Nyheter
19 juli 2025 20:30

Nya förbundsveterinären: ”Jag ser fram emot de etiska diskussionerna”

Ny på jobbetVad innebär det att hästarna inte får välja om de ska tävla eller inte, och vilka krav ställer det på oss? Det är en fråga som nya förbundsveterinären Mia Svensson tar med sig in i uppdraget.

Nya förbundsveterinären: ”Jag ser fram emot de etiska diskussionerna”
Mia Svensson har sin vardag på SLU, där hon bland annat arbetar med djursjukvårdsfrågor. Foto: Caisa Rasmussen

Hej, kul att du vill läsa artikeln!

Den tillhör Ridsport Plus - logga in, prenumerera eller köp artikeln för att läsa vidare.

I decennier har Peter Kallings drivit frågor om hästvälfärd och arbetat mot dopning. Nu lämnar han uppdraget som förbundsveterinär och Mia Svensson tar över.

Vad ser du fram mot i ditt nya uppdrag?

– En sak är de etiska diskussionerna. Det kommer en hel del frågor till förbundet om vad som är tillåtet. Det kan exempelvis handla om hästar som medicineras för PPID eller Cushings sjukdom, och varför de inte får tävla när de mår bra. Det är en rimlig fråga, och svaret är att de mår bra eftersom de går på medicinering, och hästar som medicineras ska inte tävla.

– Det är lätt att vi jämför hästarna med oss själva, som kan fortsätta prestera om vi tar en Ibuprofen när vi har lite ont, och varför skulle vi inte kunna göra så med hästar också? Men hästen kan inte välja om den ska ta smärtstillande eller inte.

Fakta

Ny förbundsveterinär

Namn: Maria Svensson, men alla säger Mia.

Ålder: 45 år.

Uppvuxen i: Helsingfors.

Bor nu: I Hässelby nordväst om Stockholm.

Familj: Make, två barn och en labrador.

Aktuell som: Ny förbundsveterinär i SvRF från 1 juli.

När jag inte jobbar: Då är det logistiska utmaningar med barnens idrottande. Rekordet är fyra idrottshallar i fyra kommuner på en och samma dag.

Läser just nu: Historieläraren av Matt Haig.

Dold talang: Jag har lätt för att komma ihåg vad det står i olika regelverk, och var det står. Och så har jag bra lokalsinne.

Expandera

Hur ser din yrkesbakgrund ut?

– Jag tog veterinärexamen i Helsingfors 2006 och har sedan dess arbetat kliniskt i många år. Jag har arbetat brett med både ortopedi och akuta fall. Under de åren fick jag insikt i hur hästägare resonerar, såväl de professionella som de som har hobbyhästar. Jag har också varit stuteriveterinär. I dag är jag vice prefekt med ansvar för djursjukvård vid Sveriges Lantbruks-universitet.

Vad är dina kopplingar till ridsporten?

– Jag har ridit och tävlat på hobbynivå i flera grenar, bland annat i distans, och har även varit landslagsledare och landslagsveterinär i distans. Tidigare var jag även FEI-veterinär i distans, men det avslutade jag när jag blev landslagsveterinär.

– Tack vare FEI har internationell distans gjort en enorm förflyttning, med tanke på att det var oklart om grenen skulle överleva för tio-femton år sedan. 

– Jag har också varit steward i hoppning och sportkörning, och tidtagare i dressyr, på den tiden küren var ny och ryttarnas program skulle klockas så att de inte höll på för länge.

Vad ska du göra som förbundsveterinär?

– Det handlar mycket om samarbete med andra delar av förbundet, som hästvälfärdsrådet. Det kommer att bli mycket dialog om vad som är bra hästvälfärd, och det är inget arbete vi kan bli klara med eftersom verkligheten ständigt förändras. 

Tonläget är ofta högt i hästvälfärdsdebatten. Skulle det behövas lite mer ödmjukhet?

– Det kan nog vara bra, för de flesta vill verkligen sina hästar väl, samtidigt som vi aldrig kan veta hur en annan art upplever olika saker. Men vi måste hålla fast vid att tävling ska ske med friska djur som inte medicineras. Där finns det vissa tecken på att FEI är på väg från ett tydligt nej till medicinering, till att öppna dörren för att kanske tillåta det i någon mån.

Kommer du att jobba mer proaktivt eller främst reaktivt?

– Det blir både och. Vi jobbar förebyggande i många frågor, som när det gäller kvarka och andra smittor. Sedan handlar det om att granska provsvar och svara på frågor. Jag tittar på dispensansökningar och bedömer vad som är rimligt, men det handlar också om att besluten ska ligga i linje med andra beslut.

 Apropå kvarka, kan det bli aktuellt att kräva vaccination mot kvarka för att få tävla?

– Inte i nuläget.

Den här artikeln publicerades först i Ridsport nr 10/2025.

Så arbetar Ridsport

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.

Senaste publicerat
Hingstar Online

Godkända hingstar i flera kategorier med bilder och fakta

Visa alla hingstar
Tipsa Ridsport Besök vår tipssida - du kan vara helt anonym