Dressyr
19 maj 2013 20:31

Minna kürvinnare i Frankrike

Minna Telde och Don Charly följde upp lördagens seger i Grand Prix Special med att vinna söndagens Grand Prix kür i franska Viduaban.

– Han är så glad över att vara tillbaka på tävlingsbanan igen, säger Minna Telde som red ihop 73,775 procent i klassen.

16-årige Don Charly (e Don Gregory-Inschallah) gjorde sin egentliga comeback efter en tids bortavaro i Bremen i början av mars. Där blev han trea i en Grand Prix innan Minna Telde strök sig på grund av egen sjukdom. Nu har Don Charly, som ingick i det svenska EM-laget 2009, lyft sig ytterligare ett snäpp med två internationella GP-segrar i Frankrike den här helgen. 
– Han har varit en dröm att rida hela helgen, säger Minna Telde.  

Närmast efter i söndagens kür var Hollands Laurens van Lieren Hexagon’s och Welnetta med 72,350 procent. Jeanna Högberg och Liza Minelli tog en fin fjärdeplats med 70, 350 procent.  

Söndagens resultat
Läs mer

Så arbetar Ridsport

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.

Hingstar Online

Godkända hingstar i flera kategorier med bilder och fakta

Visa alla hingstar
Tipsa Ridsport Besök vår tipssida - du kan vara helt anonym