Ponny
1 juni 19:09

Guldfavorit i repris för Lilliehöök: ”Känns helt otroligt”

Ponny-SMFörra året tog hon ett guld och ett silver. I år plockar hon också två medaljer, men åker hem med enbart guld. Amelia Helene Lilliehöök vann söndagens final för B-ponnyer med Stenbroåsens China Girl.

Guldfavorit i repris för Lilliehöök: ”Känns helt otroligt”
Amelia Helene Lilliehöök och Stenbroåsens China Girl vann ponny-SM i dressyr, kategori B. Foto: Li Sjöstrand

Hej, kul att du vill läsa artikeln!

Den tillhör Ridsport Plus - logga in, prenumerera eller köp artikeln för att läsa vidare.

Amelia Helene Lilliehöök är bara elva år gammal men har redan visat sig vara en stjärna inom svensk dressyr. På söndagsförmiddagen tog hon guld i kategori C. Några timmar senare tog hon dagens andra guldmedalj, nu i kategori B med ponnyn Stenbroåsens China Girl.

– Det känns helt otroligt. Det är fantastiskt, säger ryttaren.

Målet för årets SM var att ta två medaljer, precis som förra året.

– Jag kände att jag hade en bra chans på medalj i båda kategorierna, men man vet aldrig vad som kan hända.

En sak som kan hända är att vädret slår om.

– Vi red i ösregn! Det är det enda hon inte gillar. Hon är så cool annars, men hon gillar verkligen inte regn och att få blöta ben. Så det var lite spännande. Men det gick bra och vi fick till en bra runda. Det var en stor miss, men annars var det jättebra, säger ryttaren.

Vad har varit roligast under helgen?
– Att få hänga och umgås, jag har ett så otroligt bra team. Det har varit kul.

Vad väntar härnäst för Stenbroåsens China Girl?
– Det här var vårt sista SM tillsammans, så det var väldigt roligt att få avsluta så här. Min bästa kompis Maxine ska ta över henne. Hon blir kvar i stallet och på gården, så det blir inte så jättestor skillnad.

Guldekipaget fick totalen 208,925. Silvret gick till Evelin IdénLillemons Blackline (195,369) som hade några decimaler till godo mot bronsmedaljörerna Elise Sjödin och Ollies Caeredin (195,342).

Därmed har helgens sista SM-medaljörer korats hos Kimstad Ryttarförening.

_z622008
Amelia Helene Lilliehöök och Stenbroåsens China Girl vann ponny-SM i dressyr, kategori B. Silvret gick till Evelin Idén på Lillemons Blackline och Elise Sjödin på Ollies Caeredin tog brons. Foto: Li Sjöstrand
_z622020
Amelia Helene Lilliehöök och Stenbroåsens China Girl. Foto: Li Sjöstrand


Resultat
Läs mer om ponny-SM i dressyr 2025

Så arbetar Ridsport

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.

Hingstar Online

Godkända hingstar i flera kategorier med bilder och fakta

Visa alla hingstar
Tipsa Ridsport Besök vår tipssida - du kan vara helt anonym