Sverige
25 februari 13:57

Arrangören utvärderar säkerheten på GHS

GHS 2026Världscupküren i Göteborg stördes när aktivister tog sig in på arenan under den pågående klassen. Ridsport har ställt frågor till arrangören om hur säkerhetsrutinerna ser ut vid ett sådant tillfälle och hur de ser på säkerheten vid kommande evenemang.

Arrangören utvärderar säkerheten på GHS
Aktivisterna bars ut från Scandinavium. Foto: Fredrik Jonsving

Hej, kul att du vill läsa artikeln!

Den tillhör Ridsport Plus - logga in, prenumerera eller köp artikeln för att läsa vidare.

Under lördagens kürfinal i dressyr, i samband med Gothenburg Horse Show på Scandinavium, tog sig två aktivister in på banan och satte sig ned med en banderoll.

Ridsport har tidigare rapporterat om anledningen bakom aktionen. Till skillnad från liknande aktioner, som skett internationellt, handlade det inte om djurrättsaktivister eller någon form av protest mot ridsporten. Aktivisterna hade en banderoll för ”Olydig folkomröstning”, som drivs av miljögruppen Återställ våtmarkerna. Man ville här lägga fokus på att stoppa brytningen av torv, som bidrar till den globala uppvärmningen.

Inget ekipage blev stört och aktivisterna tog omhand av polis, skrev arrangören i ett pressmeddelande efter händelsen. Ingen häst eller ryttare befann sig alltså på banan under aktionen, men däremot försenades tävlingen några minuter.

Det var danska ryttaren Anna Zibrandtsen/Quel Filou, som fick sin entré lite fördröjd efter att personerna förts ut från arenan. Ekipaget verkade opåverkat och kunde genomföra programmet.

Hur ser era säkerhetsrutiner ut vid sådana tillfällen?

– Vår ambition är att alltid genomföra våra evenemang på ett så tryggt och säkert sätt som möjligt, svarar Ulf Larén på GotEvent. Han fortsätter:

– Vid alla evenemang som genomförs på Got Events arenor krävs att en säkerhetsplan lämnas in till Polismyndigheten. I den beskrivs hur arrangören planerat genomföra evenemanget utifrån ett säkerhetsperspektiv. I svaret från myndigheten villkoras delar, såsom antal ordningsvakter och hur kontroll av besökarna ska genomföras.

Ser ni några brister i säkerheten? Behövs det ännu större beredskap vid ridsportens arrangemang? Hur ser ni på säkerhetsrutinerna inför kommande evenemang? Vilka säkerhetskontroller görs på plats i Scandinavium? Hur kontrolleras publikens väskor och jackor i entrén?

– När det gäller Gothenburg Horse Show följde vi den godkända säkerhetsplanen som innebar full kroppsvisitering vid inpassering, endast väskor av begränsad storlek var tillåtna och väskorna kontrollerades av säkerhetspersonal. 

– I säkerhetsarbetet ingår också en grundlig omvärldsbevakning, framtagande av säkerhetsrutiner för möjliga scenarion och utbildning av personal. Vid incidenten följde vår säkerhetspersonal processen. Aktivisterna togs om hand och överlämnades till polisen.

Flera personer som satt i publiken har varit kritiska till arrangörens hantering av situationen och menade att det dröjde flera minuter innan väktarna var på plats för att eskortera aktivisterna ut från arenan. Till en början stod endast en ensam person och försökte hantera situationen. Kunde arrangören ha agerat snabbare? Finns det något som arrangören hade kunnat göra annorlunda? 
Hade man kunnat ingripa snabbare om aktivisterna hade tagit sig in på banan under en pågående ritt – och därmed riskerat att skada både hästar och ryttare? 

Ulf Larin och Gotevents VD Liselotte Nibell meddelar dock att de inte har något mer att tillägga i nuläget, då de gör en utvärdering händelsen.

– Rutin finns att utvärdera varje incident vilket också sker i detta fall. En kort debrief sker redan på plats och en uppföljning med arrangör, säkerhetspersonal och polis görs i nära anslutning, säger Ulf Larin.

Ridsports samlade rapportering från GHS 2026

Så arbetar Ridsport

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.

Hingstar Online

Godkända hingstar i flera kategorier med bilder och fakta

Visa alla hingstar
Tipsa Ridsport Besök vår tipssida - du kan vara helt anonym