Dressyr
31 juli 2024 12:52
Ridsportplus

Kritik mot danska stjärnorna: ”Inte orolig”

Ryttar-OS 2024Danska dressyrryttarna är stekheta på OS i Paris. Samtidigt har en dansk nättidning för idrottsutveckling publicerat bilder på flera av de danska ekipagen där det ser ut som om hästarna inte rids på ett hästvänligt sätt. "Jag är inte orolig, jag har egna filmer från allt på den tävlingen," säger Cathrine Laudrup-Dufour som figurerar på bilderna tillsammans med en UVM-aktuell SWB-häst i Falsterbo.

Kritik mot danska stjärnorna: ”Inte orolig”
Cathrine Laudrup-Dufour och Zimillione i Falsterbo. Foto: Linnea Lindahl

Hej, den här artikeln tillhör Ridsport Plus - vårt låsta material.

För att snabbt läsa vidare har du två möjligheter:

Redan prenumerant?

Prenumerera på Ridsport

    I samarbete med Crispin Parelius Johannes, som även låg bakom bilderna i Aftonbladets artiklar tidigare i, har den danska nättidningen Idraetsmonitor publicerat bilder som man säger visar hästarna i ”förmodat extrem smärta”. Bilderna är tagna från flera olika tävlingar.

    Det handlar bland annat om OS-aktuella Cathrine Laudrup-Dufour och Nanna Skodberg Merrald, men inte på deras OS-hästar Freestyle respektive Blue Horse Zepter.

    Bilderna på Cathrine Laudrup-Dufour är tagna i Falsterbo med henne och SBW-hästen Zimillione Pt2  (SWB sto f -17 e Gammelenggards Zappa-Fuerst Nymphenburg I, uppf Per Trygg, äg Laudrup-Dufour & Zinglersen Aps). Ekipaget vann 7-åringarnas final och är nominerat till UVM för SWB. Den unga hästen, som gjorde sin första större tävling, bakom på några bilder som organisationen har publicerat.

    – Jag har inte läst artikeln, men jag har sett bilderna, säger Cathrine Laudrup Dufour till Ridsport.
    – Hästen var nervös och klapprade lite med tänderna under ritten. Det var hennes första stora tävling.

    I publiceringen kritiserar också flera experter det som bilderna visar. Cathrine Laudrup-Dufour är säker på att hon har hanterat och ridit hästen på ett korrekt sätt. Hon tror inte att denna kritik ska kunna leda till något och hennes egen uppfattning är att hästen hade det bra i Falsterbo och var helt okej.
    – Jag är inte orolig. Vi har själva filmer på precis allt från den tävlingen, säger hon.

    En representant för danska ridsportförbundet säger till Ridsport att de i nuläget inte kommer att agera med anledning av de publicerade bilderna.

    Start- och resultatlistor

    Hela tidsprogrammet och tv-tider från OS i Paris

    Här finns Ridsports samlade rapportering om OS i Paris.

    Så arbetar Ridsport

    Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.

    BESTÄLL NU

    Köp Ridsport Komplett från 123 kr i månaden
    Hingstar Online

    Just nu 102 hingstar i vår databas

    Visa alla hingstar
    Tipsa Ridsport Besök vår tipssida - du kan vara helt anonym