EM i hoppningDe gick in i söndagens final som ledare och lyckades hålla ihop det hela vägen över ytterligare två rundor. Här hittar du Ridsports direktrapportering med resultat, citat, bilder och förhandsinformation.
Richard Vogel är ny Europamästare

Hej, kul att du vill läsa artikeln!
Richard Vogel och United Touch S lyckades hålla nerverna i styr. De kom till söndagens final som ledare och höll ihop det över två rundor. De startade sist och hade råd med ett ynka tidsfel för att inte tappa guldet – och de klarade det felfritt. Silvret gick till Scott Brash med Hello Folie och bronset till Gilles Thomas med Ermitage Kalone.
– Jag är överväldigad, det var en spännande och händelserik final. Det var väldigt tätt. Jag är så glad att det blev medalj, säger guldmedaljören till SVT.
Vogel och United Touch S slog i näst sista hindret, men bommen stannade kvar.
– Det var nervkittlande, jag kände att vi var i den och hoppades att den skulle stanna. Som tur var gjorde den det. Vi hade turen på vår sida idag, säger han.
Ekipaget tog ledningen i mästerskapet inför torsdagen. Detta när onsdagens vinnare Daniel Coyle och Legacy valde att stryka sig då hästen inte kändes helt hundra. Sedan dess har alltså Vogel och United Touch S haft guldposition och det höll hela vägen.
– Det visar hur mycket vi har växt ihop under de senaste åren och vilket fantastiskt team han har runt sig. Att det varit så tajt i toppen visar hur stark sporten är. Bandesignern har försökt att separera fältet men hästarna fortsatte att hoppa felfritt. Jag är glad över hur allt gick och som jag sa, vi hade turen på vår sida idag, säger Vogel, som gör sitt första EM med hästen.
– Att komma ut som vinnare är så klart fantastiskt och vi kunde inte önska oss något mer.
Resultat
Wilma avslutar med kanonrunda
Svenska Wilma Hellström fick avsluta mästerskapet felfritt med en riktig kanonrunda tillsammans med Cicci BJN. De missar tyvärr runda två, där endast de tolv bästa ekipagen får starta. Wilma och Cicci slutar som nummer 19 med bara ett nedslag under hela EM.
– Jag är jättenöjd, jag har gjort allt vad jag kan. Det är klart att jag hade velat hoppa felfritt häromdagen, men det var då och inget jag kan göra något åt i efterhand. Jag är jättenöjd med den här runda, säger hon till SVT.
Ridsports direktrapportering – Runda B
GULD: Richard Vogel och United Touch S
SILVER: Scott Brash och Hello Folie
BRONS: Gilles Thomas och Ermitage Kalone
17.00 Sist ut. Richard Vogel och United Touch S har också råd med ett tidsfel men inte mer, om de ska knipa guldet. De går in i sista rundan med 0,01 fel. Det är en sammanbiten ryttare som galopperar mot första hindret. De kommer mot sista linjen, klarar trekombinationen och är i näst sista hindret men bommen ligger kvar. De flyger över sista hindret – och tar ett guld! Richard Vogel är ny Europamästare!
16.58 Näst sista startande är Scott Brash med Hello Folie. Han har råd med ett tidsfel men inget mer om han ska ta medalj. Hello Folie kämpar sig över trekombinationen men de löser det och går i mål felfritt. De har en medalj – som sämst ett silver. 1,08 fel.
16.56 Nu är det nära. Belgiens Gilles Thomas och Ermitage Kalone har ett guld med laget och nu hoppar de om ännu en medalj. De bjuder på en riktig praktrunda och de är väl värda det här – ännu en felfri ritt, ännu en medalj. Frågan är vilken valör det blir. De stannar på 1,37 fel.
16.54 Fyra ekipage kvar. De har redan fyra rundor i kroppen men det syns inte när Ben Maher och Dallas Vegas Batilly kommer in på banan. Ännu en säker nolla. 2,35 fel totalt för ekipaget.
