Sverige
14 oktober 19:30

Simon köpte häst till dottern – genom att flippa möbler

NytänkandeGenom att renovera och sälja vidare möbler samlade Simon Ekstrand ihop pengar till sin dotters häst. Nu har valacken Dýri-Mósi frá Hamri flyttat in i familjen. "Jag klickar jättebra med den här grabben", säger Simon Ekstrand.

Simon köpte häst till dottern – genom att flippa möbler
Simon Ekstrand och nyinköpta islandshästen "Måsen". Foto: Privat

Hej, kul att du vill läsa artikeln!

Den tillhör Ridsport Plus - logga in, prenumerera eller köp artikeln för att läsa vidare.

Att köpa häst är dyrt, men Simon Ekstrand hittade ett lite annorlunda sätt att samla ihop de pengar som behövdes. Simon gör det som kallas att ”flippa” möbler. Det betyder att han köper in begagnade möbler till ett lågt pris, renoverar dem, för att att sedan sälja vidare till ett högre pris.

– Det här var bara en rolig grej egentligen. Jag sa till min dotter att om vi når femtiotusen kronor i försäljning eller femtiotusen följare på min Instagram, det som kommer först, så kommer jag köpa en häst till dig, säger Simon.

Nått målet på bara några månader

Simon Möbel
En av möblerna som Simon har renoverat.

I april började insamlingen.

– Det var helt nytt i april. Jag har aldrig gett mig på att renovera möbler. Jag var en sån där som slänger på tippen. Jag jobbar ju som IT-konsult egentligen.

Trots Simons låga erfarenhet i starten så gick det snabbt framåt. Redan till sommaren hade femtiotusen kronor samlats in.

– I mitten juli så var jag klar med beloppet. Då började vi titta aktivt efter häst. Vi vet att femtiotusen det är inte mycket pengar att lägga på en häst. Vi ville hitta rätt häst så vi var beredda att sträcka vår budget.

”Hon blev så himla förälskad”

Efter ett par provridningar så sa det äntligen klick. Simons 12-åriga dotter Julie hade hittat en häst hon verkligen tyckte om.

– Hon blev så himla förälskad i honom för att han var så trygg. Sen när vi då sa att han var såld, då blev hon jätteledsen, så klart. Men då hade vi köpt honom som en överraskning. Så lite elaka var vi väl kanske.

I helgen överraskades Julie med sin nya kompis, islandshästen Dýri-Mósi frá Hamri (f -12 e Faxi frá Valhöll, u Harka frá Hamri). På boxen satt en stor röd rosett tillsammans med en boxskyllt där Julies namn som ägare står.

– Vi ville att hon skulle ha en första häst som är trygg, lugn och passar för uteritter. Han är en jättego och extremt snäll kille.

Hur känns det för dig att ha blivit ”ponnypappa”?

– Jätteroligt. Jag klickar jättebra med den här grabben. Jag var uppe i går och tog en promenad med hunden. Då gick jag upp till stallet vi hyr in oss i och ropade på Måsen, som jag kallar honom, och han kom gående. Det tycker jag är ett bra tecken. Han gillar mig.

Kommer du att sluta flippa möbler nu när hästen är köpt?

– Nej, jag kommer faktiskt fortsätta. Jag har lite andra planer nu med lite andra mål.

Så arbetar Ridsport

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.

Hingstar Online

Godkända hingstar i flera kategorier med bilder och fakta

Visa alla hingstar
Tipsa Ridsport Besök vår tipssida - du kan vara helt anonym