SmittskyddFrån Finland till Sverige. Nu har två fall av parapoxvirus på häst upptäckts på olika platser i landet.
Ny smittsam sjukdom på häst i Sverige – kan även drabba människor

Hej, kul att du vill läsa artikeln!
Det är SVT Norrbotten som berättar om smittan.
Det rör sig om en ny smitta som förmodligen ännu inte fått något riktigt fäste i Sverige.
Det handlar om en häst i Norrbotten och en i Jönköping där deras blåsor och sår i huden på benen visade sig vara infekterade av koppviruset häst-parapoxvirus.
Viruset påvisades i Finland för första gången 2021 och har orsakat smittoutbrott i flera finska stall med kraftig hudinflammation på hästarnas ben.
– Det rör sig om en ny smitta som förmodligen ännu inte fått något riktigt fäste i Sverige. Vi har gått tillbaka och analyserat tidigare inskickade hudprover från omkring 80 hästar med hudproblem under de senaste åren. Ingen av dessa bar dock på parapoxvirus, säger statsveterinär Gittan Gröndahl till SVT.
Smittar på flera sätt
Viruset smittar dels vid direktkontakt men även via utrustning, kläder, händer och föremål. Hästar som är sjuka ska hållas isolerade från andra hästar.
– Vår bedömning är att risken för vidare smittspridning är låg i nuläget. Men vid tecken på smittsam mugg, eller om det finns blåsor eller typiska runda sår hos häst bör virusprov tas, fortsätter Gittan Gröndahl.
Även människor kan smittas och få då blåsor/koppor och sår i huden.
Det som särskiljer häst-parapoxvirus från vanlig mugg och rasp är att den börjar som små punktformiga sår på hästarnas ben.
Så arbetar Ridsport
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.












Följ Ridsport på