Avelsnyheter
19 februari 11:58

SWB-hingst till Ingrid Klimke

DressyrTyska mästerskapsryttaren Ingrid Klimke välkomnar nu ett nytillskott till sitt stall – nämligen SWB-hingsten Oneofakind OM. Sara Pennanen ser nu fram emot att följa sin allra första uppfödning, och berättar mer om hur upplägget och framtidsplanerna ser ut med hingsten.

SWB-hingst till Ingrid Klimke
Oneofakind med Ingrid Klimke i sadeln tillsammans med uppfödare Sara Pennanen. Foto: Privat

Hej, kul att du vill läsa artikeln!

Den tillhör Ridsport Plus - logga in, prenumerera eller köp artikeln för att läsa vidare.

Oneofakind OM (SWB hingst f-18 e Total Hope u Zarella (50) e Blue Hors Zack-Ravallo, uppf/äg Oneinamillion Horses AB) är verkligen just det, unik – inte minst för uppfödaren och ägaren Sara Pennanen.

När Ridsport når Sara befinner hon sig i Tyskland hos sin häst. Hingsten som nu ska ridas av mästerskapsryttaren Ingrid Klimke, är Saras allra första uppfödning. Sedan hingsten föddes har familjen fött upp dressyrhästar i liten skala, ett fåtal föl om året.

Oneofakind OM gjorde tävlingsdebut som fyraåring tillsammans med Martin Umaerus i sadeln år 2022 och kom trea vid Breeders Trophy samma år. Som femåring kom han på en sjunde plats. Som sexåring kom han på femte plats totalt vid Breeders Trophy och hingsten har dessutom vunnit priset SWB Stallion Trophy. Han godkändes vid bruksprovet och har sedan dess varit verksam i aveln via Lövsta Stuteris hingstprogram.

”Klart att han ska stanna”

Nu inleds alltså ett nytt samarbete mellan hästens ägare och Ingrid Klimke, som har flera mästerskapsmedaljer inom fälttävlan, men som även har gjort en elitsatsning inom dressyren de senaste åren. År 2022 var Klimke en del av det tyska dressyrlandslaget som tog brons vid VM i Herning.

Hur kommer det sig att ni har inlett ett samarbete?
– Ingrid har länge varit en förebild för mig i ridningen, så jag bestämde mig tillslut för att mejla henne och fråga om hon ville rida honom helt enkelt. Hon ringde upp och berättade att hon hade plats för honom. Han åkte ner till henne i mittan på januari och nu efter en provperiod hörde hon av sig och sade att det är klart att han ska stanna. 

Hur ser planen ut framöver? Ska det bli en dressyr- eller fälttävlanshäst?
– Han är dressyrstammad och det är en långsiktig dressyrsatsning som är tanken. Visst har han lekt runt på terrängbanan med Martin, men det har mest varit för att få variation, allsidighet och glädje i ridningen. En satsning mot toppsporten inom dressyr är tanken för ekipaget. Det allra viktigaste för mig är att det kommer att göras på ett hästvänligt vis, att man sakta men säkert skolar honom framåt och håller honom nöjd och glad.

Berätta om hästen, hur är han till personligheten?
– Han är väldigt charmig, trevlig och stabil i psyket. Han slappnar av på resa och i nya miljöer, men när det är tävling eller visning så taggar han till. Egentligen ett perfekt temperament för en tävlingshäst. 

Kommer hingsten vara fortsatt verksam i aveln?
– Han kommer att finnas tillgänglig på fryst semin hos Lövsta i Sverige och även inom EU. Vi har fått efterfrågan från flera marknader och har faktiskt fått frågan även från USA och Australien, men det har vi inte möjlighet att ordna. Han kommer verka inom sporten i år och så får vi se sedan.

Hur kommer du att följa satsningen med hästen?
– Vi kommer att vara med en hel del på plats. Ingrid har sin verksamhet vid Münster och för oss tar det sju timmar att köra dit, så det är inte så farligt. Vi ska dit igen i mars. Hon skickar mycket filmer och uppdateringar om hur de har det, så det känns jättebra.

Img_0064
Oneofakind med Ingrid Klimke i sadeln tillsammans med uppfödare Sara Pennanen. Foto: Privat
Kcl57751.jpg
Ingrid Klimke på CHIO Aachen 2024. Foto: Kim C Lundin
Martin Umaerus Oneofakind Om-1841
Vinnare SWB Stallion Trophy, Martin Umaerus med Oneofakind OM år 2024. Foto: Pernilla Hägg

Så arbetar Ridsport

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.

Hingstar Online

Godkända hingstar i flera kategorier med bilder och fakta

Visa alla hingstar
Tipsa Ridsport Besök vår tipssida - du kan vara helt anonym