Hoppning
7 augusti 2024 05:53

Rolf-Göran Bengtssons tidigare EM-medaljör död

Ur tidenEn av stoets många meriter är individuellt brons och lagsilver vid EM 2001, med Rolf-Göran Bengtsson i sadeln. Nu har stoet somnat in, 33 år gammal.

Rolf-Göran Bengtssons tidigare EM-medaljör död
Bilden är tagen i ett annat sammanhang. Foto: iStock

Pialotta reds av Edwina Tops-Alexander sina sista år som aktiv tävlingshäst. Ekipaget placerade sig bland annat på en fjärde plats på VM 2006.

Innan dess tävlades stoet framgångsrikt av Rolf-Göran Bengtsson som bland annat satte individuellt brons och lagsilver vid EM 2001 på den gemensamma meritlistan. Även Steve Guerdat har ett EM-silver med Pialotta, i lag 2005.

Nedan kan du se Edwina Tops-Alexanders inlägg om Pialottas bortgång:

Så arbetar Ridsport

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.

Hingstar Online

Godkända hingstar i flera kategorier med bilder och fakta

Visa alla hingstar
Tipsa Ridsport Besök vår tipssida - du kan vara helt anonym