Grand SlamTvå svenskar kom till start i söndagens Grand Prix i ’s-Hertogenbosch, som är en del i den prestigefyllda Grand Slam-serien. Henrik von Eckermann och King Edward behöll ledningen länge, men blev snuvade på segern med fyra hundradelar av en sekund. Här kan du läsa Ridsports liverapportering från klassen.
Svensk pallplats i prestigefylld Grand Prix – hundradelar från segern

Hej, den här artikeln tillhör Ridsport Plus - vårt låsta material.
Redan prenumerant?
Aldrig skapat ett digitalt konto?
Söndagens Grand Prix avgjordes över 1,60-hinder med bedömning två faser i ’s-Hertogenbosch, Nederländerna, och är en av fyra som ingår i serien Rolex Grand Slam. Nio ekipage tog sig igenom grundomgången felfritt och gick vidare till omhoppning.
Där var det Henrik von Eckermann och King Edward som briljerade när de lyckades med en runda som var både snabb och felfri med några tajta svängar. Med tiden 33,74 sekunder gick de upp i ledning och behöll den hela vägen fram till sista ryttaren.
Spänningen byggdes upp när hemmahoppet, holländaren Willem Greve med Highway, tog sig an banan och tog hem segern med tiden 33,70 – endast fyra hundradelar snabbare än den svenske världsettan som därmed slutade tvåa.
– När jag kom till mållinjen så kunde jag först inte tro det, att jag var snabbare än Henrik. För jag visste att jag låg efter, men min häst ger aldrig upp och vi kämpade tillsammans hela vägen till slutet. Jag är väldigt stolt över honom, drömmar kan bli verklighet, säger vinnaren Willem Greve vid presskonferensen efter klassen.


Henrik var nöjd med sin häst, även om han blev snuvad på segern.
– Såklart vill man ju inte komma tvåa, men all heder åt Willem som gick in sist och gjorde en fantastisk runda. Min häst är fantastisk, han har varit topplacerad flera Grand Prix i rad nu, så jag är bara tacksam för min häst och mina hästägare, säger Henrik von Eckermann.


Harrie Smolders kom trea med tiden 34,66 sekunder.
– Min första sväng var nästan lite för tajt vilket gjorde oss lite långsammare och sedan snubblade hästen på väg mot det sista hindret. Men det var så hög nivå ändå så jag är väldigt nöjd med min tredjeplats. Det är hans första stora tävling efter pausen över vintern, så jag är nöjd, säger Smolders.

Klassreferat, liverapportering:
Klassen liverapporteras med bland annat svenskarnas resultat och relevanta händelser nedan, med den senaste uppdateringen överst märkt med klockslag för uppdateringstiden.
17.07
Willem Greve var sist ut i omhoppningen och fick till en felfri och riktigt snabb ritt. Endast fyra hundradelar snabbare än världsettan blev det därmed seger till hemmaryttaren Willem Greve och Highway TN N.O.P. Henrik von Eckermann och King Edward kom tvåa och Harrie Smolders trea.
Resultat
17.03
Felfritt även för Denis Lynch och Pieter Devos, men den svenske världsettan behåller ledningen.
17.01
Marcus Ehning red felfritt och går in på fjärde plats i nuläget.
17.00 Hemmaryttaren satsar
Harrie Smolders ville ha en seger på hemmaplan och hoppade felfritt – men var inte tillräckligt snabb. Henrik von Eckermann behåller ledningen då han var ungefär en sekund snabbare.
16.55
Gregory Wathelet fick åtta fel i omhoppningen. Även Julien Epaillard fick åtta fel.
16.52 Svensk ledning
Henrik von Eckermann och King Edward fixade en felfri och snabb omhoppning där de vågade svänga snävt och lyckades hålla alla bommar på plats. Två sekunder snabbare än Martin Fuchs och upp i ledning!
16.50
Martin Fuchs var först ut i omhoppningen och nollade med sin Leone Jei.
16.37 Grundomgången avslutas
Grundomgången är slut och nio ekipage av 37 tog sig vidare till omhoppning.
16.30 Stople ut för Vogel
Richard Vogel vann den senaste Grand Prix-klassen i Geneve och hade därmed siktet inställt på en Grand Slam, vilket hade varit möjligt om ekipaget hade tagit sig vidare till omhoppning. Dessvärre gick det inte vägen idag för Vogel och Cepano Baloubet. Ekipaget fick 20 fel och hade fem bommar ned.
16.00 Ännu en felfri hemmaryttare – och en tappad sko
Willem Greve och Highway TN N.O.P var också felfria till hemmapublikens förtjusning. De fightades tillsammans och tog sig vidare till omhoppning, även om en sko flög av. Sju ekipage återstår i grundomgången.

