Sportnytt
5 december 2011 09:31

Nya licenspriser för lektionsryttare

Idag öppnar det nya licenssystemet för tävlingsryttare. Ridsportförbundets Tävlingssektion har även tagit fram nya licenspriser för de som tävlar på lektionshästar.

Åldersindelningen kommer att se ut som den gör för ryttare och kuskar med egna hästar, med tre olika nivåer – ryttare upp till 12 år (125 kronor/år), ryttare upp till 18 år (250 kronor/år) och ryttare över 19 år (375 kronor/år). Jämfört med de tidigare licenserna för lektionsryttare innebär det en sänkning för barn upp till 12 år och en höjning för ryttare upp till 18 år.
Ridskoleryttarna kan även lösa endags/meetinglicens, för 75 kronor per meeting. Licensen för en ridskolehäst/ridskoleponny är 100 kronor per år.

Tävlingssektionen har gjort en extra analys av hur ridskoleryttare tävlar och vilka kostnader det innebär, och därefter kommit fram till de nya priserna.  Förslaget med de nya licenserna träder i kraft 1 januari 2012.

Källa: Svenska Ridsportförbundet

Så arbetar Ridsport

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.

Hingstar Online

Godkända hingstar i flera kategorier med bilder och fakta

Visa alla hingstar
Tipsa Ridsport Besök vår tipssida - du kan vara helt anonym