Dressyr
5 februari 05:55

Cecilia Bergåkra klättrar på U25-rankningen: ”Vi är på rätt väg”

Världsrankning Cecilia Bergåkra fortsätter att rada upp framgångar, vilket nu även märks på världsrankningen. Cecilia och My Friend, "Maya", är det femte bästa U25-ekipaget i dressyr i världen just nu. "Jag har aldrig varit så högt rankad förut", säger ryttaren och berättar mer om målen 2026.

Cecilia Bergåkra klättrar på U25-rankningen: ”Vi är på rätt väg”
Cecilia Bergåkra och My Friend, "Maya", är rankade som femte bästa U25-ekipage i dressyr i världen just nu. Foto: Kim C Lundin

Hej, kul att du vill läsa artikeln!

Den tillhör Ridsport Plus - logga in, prenumerera eller köp artikeln för att läsa vidare.

De tog U25-guld vid SM 2025 och har haft flera fina resultat i Lövsta Future Challenge International. Nu är Cecilia Bergåkra och My Friend (SWB sto f -11 e Friendship-Troll, uppf Carina Edin & Stiven Wiklund, äg fam Bergåkra, Carina Edin & CEO Equestrian AB) högre upp på rankningen än de någonsin varit tidigare. De är nu det femte bästa U25-ekipaget i dressyr i världen.

– Det känns verkligen som att vi är på rätt väg, det är en jättefin bekräftelse på att vi har haft en fin U25-säsong förra året men också att vi nu startar upp säsongen väl.

– Jag har aldrig varit så högt rankad förut. Jag tror att jag var rankad som nummer åtta som young rider på Primavera när jag var 17 år, men det är senaste gången jag varit i topp tio. Sedan har jag varit och nosat på topp tio med Izack också, men inte tagit mig hela vägen och absolut inte upp till topp fem. Det känns hedrande, säger Cecilia Bergåkra.

I slutet av januari slog ekipaget till med ett nytt internationellt personbästa i Amsterdam när de kom tvåa i internationell kür.

Cecilia_lordag-6
Cecilia Bergåkra och My Friend segrade i Lövstafinalen på SIHS 2025. Foto: Lina Nydahl

Upp på seniornivå

Nästa mål med ”Maya” blir hästens debut i senior Grand Prix i danska Herning.

– Det ska bli jättespännande. Hon känns faktiskt bättre än någonsin. Vi hade träning i måndags med Kerstin André och det var en jättefin motivationsboost att träna med både mina egna hästar och NorCordias hästar för henne och stämma av läget inför säsongen.

Under 2026 är Cecilias mål att avancera som senior och förhoppningsvis ta plats i seniorklasser även med My Friend. Ryttaren tog senior-silver vid SM 2025 med Izack och med Maya blev det som sagt en guldmedalj för U25 samma år.

Cecilia jobbar sedan en tid tillbaka i Danmark med samarbetspartnern NorCordia. I stallet har hon flera hästar som är på väg upp i klasserna.

– Det är flera unghästar som jag ser fram emot att visa på unghästchampionat. Sedan har jag också några äldre som vi ska försöka matcha under våren. Sedan har vi faktiskt också några boxar lediga just nu för eventuella hästägare som skulle vilja göra en satsning.

Till världsrankningen för U25 dressyr

Så arbetar Ridsport

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.

Hingstar Online

Godkända hingstar i flera kategorier med bilder och fakta

Visa alla hingstar
Tipsa Ridsport Besök vår tipssida - du kan vara helt anonym