Dressyr
1 augusti 09:01

Så gick det på JEM och ponny-EM

MästerskapDet blev inga svenska medaljer när lagtävlingarna i dressyr på ponny-EM och JEM avgjordes på torsdagen. Kolla in resultat och bilder från franska Le Mans här.

Så gick det på JEM och ponny-EM
Julie Sofie Schmitz-Heinen och Attractive i det tyska guldlaget. Foto: FEI/Libby Law

Hej, kul att du vill läsa artikeln!

Den tillhör Ridsport Plus - logga in, prenumerera eller köp artikeln för att läsa vidare.

Det var Tyskland som regerade när lagtävlingarna för juniorer och ponnyer i dressyr avgjordes på torsdagen. Detta genom att ta hem båda lagtävlingarna.

Det svenska ponnylaget i dressyr slutade på en femteplats av de nio lag som deltog. Ronja Kardos/Nice One lyckades bäst individuellt av de svenska ekipagen med sina 68,914 procent och en 15:e plats. I det svenska laget ingick också Angelina Brink/Ceramonte B, Josefine Lindstedt/Falco och Wilma Bornhager/Frans Isak.

Det tyska guldlaget bestod av Leni-Sophie Gosmann/Diamantini EA WE, Hannah Charlotte Isbruch/Dabia Dior NRW, Madlin Tillmann/Chilly Morning WE och Maya Victoria Irene Wächter/Nasdaq FH. Nederländerna tog silver och Danmark tog brons.

54691839095_4e22a724e8_k (1)
Alla medaljörer i lagtävlingen på JEM med Nederländernas silverlag, tyska guldlaget och britternas bronslag. Foto: FEI/Libby Law
Maria Teresa Pohl och Diaton FRH
Maria Teresa Pohl och Diaton FRH i det tyska guldlaget på JEM. Foto: FEI/Libby Law
tyska supportrar
De tyska supportrarna hade mycket att jubla åt. Foto: FEI/Libby Law
Madlin Tillmann och Chilly Morning WE
Madlin Tillmann och Chilly Morning WE i det tyska guldlaget för ponnyer. Foto: FEI/Libby Law
Leni-Sophie Gosmann och Diamantini EA WE
Leni-Sophie Gosmann och Diamantini EA WE – tyska guldmedaljörer i lag på ponny-EM. Foto: FEI/Libby Law
Tyska guldlaget på ponny-EM
Leni-Sophie Gosmann och Diamantini EA WE tog täten när det tyska guldlaget skrittade in för prisutdelning vid ponny-EM. Foto: FEI/Libby Law

Sveriges juniorlag slutade på en sjätteplats av 13 lag. Här var Juni Skobe Rosén/Dartula VH bästa svenska ekipage med 70,03 procent vilket räckte till en elfte plats. Övriga ekipage i det svenska laget var Emilia Andersson/Gosling, Filippa Lyrå/Roswell och Tilda André Hokfelt/Zanasi.

I det tyska guldlaget ingick Ava Osing/Vitalos FRH, Maria Teresa Pohl/Diaton FRH, Julie Sofie Schmitz-Heinen/Attractive och Viktoria Von Braunmühl/DSP First Class.

Även här tog Nederländerna silver medan Storbritannien lade beslag på bronset.

Mästerskapet fortsätter nu med de individuella klasserna.

I Le Mans avgörs även EM i dressyr för children samt ponny-EM i hoppning och fälttävlan.

Resultat

Så arbetar Ridsport

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.

Hingstar Online

Godkända hingstar i flera kategorier med bilder och fakta

Visa alla hingstar
Tipsa Ridsport Besök vår tipssida - du kan vara helt anonym