InternationelltI eftermiddag hoppas det världscup i Italien med svenskt i startfältet. Här hittar du informationen du behöver för att hänga med i klassen som Ridsport direktrapporterar ifrån.
Allt du behöver för att hänga med i söndagens världscup

Hej, kul att du vill läsa artikeln!
Ett svenskt ekipage finns på plats i italienska Verona och det är Englandsbaserade EM-ryttaren Angelie von Essen med Voila DK Z (ZANG f-14 e Vagrant Z-Andiamo, uppf Stal de Krochten, äg BXB Competition AB). Det är debut för ekipaget, som fick 8 fel i lördagens 1,55-klass, i världscupsammanhang.
Söndagens omgång är den tredje av 13 i säsongens västeuropeiska liga innan finalen i Fort Worth, Texas USA, 8-12 april 2026. Enda svensk som har lyckats plocka poäng under de första två omgångarna är Wilma Hellström efter sin sjätteplats i franska Lyon.
Världscupklassen börjar klockan 15 och kan följas här på sajten och på andra sätt.
Angelie von Essen har startnummer 23 i den 40 ekipage stora klassen där flera av världens högst rankade ryttare finns med, till exempel Storbritanniens världstrea Ben Maher, Tysklands regerande OS-mästare och världsfyra Christian Kukuk och regerande världscupmästaren och världstian Julien Epaillard, Frankrike.
SVT Play sänder med start 14.45
FEI TV/ClipMyHorse sänder
Startlistor och resultat
Totalställning västeuropeiska ligan
FEI:s webbplats om pågående världscupsäsong
Så arbetar Ridsport
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.












Följ Ridsport på