationell hoppning
Svenska ryttare: Rolf-Göran Bengtsson, Douglas Lindelöw m fl
Arrangörens hemsida
ClipMyHorse sänder
Resultat

12-15 september La Bagnaia, Italien CSI2* Internationell hoppning
Svensk ryttare: Helena Lundbäck
Arrangörens hemsida

13-15 september Ljungby Ridklubb Nationell hoppning
Startlistor och resultat

13-15 september Hudiksvalls Rid o Ponnyklubb Nationell hoppning
Startlistor och resultat

14 september Mitt Hjärta Hästsportförening Nationell ponnyhoppning
Startlistor och resultat

DRESSYR

12-15 september Waregem, Belgien CDI3* CDIU25/Y/J/Ch/P Internationell dressyr
Svenska ryttare: Michelle Hagman Hassink, Rebecca Jern, Wynja Eriksdotter Rubin
Start- och resultatlistor

13-15 september Djursholms Ridlubb Elit/nationell dressyr med Lövsta Future Challenge, kval till LiveArena & DressagePower Grand Prix
Startlistor och resultat

14-15 september Åstorpsortens Ryttarförening Nationell ponnydressyr Observationstävling, kval till SIHS Ponny Kür
Startlistor och resultat

14-15 september Skabersjöortens Ryttarförening Nationell dressyr
Startlistor och resultat

14 september Ölands Ryttarförening Nationell dressyr för häst och ponny

14-15 september Laholms Ryttarförening Nationell dressyr
Startlistor och resultat

FÄLTTÄVLAN

13-15 september Langenhagen, Tyskland CCI3*/CCI2* Internationell fälttävlan
Svenska ryttare: Louise Romeike, Sara Algotsson Ostholt, Christoffer Forsberg
Arrangörens hemsida

13-15 september Gatcombe Park, Storbritannien CCI3*/CCI2* Internationell fälttävlan
Svensk ryttare: Line Andresen
Arrangörens hemsida

DISTANS

14-15 september Tjust Distansklubb Elit distansritt med lag-SM
Start- och resultatlistor

 

Förra veckans tävlingsresultat

HOPPNING

4-8 september Calgary, Spruce Meadows AB, Kanada CSIO5*, internationell hoppning med Nations Cup och Rolex Grand Slam
Svenska ryttare: Peder Fredricson, Stephanie Holmén, Evelina Tovek, Henrik von Eckermann, Angelie von Essen
Start- och resultatlistor

4-8 september Saugerties, NY, USA CSI5*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Mariano Maggi

5-8 september Lier, Belgien CSI3*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Annika Axelsson, Emma Emanuelsson, Rebecca Hallberg Fischer, Jacob Hellström, Magnus Jacobson, Marcus Westergren
Start- och resultatlistor

3-8 september Ising am Chiemsee, Tyskland CSI2*, internationell hoppning
Svensk ryttare: Alice Tapper
Start- och resultatlistor

4-8 september Rom, Italien CSI2*, internationell hoppning med Global Champions Tour
Svenska ryttare: Alice Borglund, Wilma Hellström
Start- och resultatlistor
Livesändning

5-8 september Eskilstunaortens Ryttarförening, nationell hoppning häst och ponny på Sundbyholm med riksfinal Sveland Cup

6-8 september Växjöortens Fältrittklubb, nationell hoppning

6-8 september Henriksdals Ryttarförening, nationell hoppning
Livesändning

6-8 september Gagnefs Ridklubb, nationell hoppning häst och ponny med semifinal till Prins Carl Philips Pris

7-8 september Osbyortens Ryttarförening, nationell hoppning häst och ponny

DRESSYR

7-8 september Västerviksortens Ryttarförening, nationell dressyr häst och ponny

7-8 september Gnesta Ridklubb, nationell dressyr

7-8 september Timrå Hästsportförening, nationell dressyr

7-8 september Gärds Ryttarförening, nationell dressyr

7-8 september Billdals Ridklubb, nationell dressyr

FÄLTTÄVLAN

5-8 september Sopot, Polen, CCI4*/3*/2*, internationell fälttävlan
Svenska ryttare: Niklas Jonsson, William Nilsson Fryer. Hanna Berg, Katrin Norling, Vendela Eriksdotter Rubin, Anna Freskgård, Malin Petersen
Start- och resultatlistor

5-8 september Burghley, Storbritannien CCI5*-L, internationell fälttävlan
Svenska ryttare: Johan Lundin, Ludwig Svennerstål
Start- och resultatlistor

KÖRNING

5-9 september Ribersborg, Malmö CAI2*, internationell och nationell sportkörning
Svenska kuskar: Camilla Ahlberg, Amanda Krogstad, Paula Bengtsson, Lena Elander, Catharina Eneroth, Johan Herner, Annette Jönsson, Camilla Lind, Cecilia Qvarnström, Karin Söderqvist, Jenny Steen, Helene Tingström, Johanna Karlberg, Hanna Holstein, Anna Blom, Markus Clasén, Andreas Sjöberg, Johnny Sjödin, Lida Sjödin, Linda Wigren, Ester Fagerlind, Victoria Persson, Sofie Strauss, Natalie Hellberg, Sanna Manfredsson, Oliver Sternhag, Felix Strauss, Elise Strauss
Start- och resultatlistor
Livesändning

 

Så arbetar Ridsport

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.

BESTÄLL NU

Köp Ridsport Komplett från 85 kr i månaden
Hingstar Online

Just nu 115 hingstar i vår databas

Visa alla hingstar

Ridsport digital

Nu från endast 39:-