Udda fågelHan kom till Ådö gård skadad, flaskmatad och i baksätet på en Dodge. Nu sover tjurkalven Ferdinand med avelsstona och har charmat allt från avelshingstar till en liten ankunge.
Skadade tjurkalven Ferdinand flyttade in bland topphästarna på Ådö – nu är han en i flocken

Hej, kul att du vill läsa artikeln!
På Ådö gård i hjärtat av Södermanland finns välkända avelshingstar, avelsston och gott om unghästar och föl. Men sedan i somras är det en betydligt mindre – och något mer ovanlig – fyrbent personlighet som stjäl en stor del av uppmärksamheten.
Han heter Ferdinand, är av köttras och föddes som tvilling den 8 juni hos en granne och god vän till hovslagaren Ida Rehnström som driver gårdens verksamhet tillsammans med sin sambo.
Dramatisk start i livet
Kort efter födseln skadade den lilla tjurkalven sitt vänstra framben ute på betet. Som om det inte vore nog började grannens ladugård brinna mitt under höskörden. Djuren fick flyttas till ett högst provisoriskt boende i en maskinhall och Ferdinand behövde både vård och en lugnare plats.
Lösningen blev Ådö.

Anlände i baksätet på en Dodge
Efter allt drama efter branden anlände en medtagen Ferdinand till gården i baksätet på en Dodge. Eftersom Ferdinand inte ville äta kontaktade Ida sin goda vän, hästveterinären Sofia Stenberg, som gav den lilla kalven dropp. De tog också hjälp av veterinärkollegor med särskild kunskap om nötkreatur.
Snart började Ferdinand dricka mjölk ur flaska på egen hand. Han var pigg, men rejält halt.

Foto: Ida Rehnström

Växande självförtroende
Till en början lämnade han inte sin box inne i stallet. I takt med att han blev starkare började Ida ta med honom på korta promenader utanför stallet, ofta med en flaska mjölk som extra motivation.
Ferdinand fick medicinsk behandling och efter tre dagar med Finadyne började han använda det skadade benet bättre. Sedan gick utvecklingen snabbt. Han rörde sig allt mer inne i stallet, fick gradvis större frihet och visade med all önskvärd tydlighet att han tänkte bli en del av livet på gården.



Stjärnhingstarna föll direkt
Alla hästar var inte lika övertygade om nykomlingens förträfflighet. Två av dem är fortfarande rädda för honom och har periodvis vägrat gå ner till stallet.
Flera av gårdens äldre hingstar föll däremot för Ferdinand från första stund. Nintender 1189 (e. Namelus R u. Nambia e. Contender, uppfödare Stal Roelofs, ägare West Life AB), Benetton Dream FRH 1301(HANN hingst f 2004 e Brentano-Rotspon, uppf Axel Windeler, äg Lövsta Stuteri) och Harley Davidson har nosat, puffat och pysslat om honom i sommar och de kommer gärna för att möta honom när han spatserar runt på gården.
Den 24-årige Nintender, som tidigare tävlats av Jannike Schou West, har till och med börjat leka med gårdens betydligt yngre nykomling (se klippet ovan).
– Han är så bedårande, en sådan karaktär! Mina avelsston håller koll på honom, de gnäggar efter honom och när han säger mu gnäggar de varmt. Det är väldigt fint att se, berättar Ida Rehnström.





Sover intill Tiny Dancer
Den största omsvängningen står stoet Tiny Dancer för. Stoet, som är syster till UVM-hästen Rocket Man och Selma Thelins Good Heart, var till en början räddast av dem alla.
Nu har även hon kapitulerat fullständigt.

När Ferdinand sover i hagen ligger han mer än gärna intill Tiny Dancer. Han äter, dricker och vilar tillsammans med hästarna och fölen har fått en ny lekkamrat.
Ferdinand själv verkar inte bekymra sig särskilt mycket om gränser mellan djurslagen. Han går in och ut ur hagen, har upptäckt ett eget litet elfritt ställe vid grinden och följer gärna med Ida och fyrhjulingen när det är dags för kvällskoll.
En dag när Ida Rehnström kom ut hittade hon Ferdinand på kärleksfullt spa hos Tiny Dancer.
Framtiden är fortfarande oviss
Hur framtiden ser ut för Ferdinand är ännu inte bestämt. Kanske flyttar han så småningom hem igen. Kanske blir han kvar på Ådö.
– Vi får väl se lite vad som händer i vinter, om han åker hem eller får vara kvar, säger Ida.

Att låta honom växa upp som gårdens enda nötdjur är däremot ingen självklar långsiktig lösning. Just nu kan han inte gå med dikorna och det är osäkert om de skulle acceptera honom tillbaka. Samtidigt återstår det att se hur grannen väljer att göra efter branden.
Ett alternativ, om Ferdinand blir kvar, är att han kastreras och får fortsätta livet som stut.
Men frågar man hästarna på Ådö tycks saken redan vara avgjord. Ferdinand har fått en flock även om den råkar gnägga betydligt mer än den råmar.
Så arbetar Ridsport
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.












Följ Ridsport på