Sportnytt
15 oktober 06:30

Här finns veckans tävlingar

VECKA 42Här hittar du länkar till start- och resultatlistor till veckans tävlingar på nationell- och elitnivå samt internationella tävlingar med svenska deltagare.

Här finns veckans tävlingar
Henrik von Eckermann, Peder Fredricson, Evelina Tovek och Douglas Lindelöw är de svenska ryttarna som rider sänsongspremiären av världscupen i Oslo. Foto: Jenny Schwieler Staaf/Roland Thunholm/Fredrik Jonsving

HOPPNING

16-20 oktober Oslo, Norge CSI5*-W, internationell hoppning med FEI Jumping World Cup
Svenska ryttare: Peder Fredricson, Douglas Lindelöw, Evelina Tovek, Henrik von Eckermann
Start- och resultatlistor
Livesändning SVT Play
Livesändning FEI TV

14-20 oktober Vilamoura, Portugal CSI3*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Linda Heed, Jacob Hellström, Pontus Westergren
Start- och resultatlistor
Livesändning

15-20 oktober Oliva, Spanien CSI3*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Hannah Åkerblom, Isabell Bengtsson, Jonna Ekberg, Ellinor Malmgren, Karin Martinsen, Ulrika Sanny, Erica Swartz, Arvid Tenfält, Angelie Von Essen
Start- och resultatlistor
Livesändning

17-20 oktober Lier, Belgien CSI2*, internationell hoppning
Svensk ryttare: Wilma Hellström
Start- och resultatlistor

17-20 oktober Billdals Ridklubb, elit/nationell hoppning med Morgondagens Vinnare och GHS Young Rider Cup
Livesändning

18-20 oktober Trollhättans Sportryttare, nationell ponyhoppning
Livesändning

18-20 oktober Högbo Ridklubb, nationell ponnyhoppning

18-20 oktober Laholms Ryttarförening, nationell hoppning häst och ponny med semifinal 3 Prins Carl Philips Pris
Livesändning

19-20 oktober Sundsvalls Ridklubb, nationell hoppning

19-20 oktober Lillhagens Ridklubb, nationell hoppning

19-20 oktober Osbyortens Ryttarförening, nationell hoppning

DRESSYR

16-20 oktober Herning, Danmark CDI-W/CDI3*/CSI3*, internationell dressyr med FEI Dressage World Cup
Svenska ryttare: Rose Mathisen, Natalie Oldfors, Minna Telde, Per Sandgaard
Start- och resultatlistor
Livesändning

18-20 oktober Falkenbergsortens Ryttarförening, nationell dressyr

18-20 oktober Mantorpsryttarna, nationell dressyr

19 oktober Gagnefs Ridklubb, regional ponnydressyr med Ponnydressyrallsvenskan elitserien omgång 3, Zon Nord

FÄLTTÄVLAN

16-20 oktober Le Lion d´Angers, Frankrike CH-M-YH-CCI3*/CCI2*, unghäst-VM i fälttävlan
Svenska ryttare: Christoffer Forsberg, Linda Algotsson, Ludwig Svennerstål
Start- och resultatlistor

 

Förra veckans tävlingsresultat

HOPPNING

10-13 oktober St Tropez Grimaud, Frankrike CSI4*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Alexander Zetterman
Start- och resultatlistor

7-10 oktober Vilamoura, Portugal CSI3*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Josefine Bjur, Linda Heed, Jacob Hellström
Start- och resultatlistor

11-14 oktober Beijing Bird´s Nest, Kina CSI3*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Malin Baryard-Johnsson, Henrik von Eckermann
Start- och resultatlistor
Livesändning

8-13 oktober Oliva, Spanien CSI2*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Isabell Bengtsson, Jonna Ekberg, Karin Martinsen, Ulrika Sanny, Erica Swartz
Start- och resultatlistor
Livesändning

10-13 oktober Opglabbeek, Belgien CSI2*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Antonia Andersson, Angelica Augustsson Zanotelli, Annika Axelsson, Elsa Johansson, Sanna Olsson, Antonia Pettersson Häggström, Stella Röhlcke, Fredrik Spetz
Start- och resultatlistor
Livesändning

11-13 oktober Borås Fältrittklubb, nationell hoppning häst och ponny
Livesändning

11-13 oktober Gävle Ryttarsällskap, nationell hoppning, Horse Show med GHS Young Rider Cup och Morgondagens Vinnare omgång 1

11-13 oktober Lidköpings Ridklubb, nationell hoppning

13 oktober Lunds Civila Ryttarförening, nationell hoppning

DRESSYR

12-13 oktober Vikbolandets Ryttarförening, nationell dressyr

12-13 oktober Kungsbacka Ridklubb, nationell dressyr

13 oktober Eskilstunaortens Ryttarförening, nationell dressyr

12-13 oktober Himledalens Ridklubb, nationell ponnydressyr med Ponnydressyrallsvenskan elitserien omgång 2 och 3, Zon Väst

13 oktober Knöppelåsens Ryttarsällskap, nationell ponnydressyr med Ponnydressyrallsvenskan elitserien omgång 3, Zon Mitt

12-13 oktober Åsbo Ponnyklubb, regional ponnydressyr med Ponnydressyrallsvenskan elitserien omgång 2, Zon Syd

13 oktober Stora Wäsby Fältrittklubb, regional ponnydressyr med Ponnydressyrallsvenskan elitserien omgång 3, Zon Central

FÄLTTÄVLAN

10-13 oktober Boekelo, Holland CCIO4*-NC, internationell fälttävlan med Nations Cup
Svenska ryttare: Hanna Berg, Viktoria Carlerbäck, Jonna Britse, Anna Nilsson, Anna Freskgård och Katrin Norling
Start- och resultatlistor

10-13 oktober Strzegom, Polen CCI4*/CCI3*/CCI2*
Svenska ryttare: Alice Andersen, Christoffer Forsberg, Aminda Ingulfsson, Therese Viklund, Malin Josefsson, Sofia Sjöborg, Niklas Jonsson, Sara Algotsson Ostholt, Henrik Adnervik, Johan Lundin, Frida Andersén, Sandra Gustafsson, Anna Hassö, Pontus Hugosson, Elvira Stafverfeldt, Amanda Andersson, Anna Svane, Filippa Ljungberg, Julia Andersson, Klara Lidén Kiraly, Sarah Dyplin, Elly Kvarnstrand
Start- och resultatlistor

KÖRNING

12-13 oktober Suderbys Ridklubb, nationell sportkörning

Så arbetar Ridsport

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.

BESTÄLL NU

Köp Ridsport Komplett från 85 kr i månaden
Hingstar Online

Just nu 115 hingstar i vår databas

Visa alla hingstar

Ridsport digital

Nu från endast 39:-