Seger för Niklas i GP-kval

Hoppning  I morgon avgörs Borås Grand Prix. Idag gjorde ryttarna upp om vem som skulle få vara med och slåss om segern och den rekordstora prissumman. Niklas Arvidsson från Helsingborgs FRK ska definitivt vara med.

59 ryttare kom till start i kvalet som gick över 1,50-hinder. Endast sju klarade sig felfritt och inom maxtid så banan var svår men det hade Niklas inget emot.

- Jag är jättenöjd med hästen. Banan var ganska tuff för att vara ett kval men det passar mig bra för hästen går oftast bättre då. Förhoppningsvis blir det ännu tuffare imorgon, säger Niklas till Ridsport.

Niklas vann med hingsten Click and Cash (f -03 e Cash and Carry-Capitol I) endast 18 hundradelar före norskan Viktoria Gulliksen.

Resultat

blog comments powered by Disqus