Inför OS i ParisHos Stensäters Ryttarförening, en bit utanför Lund i Skåne, finns både tävlings- och ridskoleverksamhet. På söndagen var detta även platsen där Peder Fredricson valde att göra sin sista tävlingsstart innan OS tillsammans med Catch Me Not S. Här berättar ryttaren mer om upplägget inför mästerskapet.
Peder Fredricson inför OS: ”Har de högsta målen”

Hej, den här artikeln tillhör Ridsport Plus - vårt låsta material.
Redan prenumerant?
Aldrig skapat ett digitalt konto?
Sommarkvällen bjöd på sol samt en familjär och avslappnad stämning när funktionärer och ett par åskådare samlades runt banan hos Stensäters Ryttarförening för att ta del av helgens sista klass, en 1,40-hoppning.
Resultatet för OS-ekipaget Peder Fredricson och Catch Me Not S (SWB val f -06 e Cardento-Ramiro’s Son, uppf Krister Svedberg, äg Ebba Berglöf) blev fyra fel i en balanserad runda.
– Den här tävlingen passade bra in i tiden inför att vi ska åka till Paris. Det är bra för hästen att komma ut och hoppa en klass innan han åker, det är lite mer än en vecka kvar innan han ska tävla. Dessutom är det nära och bra att köra hit för mig och här finns bra underlag, säger Peder till Ridsport på plats.
– Jag tycker även att Jonas (Holmberg reds anm.) byggde en bra bana idag, med trekombination och trippelbarr och ett par olika linjer som vi ville hoppa, det var perfekt.
Har haft en fin säsong
– Målet i dag var mest att hästen skulle få komma hit, få lite tävlingskänsla och hoppa en lite lättare bana. Visst är det 1,40-hinder men det är ingen maxhöjd för den här hästen, säger Peder.
Ryttaren började tävla ”Charlie” för sex år sedan. Hästen har nu blivit 18 år och har haft en fin säsong hittills, med bland annat en tredjeplats i världscupen tidigare i år.
– Han har hållit sig fräsch och gått väldigt stabilt den här säsongen. Vi känner varandra ganska bra vid det här laget.
Catch Me Not åker ner mot Paris på torsdag och kommer att vara uppstallad tillsammans med övriga svenska hästar utanför Paris några dagar innan det blir flytt in på området.
Vad är ert mål på plats?
– Vi tog ju guld förra gången, så det vore ju konstigt att sätta ett lägre mål än det. Hästarna är i form så vi har de högsta målen, absolut, säger Peder.

Även hästens ägare, Ebba Berglöf, var på plats i Stensäter på söndagskvällen. Hon har själv tävlat honom upp till 1,50-hoppning tidigare, innan Peder tog över tyglarna år 2018 och ”Charlie” flyttade till Grevlunda.
– Jag kommer ner till Paris inför lagtävlingen. Det känns spännande och kul. Alla är väldigt exalterade, medan jag själv bara försöker behålla lugnet, säger Ebba.
Start- och resultatlistor från Stensäters tävling
Så arbetar Ridsport
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.
Följ Ridsport på