Sverige
21 mars 2012 08:29

Hovslagare får förbud

Länsstyrelsen har förbjudit en kvinna i Skåne att göra operativa ingrepp i hästars hovar så länge hon inte är godkänd hovslagare.

Det var i samband med att kvinnan hade uppdrag på en ridskola i november 2011 som hon behandlade hästar med hovbölder. Detta gjorde hon med metoder som hon inte är behörig att använda, eftersom hon inte är godkänd hovslagare. 

Norra Skånes Tidningar berättar att kvinnan och representanter för ridskolan har delade meningar om vad som hände efter att hovbölderna upptäcktes. Kvinnan hävdar att hon har sagt till ridskolan att en godkänd hovslagare måste behandla hästarna, men när det inte gjordes utförde hon själv behandlingarna för att bespara hästarna lidande. 

Länsstyrelsen i Skåne menar att hon inte skulle behandlat hästarna på ett sätt som hon inte är behörig till utan i stället gjort en egen anmälan. Myndigheten förbjuder henne nu att utföra operativa åtgärder i hästars hovar så länge hon inte är godkänd hovslagare.

Så arbetar Ridsport

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.

Hingstar Online

Godkända hingstar i flera kategorier med bilder och fakta

Visa alla hingstar
Tipsa Ridsport Besök vår tipssida - du kan vara helt anonym