InternationelltDe har gjort två starter på drygt två månader i kort fyrstjärnig klass. Resultatet – två pallplatser för Malin Asai och Maggan V.
Malin Asai på pallen i fyrstjärnig klass

Hej, kul att du vill läsa artikeln!
Det var i maj som Malin Asai och familjeuppfödningen Maggan V (SWB sto f -12 e Jaguar Mail-Legal Pressure xx, uppf/äg Miki och Per Josefsson) blev tvåa i en CCI4*S i polska Sopot.
Efter att ha stuckit emellan med en tredje plats i Falsterbo Hunting tog ekipaget en tredjeplats i helgens CCI4*S i Strzegom, Polen. Ekipaget gjorde en ordentlig upphämtning i den tolv ekipage stora klassen där det låg tia med sina 35,7 straff efter dressyren. 2,4 straff för tiden var det näst bästa resultatet i terrängen och trots 4 straff i hoppningen blev det till slut alltså en tredje plats.
Maggan V började tävla fyrstjärnigt 2021 och har representerat Sverige i flera Nations Cup.

Tysklands Christoph Wahler red D’Accord FRH till seger i klassen.
I meetingets korta trestjärniga klass, CCI3*S, fanns 39 ekipage på startlistan och här blev det svenskt på sjätte plats genom Sally Wittvången och Lady Roller.
Så arbetar Ridsport
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.












Följ Ridsport på