InternationelltDet var nära att det blev hemmaseger i söndagens världscupkür i Mechelen, Belgien. Men med två belgiska ekipage närmast efter sig blev det ett nederländskt ekipage som toppade när klassen var över.
OS-fyran red hem världscupens kür i Mechelen

Hej, kul att du vill läsa artikeln!
Nederländernas Dinja van Liere och Hermes N.O.P. (KWPN hingst f -12 e Easy Game-Flemmingh, uppf G. Gijsbers, äg Joop van Uytert höll för favorittrycket och red hem säsongens sjätte omgång i dressyrens världscup i Belgien på söndagen.
Ekipaget, som var individuell kür-fyra på OS i Paris 2024 och kür-trea på VM 2022, hölls som etta av samtliga domare och vann med ungefär en och en halv procent till godo.
När hemmahoppet Larissa Pauluis och gick in i arenan som startnummer 12 av 15 ledde en annan belgisk ryttare, Justin Verboomen med Zonik Plus. Detta efter en uppvisning med bland annat fin piaff och passage som gav 81,73 procent och stora applåder för ekipaget som också vann världscupmeetingets Grand Prix-klass.
Larissa Pauluis och Flambeau, som ingick i Belgiens femteplacerade lag på OS i Paris, visade stadig piaff och passage med en piaffpiruett tidigt i programmet. Skritten var kort och lite hastig och följdes av tvåor som i sin tur ledde direkt in i en dubbelpiruett. Ettorna kunde ha flutit på lite bättre men var rena.
Matt dubbelpiruett
Sista galoppökningen ledde direkt in i en ny dubbelpiruett som gav ett lite matt intryck. Övergången från ettorna till passage på slutet var inte klockren men ekipaget hade en stark avslutning med passage på medellinjen. Det blev 79,92 procent och en andraplacering så långt i startfältet.
Dinja van Liere och Hermes N.O.P. inledde med mycket piaff och passage i olika kombinationer och på ett sätt som fick åttorna att trilla in från domarna. Skritten kom direkt ur en piaffpiruett och bjöd på ett ganska stort övertramp i den ökade varianten.
Hög kvalitet
Tvåorna reds på en svag båge och var inte klockrena, däremot var piruetten som följde direkt efter av hög kvalitet. I vänsterpiruetten gav hingsten sig i väg lite i ett språng. Avslutningen med stark passage på medellinjen var pampig. Ekipaget slutade på 83,24 procent, vilket alltså skulle visa sig räcka till seger.


Foto: FEI/Dirk Caremans


Tysklands rutinerade Dorothee Schneider och Dayman 4 var sist ut i klassen med ett program som hade allra högsta svårighetsgraden. Piaffen var genomgående väl undersatt och hingsten följde med fint i det händelserika programmet. Ökade skritten var avspänd och vägvinnande.
Jämfota i ettorna
Tvåorna var mjuka och rytmiska, dubbelpiruetten åt höger var i största laget men saxen satt som den skulle. I ettorna blev det några jämfota hoppa med bakbenen vilket drog ner siffrorna en hel del. När misstaget skulle rättas till på en annan linje hände ungefär samma sak igen. Ekipaget slutade på 77,325 procent och blev femma. Justin Verboomen blev tvåa, Larissa Pauluis trea och franska ekipaget
Corentin Pottier/Gotilas du Feuillard fyra med 77,34 procent. Inget svenskt ekipage fanns med.
Tysk ledning i serien
Segern innebär att Dinja van Liere klättrar till en fjärde plats totalt i serien där tyska Carina Scholz fortfarande leder. Larissa Pauluis ligger nu femma.
Nästa deltävling i den västeuropeiska ligan denna säsong rids redan 9 till 12 januari i Basel, Schweiz, där också finalen går första helgen i april. Serien gästar Göteborg och Scandinavium i slutet av februari.
Resultat, Mechelen
Program, världscupserien 2024/2025
Resultat, världscupserien 2024/2025
Ställning i västeuropeiska ligan efter Mechelen
Så arbetar Ridsport
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.
Följ Ridsport på