Avelsnyheter
5 augusti 2025 09:27

Bronsmedaljören missar unghäst-VM

UVM 2025Förra året blev det medalj till Sverige och SWB i femårsfinalen i dressyr på unghäst-VM i Ermelo. Ekipaget var uttaget i år igen, men nu kommer beskedet att det inte blir något mästerskap för den godkände hingsten.

Bronsmedaljören missar unghäst-VM
Jeanna Högberg och Severucci HT vid unghäst-VM förra året. Foto: FEI/Leanjo de Koster,DigiShots

Hej, kul att du vill läsa artikeln!

Den tillhör Ridsport Plus - logga in, prenumerera eller köp artikeln för att läsa vidare.

Tolv svenska ekipage är i Verden, Tyskland, för att delta i unghäst-VM i dressyr som börjar imorgon, onsdag. En av SWB-hästarna som var uttagna var förra årets bronsmedaljör, den nu sexårige hingsten Severucci HT (e Secret u Riviera e Rubinrot, uppf/äg Absolut Dental AB) riden av Jeanna Högberg. De kommer dock inte till start, meddelar SWB.

– Han är inte i tävlingsmässigt skick. Det är inget konstigt med det men tyvärr blev det så. Det är tråkigt. Det hade varit kul att se dem, det är ett fantastiskt ekipage. Vi beklagar det, säger Marie Knutsson på SWB.

Det blir istället reserven Bank’s Henry (e Springbank II VH (SWB) u Hyztade Firfod (23) – Zardin Firfod, upp Ministro Svenska AB, äg Harabiargi AB) som får kliva in. Ryttare är Linn Larsson.

Unghäst-VM i dressyr avgörs mellan den 6 och 10 augusti i Verden, Tyskland.

Så arbetar Ridsport

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.

Hingstar Online

Godkända hingstar i flera kategorier med bilder och fakta

Visa alla hingstar
Tipsa Ridsport Besök vår tipssida - du kan vara helt anonym