Fälttävlan
26 juli 2024 13:17

Nervöst läge för Sverige vid hästbesiktningen

Ryttar-OS 2024Den svenska reservhästen Golden Midnight gick inte igenom första besiktningen när Malin Asai visade upp honom.
– Vi såg att han inte sprang perfekt första gången, men det såg lite bättre ut vid andra uppspringningen, säger Christina Klingspor, ordförande i fälttävlans Ground Jury.
De tre svenska laghästarna släpptes igenom direkt.

Nervöst läge för Sverige vid hästbesiktningen
Louise Romeikers Caspian var väldigt uppmärksam på omgivningarna vid hästbesiktningen. Foto: Kim C Lundin

Hej, kul att du vill läsa artikeln!

Den tillhör Ridsport Plus - logga in, prenumerera eller köp artikeln för att läsa vidare.

Fälttävlans hästbesiktning på fredagsmorgonen blev den officiella starten för ridsportens OS i Paris. Totalt 81 hästar visades för veterinärer och Ground Jury. En handfull hästar skickades till holding box efter första visningen men klarade ombesiktningen, däribland regerande världsmästaren Yasmin Inghams guldhäst Banzai du Loir.

De tre svenska laghästarna sprang upp utan problem. Ynglingen i gänget, 10-årige Caspian, tittade en hel del på omgivningen när Louise Romeike visade honom, medan Box Leo, visad av Frida Andersen, och Bryjamolga vh Marienhof, visad av Sofia Sjöborg, tog det hela med upphöjt lugn.

När reserven Malin Asai visade Golden Midnight släpptes han inte igenom, men efter en undersökning i holding box sprang han upp igen och släpptes igenom.

Golden Midnight Asai Malin
Golden Midnight och Malin Asai vid fredagens besiktning i Paris. Foto: Kim C Lundin
Box Leo Andersen Frida
Frida Andersen med Box Leo var först ut av de svenska ekipagen. Foto: Kim C Lundin
Caspian 15 Romeike Louise
Louise Romeike och Caspian på väg in till hästbesiktningen. Foto: Kim C Lundin
Bryjamolga Vh Marienshof Sjoborg Sofia
Fälttävlans förbunbdskapten Fredrik Bergendorff övervakade besiktningen. Här är Sofia Sjöborg som visar Bryjamolga vh Marienhof. Foto: Kim C Lundin
Bryjamolga Vh Marienshof Sjoborg Sofia
Bryjamolga Vh Marienshof visades av sin ryttare Sofia Sjöborg. Foto: Kim C Lundin

– Vi såg att han inte sprang perfekt första gången. Sedan fick vi rapport från holding box och tyckte att han såg lite bättre ut vid andra uppspringningen, sade Christina Klingspor, ordförande i fälttävlans Ground Jury, till Ridsport efter besiktningen.

Oväntat många till holding box

Överlag var hon lite förvånad över att det blev så pass många hästar, totalt sex, som inte klarade besiktningen första gången och skickades till holding box.

– Det är alltid lite besvikelse när det kommer hästar som vi hade önskat vara ”fit to compete”. Därför har vi nyttjat holding box vid ett antal tillfällen. Det blev lite fler hästar än vi hade hoppats på, och vi fortsätter hålla koll på alla hästar, sade hon efteråt.

Golden Midnight Asai Malin
Malin Asais Golden Midnight skickades till Holding box efter första uppspringet men fick godkänt vid en ombesiktning. Foto: Kim C Lundin
Ground Jury Christina Klingspor
Ground Jury i fälttävlan med ordförande Christina Klingspor i mitten. Foto: Kim C Lundin
Caspian 15 Romeike Louise
Caspian 15, visad av Louise Romeike, gick igenom besiktningen utan problem. Foto: Kim C Lundin
Box Leo Andersen Frida
Box Leo och Frida Andersen. Foto: Kim C Lundin

Både Yasmin Inghams häst Banzai du Loir och Malin Asais Golden Midnight är lite till åren.
– De har gjort många mil och det funkar inte alltid, konstaterar Christina Klingspor, innan hon skyndade i väg till ett möte.

– Vi måste hålla efter sporten, Vi har aktivister här som lagt ut bilder på när de tränar hästarna och håller ihop dem för mycket.

Vi gör inget drama av det, men nu börjar det hetta till

Christina Klingspor

– Det är sådan vi ska prata om på mötet: Vi ska tala med teamveterinärerna om att vi inte kommer att tolerera trötta hästar.

–  Vi gör inget drama av det, men nu börjar det hetta till, konstaterade ordföranden för Ground Jury.

En häst fick startförbud efter andra visningen, Österrikes DSP Fighting Line, med ryttaren Lea Sigl, en av två individuella ekipage från nationen.

I morgon, lördag, är det dags för fälttävlansdressyren. I det svenska laget är det Sofia Sjöborg som startar först, därefter Frida Andersen och sist Louise Romeike.
Starttider för svenskarna:
Kl 10.12 Sofia Sjöborg/Bryjamolga vh Marienhof
Kl 14.21 Frida Andersen/Box Leo
Kl 17.15 Louise Romeike/Caspian

Här finns Ridsports samlade rapportering om OS i Paris

Ridsportens program och tv-tider under OS i Paris

Så arbetar Ridsport

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.

Hingstar Online

Godkända hingstar i flera kategorier med bilder och fakta

Visa alla hingstar
Tipsa Ridsport Besök vår tipssida - du kan vara helt anonym