16.52 22-årige Seamus Hughes Kennedy och ESI Rocky har visat att de hör hemma i absoluta toppen. De fortsätter att imponera – felfritt igen! 3,16 fel stannar resultatet på.
16.48 Tyska Sophie Hinners och Iron Dames My Prins flyger fram över banan och går i mål felfritt. De är som sämst sexa, inte dåligt då det är Sophies första EM på seniornivå. De slutar på 3,21 fel.
16.45 Darragh Kenny och Eddy Blue är näst på tur och vill inte vara sämre. De går i mål felfritt och stannar på 3,91 fel.
16.43 Ska Kim Emmen och Imagine N.O.P. göra ännu en felfri runda? De har varit felfria rakt igenom hela mästerskapet och har med sig 4,13. Det ser väldigt säkert ut, Imagine rör sig över banan i ett stadigt tempo och ja, det blir felfritt!
16.40 Dags för Jessica Mendoza och In the Air. De river första hindret i trekombinationen och slutar på 8,55 fel totalt i mästerskapet.
16.38 Belgiska lagguldmedaljören Thibeau Spits och storgalopperande Impress-K van’t Kattenheye Z får till alla distanser och går i mål felfritt. De stannar på 4,56 fel.
16.36 Storbritanniens Donald Whitaker och Millfield Colette har med sig 4,67 fel. De håller ett högt tempo och lyckas ta sig runt felfritt. En glad ryttare höjer näven i luften och Millfield Colette ser pigg ut.
16.32 Steve Guerdat och Albfuehren’s Lashin Sitte är först ut. De gick in i första rundan som treor men halkade ner i resultatlistan när de fick ett nedslag. De får en tråkig start när de river första hindret. De får också med sig c-hindret i kombinationen. De slutar på 13,19 fel.
16.25 Det drar ihop sig. Tolv ekipage är redo att göra upp om medaljerna. De möter ännu en 1,60-runda, nu med 10 hinder och 12 språng.
Startlista runda 2
Banskiss runda två
Ridsports direktrapportering – Runda A
15.16 Sist ut i första rundan. Richard Vogel och 13-årige hingsten United Touch S (e Untouched – Lux Z) går in i finalen som ledare med ynka 0,01 fel. Ska Vogel klara av att behålla ledningen inför andra rundan? Ja! De håller ihop det hela vägen. Ännu en kanonrunda för ekipaget som går in i sista avgörandet på guldposition.
15.13 Scott Brash och 10-åriga Hello Folie (e Luidam – Diamant de Semilly) ligger på andra plats inför finalen. De har med sig 1,08 fel. De smäller i en oxer och bommen studsar men den ligger otroligt nog kvar. Emellanåt går det rejält fort. De klarar det felfritt!
15.11 Regerande Europamästare Steve Guerdat är på banan. Nu med Albfuehren’s Lashin Sitte (e Bamako de Muze – Tinka’s Boy). De har med sig 1,19 fel och det ser ut att gå hela vägen – men så river de sista hindret. 5,19 fel. En besviken Steve, men han tar sig ändå till andra rundan.
15.09 Ännu en belgisk guldmedaljör på banan. Nu är det Gilles Thomas som rider Ermitage Kalone (e Catoki – Kannan). Gilles manar på inför vattnet men det är inga problem och de hittar ändå avståndet till nästa hinder, en svårighet som har vållat lite problem för andra ekipage. De stannar på 1,37 fel och fortsätter vara felfria rakt igenom mästerskapet. Wilma kommer inte att komma med till runda två.
15.06 Nicola Philippaerts och Katanga v/h Dingeshof (e Cardento – Tornedo FCS) har redan tagit ett guld med det belgiska laget. De har 1,72 fel med sig och det ser ut att stanna så, men så kommer ett nedslag över näst sista hindret. 5,72 fel.
