Hoppning
5 augusti 2024 05:17

Måndag på OS i Paris

Ryttar-OS 2024Under måndagen blir det återigen dags för hopphästarna att äntra slottsparken i Versaille och göra upp om finalplatserna individuellt. Här hittar du allt du behöver veta för att följa tävlingarna.

Måndag på OS i Paris
"Kingen mår bra och nu ska vi först kvala i morgon. Gör vi inte det blir det ingen medalj", säger Henrik Foto: Kim C Lundin

Kvalet startar vid klockan 14 och ger utrymme till alla 75 ryttare. Det är dock bara 74 ryttare på startlistan.

Under söndagskvällen presenterade förbundskapten Henrik Ankarcrona vilka tre svenska ryttare som kommer stå på startlinjenHenrik von Eckermann med King EdwardPeder Fredricson med Catch Me Not S och Rolf-Göran Bengtsson med Zuccero. Malin Baryard-Johnsson och Indiana förblir reserver.

De svenska ryttarnas startnummer:

Startnummer 5 Henrik von Eckermann
Startnummer 27 Rolf-Göran Bengtsson
Startnummer 50 Peder Fredricson

Kvalet rids som en tidshoppning där fel och tid räknas. På spel står 30 platser till tisdagens final, där alla ryttare börjar på 0, och där de individuella medaljerna ska delas ut.

Ridsport är på plats och kvalet kan följas via direktrapportering på Ridsports webb.

Startlistan för klassen

Start- och resultatlistor

Hela tidsprogrammet och tv-tider från OS i Paris

Här finns Ridsports samlade rapportering om OS i Paris.

Max sänder från tävlingarna (betalabonnemang)

Så arbetar Ridsport

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.

Hingstar Online

Godkända hingstar i flera kategorier med bilder och fakta

Visa alla hingstar
Tipsa Ridsport Besök vår tipssida - du kan vara helt anonym