Sverige
21 oktober 17:41

Tungt arbete – svårt att hitta hovslagare till ardennerhästar

HovslageriEn ardennerhäst kan väga närmre ett ton, vilket kan göra hovslagarens arbete extra tungt. Få hovslagare vill sko en ardennerhäst, menar Johan Rännbeck.

Tungt arbete – svårt att hitta hovslagare till ardennerhästar
Hovslagaryrket sliter på kroppen, vilket kan vara en anledning till att inte lika många hovslagare vill sko tyngre hästraser. Foto: Istock

Johan Rännbeck i Eskilstuna menar att det är svårt att hitta en hovslagare som vill sko en ardennerhäst. Han skor själv sina hästar, det rapporterar Sveriges Radio P4 Sörmland.

Skillnaden mot andra hästar är främst tyngden, en ardennerhäst kan väga runt ett ton. Dessutom menar Johan att hovslagarens verktyg är för små till de stora hästraserna.

Han är en av få hovslagare som skor ardennerhästar i Sörmland och upp mot Stockholm.

Den svenska ardennerhästen är en utrotningshotad ras, liksom nordsvensk och gotlandsruss.

Så arbetar Ridsport

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.

Hingstar Online

Godkända hingstar i flera kategorier med bilder och fakta

Visa alla hingstar
Tipsa Ridsport Besök vår tipssida - du kan vara helt anonym