Sportnytt
17 januari 2012 18:49

Helhetsgrepp Unghäst 2013 är kopplat

Sport och avel i kraftfull förening ska lösa knutarna i unghästsystemet. Svenska Ridsportförbundet och ASVH samarbetar i ett projekt med målet att inte förslösa en enda unghäst på grund av dåligt utbildningssystem. Det är för få hästar som kommer fram till visning och tävling.

Elisabeth Olsson och Emma Thorén-Hellsten från ASVH höll i tisdagens workshop på Flyinge, som samlade ridsport-Sveriges mest namnkunniga profiler inom avel och sport.

Med hjälp av HNS har projektet finansierats till att spänna över ett antal unghästprojekt. Under dagen presenterade Malin Rinné, Linda Algotsson och Helena Torstensson sina erfarenheter från flera års arbete med unghästar i Tyskland. De presenterade grenspecifika erfarenheter och hade en uppfattning gemensam – det läggs mer tid på grundutbildning av unghästen i Tyskland och bra ridning premieras.

I grupparbeten diskuterades bland annat unghästarnas utbildningsskala och hållbarhetsperspektivet. Vilket budskap ska förmedlas till unghästutbildare och hur skapas ett system för avstämning av hästens utbildningsståndpunkt, som även kan användas för avelsvärdering?

Arbetet fortsätter under sommaren samt med en ny workshop i september där diskussionerna blir grenspecifika.

Så arbetar Ridsport

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.

Hingstar Online

Godkända hingstar i flera kategorier med bilder och fakta

Visa alla hingstar
Tipsa Ridsport Besök vår tipssida - du kan vara helt anonym