15.04 Nadja Peter Steiner och 13-åriga stoet Mila (e Monte Bellini – Linton), Schweiz, är näst på tur. De har också varit felfria hela vägen och ligger på 2,11 fel. Nadja och Mila får banan att se otroligt enkel ut – men så slår de i trippelbarren och en bom faller till marken. De slutar på 6,11 fel.
15.00 Unge irländaren Seamus Hughes Kennedy är på plats med ESI Rocky (e Stakkato Gold – For Pleasure). De har gjort ett riktigt fint mästerskap och har bara med sig 2,16 fel efter idel felfria rundor. De får jobba på distansen efter vattnet men löser uppgiften. De missar precis tiden och får ett tidsfel. De har nu 3,16 fel.
14.57 Storbritanniens Ben Maher och Dallas Vegas Batilly (e Cap Kennedy – L’arc de Triomphe). De är i några hinder, bommarna gungar men stannar kvar. De slutar på 2,35 fel.
14.55 Dags för Janika Sprunger och Orelie (e Emerald – Nabab de Reve), Schweiz. De har varit felfria i alla rundor hittills och ligger på 2,41 fel. Det börjar riktigt bra men de får inte till avståndet efter vattnet och Orelie stannar på nästa hinder. De fortsätter med en rivning och tiden har runnit iväg. Det blir dessvärre 21,41 fel totalt i mästerskapet.
14.53 Frankrikes Kevin Staut tävlar med Visconti du Telman (e Toulon – Dollar du Murier) och de ligger på 2,47 fel. De river ett hinder i en annars fin runda, 6,47 fel totalt.
14.50 Sophie Hinners och Iron Dames My Prins (e Zilverstar T – Winningmood) från Tyskland får till ännu en superrunda i mästerskapet och stannar på 3,21 fel.
14.47 Nu är vi igång igen. Riccardo Pisani och Chatolinue PS (e Diablo Blanco – Stakkatol) från Italien river två hinder och slutar på 11,74 fel.
Det ser riktigt tufft ut för Wilma Hellström att nå andra rundan. Se vad hon sa efter sin kanonrunda tidigare i direktrapporteringen.
14.35 Darragh Kenny och Eddy Blue (e Eldorado vd Zeshoek – Chacco-Blue) har med sig 3,91 fel och är alltså inom ett nedslag från ledaren. Irländaren flyger fram över banan och klarar det felfritt. Nu blir det en kort paus.
14.32 Två ryttare från Nederländerna har ridit. Willem Greve med Pretty Woman van’t Paradijs (e Vigo d’Arsouilles Stx – Bamako de Muze) får svårt att hitta avståndet efter vattnet och river nästa hinder. Resten går bra. De slutar på 8,43 fel totalt.
Kim Emmen och Imagine N.O.P. (e Cassini Gold – Lord Z) har varit felfria rakt igenom mästerskapet och har med sig 4,13 fel. De löser dagens uppgift galant och det blir ännu en felfri runda.
14.26 Fem felfria ryttare så här långt. Wilma Hellström är en av dem. Hur långt räcker det? Det återstår att se. Bara tolv går vidare till andra rundan.
Nu är det Jessica Mendoza och In the Air (e Air Jordan – Indoctro) som tar sig an banan. De står för den sjätte felfria ritten och stannar på 4,55 fel.
14.24 Thibeau Spits och Impress-K van’t Kattenheye Z (e Indoktro K van’t Kattenheye – Vagabond de la Pomme) från guldlaget från Belgien har med sig 4,56 fel. De klarar tiden precis och är felfria över alla hinder.
14.22 Donald Whitaker och Millfield Colette (e Cornet Obolensky – Clearway) står för ännu en felfri runda och stannar på 4,67 fel.
14.20 Wilma Hellström berättar om känslan med Cicci BJN efter den felfria rundan:
– Helt fantastiskt! Jag fick ändra min plan eftersom hon hoppade så himla väl i början, jag var orolig för tiden men det var inget problem i slutändan. Hon känns helt otrolig, jag är så stolt över henne och hur hon har gjort det här mästerskapet. Vi har gjort allt vad vi kan och mer kan vi inte göra, säger hon till SVT och svarar ja på frågan om det här blev revanschen som hon ville ha efter nedslaget i fredags.