15.50
Sju ryttare har tagit sig vidare till omhoppning, när ungefär halva startfältet av grundomgången återstår. Totalt är det 37 startande i klassen.
15.30 Hemmaryttaren får publiken att jubla
Harrie Smolders och Ulricas van de Kattevennen blir det första hemmaekipaget att ta sig igenom banan felfritt i ’s-Hertogenbosch och tar sig vidare till omhoppning.
15.09 Svenskt till omhoppning
Henrik von Eckermann och King Edward gick ut som nummer tre i startlistan. Utmaningarna såg inte svåra ut för världsettan och det blev en felfri grundomgång för ekipaget som därmed går vidare till omhoppning.


15.00 Svenskt på banan
Klassen startade klockan 15.00 och det blev svenskt på banan direkt när Angelica Augustsson Zanotelli gick ut som nummer ett i startlistan tillsammans med Kalinka van de Nachtegaele. Det var en teknisk bana med flera utmaningar, men ekipaget bjöd på en stabil runda. Dock föll två bommar och det blev åtta fel.

Bakgrund och förhandsinformation
Söndagens Grand Prix avgörs över 1,60-hinder med bedömning två faser i ’s-Hertogenbosch, Nederländerna, och är en av fyra som ingår i serien Rolex Grand Slam. Förutom ’s-Hertogenbosch ingår Aachen, Spruce Meadows och Geneve. Henrik von Eckermann är en av de som har vunnit klassen tidigare, år 2019 tillsammans med Toveks Mary Lou. Förra året var han på prispallen efter sin tredjeplacering tillsammans med King Edward.
Nu är von Eckermann tillbaka i ’s-Hertogenbosch dit han tagit med sig King Edward och Hannah Zoe Quality. Peder Fredricson är också på plats och har med sig hästarna Expression From Second Life Z och SV Vroom de la Pomme Z. Peder startar dock inte i Grand Prix, vilket han berättar mer om i den här intervjun med Ridsport. Även Angelica Augustsson Zanotelli kommer att rida och hennes hästar för helgen är Kalinka van de Nachtegaele och Dyrka du Carry.
Grand Prix-klassen avgörs söndagen den 10 mars klockan 15.00 och sänds via ClipMyHorse. Den totala prissumman i klassen är en miljon euro – drygt 11 miljoner svenska kronor som fördelas mellan de placerade.
Den ryttare som vinner en så kallad Grand Slam får en bonus om de vinner flera Grand Prix-klasser i rad. Man behöver inte vinna klasserna under samma år, utan det går även bra att vinna i följd över årsskiftet. I nuläget är det Richard Vogel som har möjlighet att vinna en Grand Slam, efter sin senaste vinst i Geneve. Om han skulle vinna denna helg får han en bonus på 500 000 euro. Om han sedan även skulle vinna en tredje Grand Prix så tar han en Grand Slam, vilket innebär en bonus på en miljon euro.
Scott Brash är den enda ryttare som har lyckats vinna en Grand Slam, det vill säga tre Grand Prix i rad.
Så arbetar Ridsport
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.
Följ Ridsport på