Hallå där Den 22-åriga svenska ryttaren Isabell Enbom arbetar med unghästar i Belgien – och rider nu finalomgången i hingstselekteringen för Belgian Warmblood.
Isabell Enbom rider tredje omgången i BWP:s hingstselektering

Hej, kul att du vill läsa artikeln!
Hallå där Isabell Enbom, som under torsdagen ska rida den tredje omgången i BWP:s hingstselektering.
Hur ser din bakgrund ut?
– Jag gick Sveriges Ridgymnasium, men det var under coronatiden och distansstudier var inte riktigt min grej. Jag bodde hos min tränare Rigmor Arvidsson Maggi och började jobba mer i stallet och rida unghästar där.
– Sedan fick jag jobb på Magic Park Stable hos Royne och Sofia Farman Zetteman. Där red jag också unghästar och jobbade samtidigt som tävlingsgroom åt Sofia. Jag var ungefär 17 när jag började där.
– Ja, lite efter att jag fyllt 18 började jag som hemmaryttare hos Evelina Tovek, som då var baserad i Holland hos Henrik von Eckermann och Janika Sprunger. Jag var där ungefär ett år och fick även följa med Evelina på internationella tävlingar, bland annat i Italien. Det var väldigt kul att få se stora tävlingar på nära håll.
Hur hamnade du i Belgien?
– Efter det fick jag ett jobberbjudande hos svenskan Jenny Johansson, som också är baserad i Belgien. Där red jag mycket unghästar och red även in hästar. Jag var där i ungefär ett och ett halvt år.
– Nu jobbar jag hos Krismar Stables där jag rider unghästar på heltid.
Hur ser vardagen ut?
– Jag rider mellan åtta och tolv hästar om dagen, men normalt är det runt nio–tio. Det är mycket unghästar och jag gör även några inridningar varje år.
Hur trivs du i Belgien?
– Jag trivs jättebra. Det är verkligen hästcentrum här. Jag bor lite närmare havet, men det är väldigt nära till stora tävlingar.
– Det är verkligen hästar, hästar, hästar.
Nu väntar tredje fasen av BWP:s hingstselektering. Hur ser dagen ut?
– Vi åker med hästarna redan dagen innan, idag onsdag, så att de får en natt på plats och hinner landa lite.
– På morgonen börjar de med inspektion av fyraåringarna där de mäts och visas för hand på hårt och mjukt underlag. Tidig eftermiddag börjar hoppningen under egen ryttare. Då rider jag först en treåring och sedan två fyraåringar.
Berätta om hästarna du rider?
– Jag rider en treåring som heter A United Touch, efter United Touch. Han är en superhärlig häst med otroligt fin ridbarhet.
– Sedan rider jag två fyraåringar: Woscaretto, som är efter Oscar the Homage, och Wonderboy som är efter Chacco Blue.
Hur är det att rida på ett sådant här event?
– Det är första gången jag rider en sådan här hingstselektering. Däremot har jag ridit två stallion competitions tidigare, där de selekterar vilka hästar som får komma till själva godkännandet.
– Det har varit väldigt välorganiserat och jag tycker att de ger hästarna tid. Om något blir fel kan man ofta göra om det så att både häst och ryttare får en bra känsla.
Är du nervös?
– Inte så nervös, men jag har ganska höga krav på mig själv. Jag vill verkligen göra bra ifrån mig och att folk ska vara nöjda.
– Hästarna känns bra, så jag ska bara göra mitt bästa. Mer än så kan man inte göra.
Vad har du för framtidsdrömmar?
– Jag vill bli en riktigt bra unghästryttare och bli bra på att visa upp unga hästar. Att få rida många olika hästar och utveckla dem.
– Femstjärniga tävlingar och OS är såklart långt bort, men att bli duktig på unghästar är det jag verkligen vill.
Så arbetar Ridsport
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.












Följ Ridsport på