14.18 OS-guldmedaljören Christian Kukuk är i final med 11-åriga stoet Just Be Gentle (e Tyson – Ticallux Verte). De står på 5,32 fel och var med och tog en bronsmedalj med det tyska laget i fredags. Då var han inte nöjd med sin ritt, det blev ett nedslag, men idag visar han toppformen igen. Felfritt över hinder – men ett tidsfel. Det blir 6,32 fel totalt.
14.16 Piergiorgio Bucci rider Hantano (e Quasimodo Z – Numero Uno). De når söndagens final med 5,75 fel. Det blir ännu en felfri ritt.
14.14 Antoine Ermann och Floyd des Pres (e Vigo Cece – Papillon Rouge*normandie) kommer in med 6,29 fel. De är i första hindret efter vattnet men bommen ligger kvar. De löser det galant, felfritt, och står kvar på samma resultat.
14.10 Robin Muhr och Galaxy HM (e Quality Time TN – Crawford) är näst på tur. De får med sig en bom och måste lägga till fyra fel, de slutar på 10,48. Johan-Sebastian Gulliksen och Equine America Harwich VDL (e Arezzo VDL – Darco) snirklar sig över hindren. De river också och ligger på 10,34.
14.06 Wilma Hellström och Cicci BJN (e Ci Ci Senjor ASK – Tornesch) har med sig 6,55 fel när de kommer in på banan. De håller bra rytm och ett bra tempo genom hela rundan. Det ser så balanserat och väl avvägt ut. Wilma får till en perfekt, felfri ritt!
14.04 Förs ut är rutinerade Marcus Ehning med Coolio 42 (e Casalito – Quidam de Revel), Tyskland. De tog sig till finalen som reserver när andra tackade nej. Med sig har de 6,86 fel. De får en riktigt tråkig inledning där de river första hindret, en maffig oxer. Det blir ett nedslag till och de slutar på 14,86. Nu är det dags för Wilma!
13.50 Om tio minuter drar det igång! Det är tätt i toppen den här finalen. Hela 13 ekipage är inom fyra fel, ett nedslag. Fem ekipage är inom ett (!) tidsfel.
Förhandsinformation
Steve Guerdat är regerande Europamästare efter guldet han tog tillsammans med Dynamix de Belheme i Milano 2023. I år är han tillbaka för att försvara titeln som Europamästare, nu med hästen Albfuehren’s Iashin Sitte. Inför söndagens final ligger de på tredje plats. Det är Tysklands Richard Vogel med United Touch S som leder. På andra plats inför avgörandet befinner sig Scott Brash med Hello Folie.
I startfältet finns ett svenskt ekipage – Wilma Hellström med Cicci BJN, som gör sin andra mästerskapsfinal. Wilma startar redan som nummer två.
1,60-banan de möter består av 12 hinder och 15 språng och maxtiden är satt till 76 sekunder.
Så går det till
Söndagens final rids över två rundor. Den första är öppen för de 25 bästa ekipagen. I runda två startar de 12 bästa ekipagen. Fel tas med från föregående rundor. Ryttarna startar enligt omvänd startordning. Ekipaget med lägst antal fel vinner. Om flera slutar på samma antal fel blir det omhoppning om medaljerna.
Tidsprogram söndag 20 juli
14.00 Individuell final runda A
16.30 Individuella final runda B
SVT:s sändningstider
Söndag 20 juli
13.45-15.30, SVT1/SVT Play: Individuell final, första delen
16.20-17.45, SVT1/SVT Play: Individuell final, andra delen
Ridsports samlade rapportering om EM i hoppning 2025
FEI-tv sänder
SVT Play
Internationella Ridsportförbundets EM-sida
Arrangörens webbplats
Start- och resultatlistor
Så arbetar Ridsport
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.
Följ Ridsport på