VärldscupenAngelica Augustsson Zanotelli och Kalinka van de Nachtegaele verkar ha toppat formen i Helsinfors än en gång, Ekipaget slutade femma i fredagens 1,50-klass.
Angelica Augustsson Zanotelli femma i Helsingfors

För två år sedan blev det svensk seger i världscupomgången i Helsingfors genom Angelica Augustsson Zanotelli och Kalinka van de Nachtegaele. Även i år verkar ekipaget trivas där.
På fredagskvällen blev det en femteplats i den femstjärniga klassen, en tidshoppning över 1,50-hinder.
Klassen vanns av Philipp Schulze Topphoff från Tyskland och Carla NRW.
Även Amanda Landeblad och For Killy var felfria, men på en långsammare tid, medan Jens Fredricson och Diarado´s Rose fick en bom ner.
För Peder Fredricson och Alcapone des Carmilles blev det 13 fel. Ekipaget fick en djup landning efter hinder i början av banan, varpå ryttaren lade en volt och kontrollerade att allt var bra med hästen innan han fortsatte. Volten förde med sig 9 tidsfel.
Så arbetar Ridsport
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.
Följ Ridsport på