OtillåtetVimmerbyortens Ryttarförening har upptäckt att någon eller några vid flera tillfällen har fodrat ridskolans hästar med hösilage utan tillåtelse. Nu ska klubben vidta åtgärder för att försöka stoppa smygmatandet.
Sverige
16 april 2020 08:40
Ridskolehästar matas i smyg

Ridklubbens hästar har smygmatats vid flera tillfällen.
Arkivbild: Huettenhoelscher/Istock
Jenny Lind från föreningen berättar för Sveriges Radio P4 Kalmar att hon inte tror att det är någon som vill hästarna illa, men att det är personalens uppgift att utfodra dem.
– Vi har ju räknat ut vad hästarna ska äta, så det är ju viktigt att de inte får mer så att de blir sjuka. Det måste också fodras i tillräckligt många högar så att inte hästarna börjar slåss om maten, säger hon i intervjun.
Nu planerar klubben att bland annat flytta utfodringsplatserna för att få stopp på smygmatandet.
Så arbetar Ridsport
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.
Senaste publicerat












Följ Ridsport på