Det blev fjolårsvinnaren Sa Coeur som tog hem 6-åringarnas final i unghäst-VM efter att kvalvinnande Doubleyou W fått slut på bensinen. Sandra Sterntorp och Rausing blev åtta efter en klockren uppvisning med alltför lågt galoppbetyg.
Sa Coeur dubbel mästare

Liksom i 5-årsfinalen möblerade det nya domarkollegiet med Isabelle Judet (FRA), Annette Fransen-Iacobaeus (SWE), Kurt Christensen (DEN) och kommenterande Dr. Dietrich Plewa (GER) om i poängen men ekipagen själva hjälpte också till i hög grad. Tredjeplacerade Discovery lyste starkare och starkare och tog bronsplatsen i söndagens final, en verklig framtidshäst som tog vägen via lilla finalen för att nå medaljen.
Damon’s Delorange är ett av tre helsyskon som varit i UVM-final, storasyster Divene tog silvermedalj för några år sedan och hästens ryttare Helen Langehanenberg ser mer likheter från sadeln än vad de två stona Delorange och Divene respektive valacken Satelite uppvisar exteriört och rörelsemässigt. Silvermedaljören Delorange är en hyperelegant feminin varelse som i dagens final fick avdrag i traven för ojämna travsteg bak och rutinerade ryttarinnan Helen Langehanenberg hjälpte till ordentigt i varje galoppombyte.
– Jag älskar kombinationen av att arbeta med unghästar och rida Damon Hill och de andra i Grand Prix, speciellt när de är så begåvade och roliga att rida som de här tre syskonen, sa hon.
Eva Möller är en rutinerad vinnare och medaljör på UVM och i Bundeschampionatet, nu blev Sa Coeur dubbelvinnare och går in i historieböckerna tillsammans med Fl0orencio, Asterix och Woodlander Farouche med flera.
– Jag kände stor press att vi skulle prestera i år. Sa Coeur har en ny rysk ägare och de vill naturligtvis att hästen visar sig så bra som möjligt, sa Eva Möller.
Det lättade lite efter att hon enkelt tagit sig till final, där var hon istället slav under sin egen vilja att prestera på topp.
– Jag ställer hårdast krav av alla, sa hon och skrattade.
Eva Möller hoppas på att få fortsätta utbilda Sa Coeur som redan visade sin talang för piaff under prisutdelningarna.
– Vi har börjat träna och ja, han har stor talang, jag drömmer om Nürnberger Burgpokal med honom.
Sandra Sterntorp och Rausing gjorde en bländande felfri uppvisning, ett under av lösgjordhet, samarbetsvilja och god bärighet. För dagen hängde dock inte betygen med uppåt trots en mycket bättre ritt. – Jag tycker att han gick fantastiskt, detta är den bästa ritt vi gjort, det gick att visa honom lydig, bärig och framme för skänkeln och alla våra byten var riktigt bra, sa Sandra efter prisutdelning med rosett.
– Galoppbetyget förstår jag inte riktigt för i kommentaren fick vi så mycket beröm. Hur eller hur, jag är nöjd med vår insats oavsett vad domarna sätter för poäng, Rausing gav mig suverän känsla i dag och löd mig in i minsta detalj, underbart!
Mia Runesson och Carlton Hill gjorde en bra ritt men fick kommentaren att tempot var för forcerat i både trav och galopp. Betyget blev därefter. En finalplats är i alla bemärkelser ett gott resultat av en Verden-resa och Mia kommer igne med Carlton Hill i höstens championat.
Kim C Lundin
Resultatlista med uppfödare, ryttare och poäng trav/skritt/galopp/ ridbarhet/ generellt intryck och total poäng:
1.Sa Coeur valack e.Sir Donnerhall I-Don Davidoff uppf Gestüt Lewitz, ryttare Eva Möller, 9.2/9.2 /8.9/8.7 /9.2 /9.04.
2. Damon’s Delorange sto e Damon Hill-Rubin-Royal uppf Becks, ryttare Helen Langehanenberg, 8.2/9.4/ 9.2 /9.0/8.8/8.92.
3. Discovery OLD valack e Dimaggio-Classiker uppf Böckmann, Josef, ryttare Heiner Schiergen, 8.7/8.9/9.0/8.6/8.8/8.80.
4. Duke of Britain valack Hann e Dimaggio-Rubinstein I uppf ZG Pidgley, Sarah, ryttare Victoria Michalke, 7.5/9.2/8.8/9.0/8.5/8.60
5. Sandiego 10 valack e Sancisco-Davignon I uppf Dronia, Silvia, ryttare Carola Koppelmann, 8.7/8.5 /8.4/8.5/8.5/8.52.
6. Diamigo valack e Dimaggio-Freudenprinz uppf Mertens-Gahlen, Gabriele, ryttare Helen Langehanenberg, 8.5/8.8/8.0/8.5/8.5/8.46
7. Doubleyou W valack e Don Romantic-Rohdiamant uppf Schwierking, Wilhelm , ryttare Laura Stigler, 8.7/7.0/9.2/8.7/8.5/8.42.
8. Rausing hingst e Rock Forever-Dimension uppf Vekens, Friedrich, ryttare Sandra Sterntorp, 8.0 / 9.6/7.6/8.5/8.2/8.38.
9. Decor Cachet L hingst e Jazz-Ferro uppf Lamers, J, ryttare Mirelle van Kemenade-Witlox, 8.1/6.9/9.5/8.5/7.8/8.16.
10. Coco-Chanel 11 sto e Sandreo-San Remo (NLD) uppf Poele, M , ryttare Patrick van der Meer, 8.0/8.0/8.1/7.7/8.0/7.96.
11. Lord Carnaby hingst e Lord Loxley I-Rocket Star uppf Schweimanns, ryttare Beatrice Buchwald, 8.7/7.3/8.3/7.2/7.9/7.88.
12. Mango Statesman valack e Sandro Hit-Brentano II uppf Eylers, Bernd , ryttare Jordi Domingo Coll, 8.3/6.6/8.5/7.4/7.8/7.72.
13. Vitalis 4 hingst e Vivaldi-D-Day buppf Crom, A, ryttare Charlotte Jorst, 8.5/7.0/8.2/6.7/7.8 /7.64.
14. San Andreas valack e Sandro Hit-Walt Disney I uppf Oltmann, Hans-Heinrich/B Dowsett, Beau , ryttare Jayden Brown, 8.0/7.8/7.2/6.6/7.2/7.36.
15. Carlton Hill VDL hingst e Uphill-Vincent uppf Laarakkers, C u J, ryttare Mia Runesson, 7.6/7.8/7.2/7.0/7.1/7.34.
Arrangörens hemsida
Läs om 5-åringarnas final här
Så arbetar Ridsport
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.












Följ Ridsport på