BrottEn hästägare i Hällefors kommun upptäckte tidigare i veckan att någon hade sprejat hästen med blått bläck. Händelsen är nu polisanmäld som skadegörelse.
Sverige
1 oktober 2020 08:19
Klottrade på häst – misstänkt för skadegörelse

En häst i Grythyttan blev i veckan föremål för klotter.
Foto: iStock
Det var i Grythyttan i Hällefors kommun som ägaren häromdagen fick se flera blåa fläckar på hästen, fläckar som visade sig vara bläck. En okänd person hade klottrat på hästen, rapporterar Sveriges Radio P4 Örebro.
Enligt ägaren handlade det om cirka åtta fläckar i storleken 2-3 centimeter, på båda sidorna av hästen. Händelsen, som rubriceras som skadegörelse, är polisanmäld men det finns ännu ingen misstänkt för brottet.
Så arbetar Ridsport
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.
Följ Ridsport på