Världen
24 maj 17:29

Dansk OS-ryttare anklagas för misshandel av hästar

Avslöjande om missförhållandenDen tidigare mästerskapsryttaren Jon D Pedersen, Danmark, anklagas nu för misshandel av flera hästar. Det är hans tidigare anställda som träder fram i en dokumentär i danska TV2.

Dansk OS-ryttare anklagas för misshandel av hästar
Bilden är tagen ur ett annat sammanhang. Foto: iStock

Hej, kul att du vill läsa artikeln!

Den tillhör Ridsport Plus - logga in, prenumerera eller köp artikeln för att läsa vidare.

För ett par år sedan skakades Danmark av en skandal inom ridsporten, när en reporter gick in med dold kamera hos Helgstrand Dressage och hårda träningsmetoder avslöjades. Nu har samma danska public service TV-bolag, danska TV2 Fyn, gjort en ny granskning inom ridsporten. 

Nu har tre personer med långvariga kopplingar till en av Fyns största ridklubbar, Dalumgaard Ridklubb i Odense, klivit fram. De vittnar om misshandel av flera hästar och anklagelserna riktar sig mot klubbens VD sedan många år – den tidigare OS-, VM- och EM-ryttaren i dressyr, Jon D Pedersen

Filmat material under tre veckor

– Han korrigerar inte med sin piska. Jon använder piskan som straff. Han piskar dem. Han slår dem, säger en tidigare anställd till TV2. 

Under loppet av nästan tre veckor har anställda filmat klubbens ridhus med dold kamera under dagtid. På filmerna kan man se Jon D Pedersen, under många dagar, upprepade gånger piska olika hästar på ett hårdhänt sätt. Det rör sig om en omfattande mängd kamerafilmer samt videor och foton från mobiltelefon som enligt källorna dokumenterar daglig och konsekvent misshandel av hästarna. Jon D Pedersen syns bland annat piska hästar med ett långt spö vid upprepade tillfällen. 

Försökt ta upp problemet

Flera experter och andra yrkesverksamma som fått ta del av filmerna kallar det för djurplågeri. En veterinär som fått se filmerna menar att det bör polisanmälas. 

De tidigare anställda har försökt att gå till styrelsen för att berätta vid tidigare tillfällen, men upplever att de inte tagits på allvar. 

– Vi har gått till styrelsen, och de vet vad som händer där ute. De har valt att blunda, säger en tidigare anställd till TV2. 

Avslutar samarbete

Ridklubbens styrelse skrev i ett mejl till TV 2 Fyn att kritiken ger upphov till ”allvarliga reflektioner” och en intern granskning.

På söndagen meddelar styrelsen hos Dalumgaard Rideklub att man, baserat på den information, de bilder och de videor som framkommit i TV 2 Fyns bevakning, har beslutat att avsluta samarbetet med Jon D Pedersen med omedelbar verkan. Detta enligt Ridehesten

Jon D Pedersen uttalar sig:
– Jag beklagar djupt situationerna och träningen som framträder i videorna. Jag förstår att bilderna väcker starka reaktioner, och jag beklagar uppriktigt den belastning som fallet har utsatt både hästarna, klubben, medlemmarna och ridsporten i allmänhet. Jag accepterar styrelsens beslut och vill inte skapa ytterligare oro kring Dalumgaard Rideklub, säger han.

Så arbetar Ridsport

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.

Hingstar Online

Godkända hingstar i flera kategorier med bilder och fakta

Visa alla hingstar
Tipsa Ridsport Besök vår tipssida - du kan vara helt anonym