MinnesordHan har ägnat hela sitt liv åt hästar och ridsport och var bland annat Henrik von Eckermanns första ridlärare, har ridit svår hoppning och fött upp mängder av hästar. Nu är Hans-Olof Ottosson död.
Hopptränaren och avelsprofilen Hans-Olof Ottosson är död

Hej, kul att du vill läsa artikeln!
Med stor sorg har vi nåtts av budet att hopptränaren Hans-Olof Ottosson har avlidit av sjukdom i en ålder av 78 år. Han har ägnat sig åt hästar i hela sitt liv, och det hela började i Bengtsfors i Dalsland, där Hans-Olof växte upp. Där upptäckte han ett stall med travhästar hos en äldre man, och dit tog han sig med moped i alla väder. Där uppstod fascinationen och kärleken till hästen, något som följde honom livet igenom.
Hans-Olof var en populär och omtyckt tränare, och många av hans elever som kom till honom med sina ponnyer, är i dag etablerade som framgångsrika storhästryttare.
Sommaren 1983 köpte Hans-Olof och hans fru Ann en gård i Kvillsfors, som tidigare ägts av Gomer Brunius, och där fick de sin fasta punkt under alla år. Qvillö träningsgård blev känt som ett centrum för hoppträning och träningsläger, och Hans-Olof blev så småningom A-tränare i hoppning. Hans-Olof var en populär och omtyckt tränare, och många av hans elever som kom till honom med sina ponnyer, är idag etablerade som framgångsrika storhästryttare. Bland dessa kan nämnas Malin Baryard Johnsson, Henrik von Eckermann och Erika Lickhammer van Helmond, den sistnämnda flyttade med sina föräldrar från Gotland till Vetlanda för att kunna träna för Hans-Olof.
Hans-Olof var en tid ridinstruktör och hopptränare hos Vetlandaortens ryttarförening, innan han och Ann startade eget på Qvillö, där det förutom träning även gavs utrymme för avelsverksamhet med hingststation/semin.
Som tävlingsryttare hade Hans-Olof sina bästa hästar Nicko och Zorima, som gick svår hoppning. Han red även ett stort antal hingstar på bruksproven.

Ann och Hans-Olof hade en framgångsrik uppfödning med höga poäng på sina föl . De har fött upp över 150 föl, av vilka många är utspridda över världen. Många avelshingstar har stått uppstallade i Qvillö, som Goldlöwe, Guns Firecracker, Pomerol, Chess, Lord Alberth, Corall, det argentinska fullblodet El Grand Lode xx och så deras sista hingst Last Liberty. Hans-Olof var även under en tid ordförande i hingsthållarföreningen.
En rolig tid för Hans-Olof var när han var med som tränare för det svenska ponnylaget i hoppning på flera EM ute i Europa och han ingick i gemenskapen kring ponnyerna och ponnyryttarna, tillsammans med Yngve Björling, Lars Möllerberg (veterinär), Carin Lindström och Margareta Wetterberg.
Ett annat roligt tillfälle var Ryttargalan på Café Opera i Stockholm, förra året, då Henrik von Eckermann fick mottaga tre priser, årets häst (King Edward), årets bragd och årets prestation, och Hans-Olof överraskade Henrik med att dyka upp och medverka vid prisutdelningen – Henriks första ridlärare.
Den senaste tiden hade Hans-Olof alltmer ägnat sig åt sitt andra stora intresse – att ge sig ut i skogen på höstkanten och jaga med sina hundar.
– Jag är så ledsen över att han inte hann med det i år, säger Ann.
Vi är många som har goda och roliga minnen av vännen Hans-Olof och han sörjs av en stor vänkrets.
Våra tankar går till hans fru Ann och döttrarna Cathrine, Louice och Sandra med familjer.
Lisbeth Pahnke-Airosto
Så arbetar Ridsport
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.
Följ Ridsport på