Sverige
13 juli 2024 13:20

Regnet påverkar tidsschemat i Falsterbo – derbyt ställs in

FHS 2024Stora mängder regn gör nu att Falsterbo Horse Show behöver göra förändringar i sitt tidsschema. Derbyt ställs in, för första gången på 55 år, och flera unghästfinaler flyttas till söndagen istället.

Regnet påverkar tidsschemat i Falsterbo – derbyt ställs in
Ett regnigt Falsterbo. Foto: Kim C Lundin

Programmet på Falsterbo Horse Show har stuvats om och flera förändringar kan fortfarande vara att vänta när arrangören följer vädrets utveckling. På grund av regnet har Falsterbo Derby, som skulle ha ägt rum på lördagen, blivit inställt. Detta för första gången på 55 år, enligt ett pressmeddelande från arrangören.

Lördagens planerade GP-kval i hoppning, en klass över 1,50-hinder, avgörs på dressyrbanan istället för stora internationella hopparenan. Klassen börjar klockan 19.15

Nedan följer uppdaterade tider för söndagens program. Se även starttider med startlistor på Equipe Online samt Falsterbo Horse Shows hemsida.

Internationella hopparenan söndag:

12.45 Kaninhoppning
13.40 Ajaxstipendiet
13.50 Utdelning hingstpris
14.00 Falsterbo Grand Prix
18.15 Final för sexåriga hopphästar

Dressyrarenan söndag

09.00 Nations Cup Grand Prix Special
10.40 Nations Cup Grand Prix Kür
12.30 CDI1* Lilla Rundan, intermediare I
15.45 Final för femåriga hopphästar
18.00 Final för sjuåriga hopphästar

Expandiabanan söndag

09.30 Final för fyraåriga hopphästar

Falsterbobanan söndag

11.00 Riddarshow

Uppdaterade tider på Equipe online

Arrangörens hemsida

Så arbetar Ridsport

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.

BESTÄLL NU

Köp Ridsport Komplett från 123 kr i månaden
Hingstar Online

Just nu 101 hingstar i vår databas

Visa alla hingstar
Tipsa Ridsport Besök vår tipssida - du kan vara helt anonym