FinaluppgörelseSM-finalen för C-ponnyer bjöd på flera högklassiga rundor och även det publiken allra helst vill ha. Ett hundradelsdrama. Det gick Elin Mårds Magnusson segrande ur. – Först måste jag fatta att jag tagit guld, säger en vinnare som låter genuint förvånad.
Förvånad Elin vann sitt första guld: ”Först måste jag fatta”

Hej, kul att du vill läsa artikeln!
Hon inte bara låter förvånad. Hon ser förvånad ut och hon är förvånad. Alla runtomkring Elin Mårds Magnusson ler, skrattar, jublar och grattar. Själv har hon svårt att visa det man normalt förknippar med en svensk mästare.
Men det har inte sjunkit in än och Elin medger det.
– Jag är jätteglad, men det är lite svårt att fatta det här, säger hon.


Lite i chock, eller?
– Ja, nästan.
Du kan jag tala om för dig att du är bäst i hela Sverige bland C-ponnyryttare och tycker att du ska förbereda ett firande.
– Ja, tack så mycket.
Riktigt getingbo
Det blev ett verkligt drama när Elin Mårds Magnusson säkrade sitt livs första SM-medalj under sitt femte SM. Mot den bakgrunden är kanske förvåningen och det milda chocktillståndet lättare att förstå.
De var ett getingbo, bestående av fem dubbelnollade ekipage, som befann sig i pole position inför den tredje och avgörande omgången i Strömsholm.
Två av dem fortsatte på inslagen väg och säkrade sin tredje raka nolla: Trollhättans Juni Bergström tillsammans med Sandy och så Elin Mårds Magnusson med Munsboro Denby från Ringnäs.

Små mariginaler
Omhoppningen visade vilka otroligt små marginaler som styr den här redan ohälsosamt dramatiska sporten.
Elin var först ut, satte en fin omhoppningsrunda och klockades för 37,22.
Sedan skulle det avgöras genom Juni Bergström med klassens allra sista ritt.
Det blev en svårslagen duell där i princip målfoto fick avgöra. Klockan stannade på 37,27. Futtiga fem hundradelar skiljde ryttarna åt – till Elin Mårds Magnussons fördel.
– Helt otroligt. Det trodde jag inte i morse, säger Elin Mårds Magnusson om att vara svensk mästare.
Vad tänkte du i morse?
– Jag trodde inte att det skulle gå.
Berömmer sin ponny
Sedan berömmer hon sin häst, den irländske åttaåringen Munsboro Denby som hon vunnit både sex- och sjuårschampionatet med. Men att hästen är bra räcker inte. På ryggen krävs också en skicklig ryttare och det har Elin bevisat att hon är. Till och med bäst av alla i SM.
Bronset gick till Katharina Wilhelmsson som efter childrenguldet fick ställa sig på prispallen för andra gången denna söndag. Apropå små marginaler missade Wilhelmsson chansen till guldomhoppning på grund av ett ynka tidsfel som hon bar med sig från den andra omgången.
Så arbetar Ridsport
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.












Följ Ridsport på