Sverige
13 februari 2020 06:20

Ersättning till ägare av skrämd häst

ÖverflygningEtt flygplan från F 17 i Kallinge skrämde i höstas en häst så mycket att den fick föras till veterinär. Nu ber Försvarsmakten om ursäkt och ersätter ägaren för veterinärkostnaderna.

Ersättning till ägare av skrämd häst
Bilden är tagen i ett annat sammanhang. Foto: Hippo Foto

Ett flygplan från F 17 i Kallinge gjorde i september en ”störande överflygning” i trakterna runt Värnamo. Den aktuella hästen blev då så skrämd att ägaren fick ta den till en veterinär.

Försvarsmakten meddelar nu att ägaren kommer att få ersättning för veterinärkostnaderna som uppgick till drygt 7 000 kronor. Man ber också om ursäkt för de olägenheter som överflygningen orsakade. Detta enligt flera medier i Skåne och Blekinge.

Så arbetar Ridsport

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.

Senaste publicerat
Hingstar Online

Godkända hingstar i flera kategorier med bilder och fakta

Visa alla hingstar
Tipsa Ridsport Besök vår tipssida - du kan vara helt anonym